Cilt ve Diş Bakımı İçin Aktif Karbon (Kömür)’un Faydaları Nelerdir?

Cilt ve Diş Bakımı İçin Aktif Karbon (Kömür)’un Faydaları Nelerdir?

Aktif karbon (kömür)’un pek çok alanda kullanımlarını duymuş olabilirsiniz ve şu anda diş macunu, cilt ve saç ürünleri gibi birçok kişisel bakım ürününün üretiminde kullanılmaktadır, en önemli kullanım alanları nelerdir?

Aktif karbon (kömür)’un pek çok alanda kullanımlarını duymuş olabilirsiniz ve şu anda diş macunu, cilt ve saç ürünleri gibi birçok kişisel bakım ürününün üretiminde kullanılmaktadır, en önemli kullanım alanları nelerdir?

Aktif Karbon (Kömür) Nedir?

Hindistan cevizi veya odun kabuğundan ve diğer malzemelerden yapılmış ince, kokusuz bir siyah toz, daha sonra iç bileşimini değiştirmek için bir aktivasyon varlığında çok yüksek sıcaklıklarda karbon kaynağını işleyerek aktivasyon aşamasından geçer.

Aktif Karbon (Kömür)’un Faydaları ve Cilt ve Diş Bakımı İçin Kullanım Alanları Nelerdir?

Aktif kömürün en belirgin faydalarından biri, bazı zehirlenmeleri tedavi etmek için acil servislerde aktif kömür kullanılmasıdır, ancak başka faydaları da vardır. Bunlar;

Diş beyazlatma için aktif kömür

Birçoğu, aktif kömür tabletlerini öğütmek, biraz su ile karıştırıp macun yapmak ve diş fırçasına sürmek suretiyle dişleri beyazlatmak için aktif kömür kullanır. Bazı diş bakım ürünlerinde aktif kömür de bulunmaktadır. Aktif kömür uzun süre doğrudan diş üzerinde kullanıldığında diş minesini aşındırabilir, dikkatli olun.

Cilt bakımı ve koku giderme

Aktif kömür, kir, toz, kimyasallar, toksinler ve bakteriler gibi ince partiküllerin cildin derinliklerinden deri yüzeyine çekilmesine yardımcı olabilir. Yara enfeksiyonlarına neden olabilen antibakteriyel etkisi nedeniyle enfeksiyonların azaltılmasına da yardımcı olabilir. Ayrıca hoş olmayan kokuları emdiği için, aktif kömür ter kokusu, ayakkabı kokusu veya buzdolabı gibi alanlarda bir koku giderici olarak kullanılabilir.

Grileştirme İçin Aktif Kömür

Kimyasal boyalara başvurmak yerine, gri saçları maskelemek için aktif odun kömürü kullanabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, bir dizi aktif odun kömürü çekirdeğini öğütmek ve onları biraz suyla karıştırarak yumuşak bir macun haline getirmek. Karışımı beyaz saça yayın ve bir saat ila iki saat bekletin, sonra durulayın ve yeni gri saç renginizin tadını çıkarın. Yoğunlaşması için için su yerine hindistancevizi yağı veya siyah çay kullanabilirsiniz.

Su arıtma için doğal filtre

Aktif kömür, sudaki çeşitli toksinleri, ilaçları, virüsleri, bakterileri, mantarları ve kimyasalları emebildiği için doğal bir su filtresi kullanır.

Bağırsak gazlarından kurtulmaya yardımcı olur

Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi (EFSA), aşırı gaz birikimini azaltmak için aktif kömür kullanımını destekledi. Aktif kömür tozunun bağırsak gazlarından kurtulabileceğine inanılıyor ve bunun nedeni bağırsakta hapsolmuş sıvıların ve gazların emilim için aktif kömürdeki milyonlarca küçük delikten kolayca geçmesi olabilir.