Doğal Temizleme Sütü, Toniği ve Nemlendirici Tarifi

Doğal Temizleme Sütü, Toniği ve Nemlendirici Tarifi

Cilt bakımı yaparken doğal ürünleri kullanmak cildin doğal dengesini koruma açısından son derece önemlidir.

Günümüzde piyasada yer alan kozmetik ürünleri içerisinde fazla miktarda kimyasal madde içermektedir. Aynı zamanda fiyat bakımından da son derece pahalıdır. Fakat bakımlı görünebilmek için cilt bakım ürünlerine ihtiyaç duyarız. Evde doğal yöntemler ile hazırlanan cilt bakım ürünleri ile hem maliyet konusunda sıkıntı yaşamaz hem de cilt dengesini korumuş olursunuz. Taze ve sağlıklı bir cilt yapısına ulaşabilmek için düzenli olarak cilt bakımını gerçekleştirmek gerekir. Çevrede bulunan kirli havadan veya tozdan kaynaklı olarak cilt yüzeyi kirlenmeye başlar. Kötü etkilerden dolayı erken yaşlanma gibi cilt problemleri meydana gelir. Böyle bir durum ile karşı karşıya kalmamak adına mutlaka cilt bakım rutinini düzenli olarak gerçekleştirmek gerekir. Aşağıda verilen doğal temizleme sütü, toniği ve nemlendirici tariflerini uygulayarak kendi cilt bakım ürünlerinizi yapmış olursunuz.

Temizleme Sütü 

Gün içerisinde çevresel faktörlerden kaynaklı olarak gözeneklerin içerisinde kir birikmeye başlar. Aynı zamanda makyajdan kaynaklı olarak yağ dokusu da gözenekler içerisinde oluşmaya başlar. Cilt düzenli olarak temizlenmediği zaman kalıcı cilt hasarları meydana gelir. Evde doğal temizleme sütünü yaparak   düzenli olarak temizleyebilirsiniz. Gerekli olan malzemeler 1 su bardağı süt ve 1 adet salatalıktır. 1 adet salatalığı sütün içerisinde kaynatıp daha sonra elde edilen karışımı süzmek gerekir. Böylece çok kolay bir şekilde temizleme sütünü hazırlamış olursunuz. Uygulama esnasında ise bir parça pamuk yardımı ile temizleme sütünün cilde uygulayabilirsiniz. Uygulama esnasında çok sert davranmaya özen göstermek gerekir. Aksi takdirde cilt üzerinde tahriş ve kızarıklık gibi problemler meydana gelir. Sabah ve akşam olmak üzere her gün tekrarlandığı zaman cildinizin daha canlı bir yapıya sahip olmasını sağlayabilirsiniz.

Karma Cilt İçin Temizleme Toniği 

Temizleme toniği, temizleme sütü kullanıldıktan sonra cilde uygulanan bir işlemdir. Karma ciltlere sahip olan kişiler evde kendi temizleme toniklerini yaparak sağlıklı bir cilt görünümüne ulaşabilirler. Cilt temizleyicilerinden kalan kalıntıları ve makyaj kaynaklı olarak oluşan kalıntıları temizleme konusunda büyük bir fayda sağlar. Karma ciltler için temizleme toniği hazırlarken gerekli olan malzemeler lavanta, melisa, papatya, bir fincan saf alkol, içme suyu olmaktadır. Kaynamış suyun içerisinde belirli miktarlarda malzemeler eklenir. Daha sonra 20 dakika ile 25 dakika arasında demlenmesi beklenir. Demlenen karışım süzüldükten sonra içerisine saf alkol ilave edilir. Kapaklı bir kutu içerisine koymaya özen gösterin. Bu karışımı mutlaka buzdolabında saklamanız gerekir. Uygulanışı esnasında bir pamuk yardımı ile cildinizi temizlemeniz gerekir. Aynı zamanda boyun ve göğüs kısmına da temizleme toniği uygulamanız mümkün olur.

Hassas Ciltler İçin Temizleme Toniği

Cilt üzerinde bulunan fazla yağın atılmasını sağlayan temizleme toniği evde kolay bir şekilde hazırlanabilir. Özellikle hassas cilt yapısına sahip olan kişiler kimyasal ürünleri kullanmaktan ziyade doğal ürünleri tercih etmelidir. Tonik hazırlarken cilt yapınıza uygun olmasına çok dikkat etmek gerekir. Dikkat edilmeden hazırlandığı zaman çeşitli problemler meydana gelir. Düzenli olarak tonik işlemi gerçekleştirildiğinde daha canlı bir cilt görünümüne kavuşmuş olursunuz. Hassas cilt yapısına sahip olan kişiler için temizleme toniği hazırlarken gerekli olan malzemeler biberiye ve gül suyu olmaktadır. 200 mililitre gül suyu içerisine 1 çorba kaşığı biberiye eklemeniz ve daha sonra karıştırmamız gerekir. Bu karışıma güneş ışığı almayan bir yerde muhafaza edin. Uygulanışı ise bir pamuk yardımı ile gerçekleşir. Temizleme toniği işlemini gerçekleştirirken temizleme sütü işleminden sonra gerçekleştirmeye önem göstermeniz gerekir.

Nemlendirici 

Temizleme sütü ve temizleme toniği işlemi gerçekleştirildikten sonra cildi nemlendirmek gerekir. Böylece daha esnek ve sağlıklı bir cilt yapısına ulaşabilirsiniz. Düzenli olarak nemlendirici kullanmayan kişiler de bir süre sonra kırışıklık oluşumu meydana gelir. Kendi nemlendiricinizi kendiniz hazırlamak istiyorsanız aşağıdaki tarifi uygulayabilirsiniz. Gerekli olan malzemeler 1 litre süt, 1 adet salatalık ve 10 gram tatlı badem yağı olmaktadır. Tatlı badem yağı hariç diğer malzemelerin hepsi karıştırılıp kaynatılır. Daha sonra bu karışım ezilerek süzgeçten geçirilir. Süzgeçten geçirilen karışım bir kabın içerisine alındıktan sonra 10 gram badem yağı eklenir. Bu karışımı buzdolabında saklama ya dikkat edin. Nemlendirme sütü ve tonik işlemini gerçekleştirdikten sonra sabah akşam cildinize uygulayın. Cildinizin çok daha sağlıklı ve pürüzsüz bir görünüm kazanmasına yardımcı olacaktır. Aynı zamanda içerisinde bulunan salatalık sayesinde cildinizin ferahlaması da söz konusu olur.