Cilt Tipine Uygun Fondöten Seçimi Nasıl Yapılır?

Fondöten cilt rengini eşitlemek amacıyla kullanılan bir ten ürünüdür. Ciltteki kusurlu görüntünün azaltılması amacıyla kullanılan bu ürünün doğru şekilde seçilmesi oldukça önemlidir.

Yayınlanma:
Cilt Tipine Uygun Fondöten Seçimi Nasıl Yapılır?

Fondöten kişinin cilt tipi ile uyumlu olması gereken bir üründür. Aksi durum ciltteki görüntünün yapay olmasına neden olur. Fondöten seçimi yaparken cilt tipinin bilinmesi gerekmektedir. Cilt tipleri kuru, yağlı, karma ve normal olarak dörde ayrılmaktadır. Bu cilt tiplerinin yanı sıra hasas cil tipide mevcuttur. Cildin her şeye karşı aşırı duyarlı olması ve reaksiyon göstermesi durumu hassas cilt tipine ait bir özelliktir. Bu cilt tiplerinin kendilerine özgü özellikleri mevcuttur. Kişi bu özellikleri cildini izleyerek kontrol edebilmektedir. Bu özelliklerden yola çıkılarak kişi cilt tinin ne olduğuna ve nasıl ürünler kullanması gerektiğine karar vermelidir.

Yağlı cilt Tipi Nedir?
Yağlı cilt tipi cilt sorunlarının yoğun olarak yaşandığı cilt tiplerinin başında gelmektedir. Gözenek, siyah nokta ve akne problemi olan bu cilt tipi cildin aşırı yağ üretmesi ile ortaya çıkmaktadır. Ergenlik çağından itibaren kişi kendi cilt tipini kolayca analiz edebilmektedir. Yağlı cilt tipine sahip kişiler cilt yüzeyinde aşırı parlama görmektedir. Bunun sebebi cildin yağ üretimi hızının diğer cilt tiplerine oranla çok daha fazla olmasıdır. Yağ üretiminin kontrol altına alınması için doğru bakım ve ürünlerin kullanılması gerekmektedir. Fondöten seçimi cildin parlamasını engellemeye yönelik olmalıdır. Zaten parlak bitişe sahip olan cilt için mat veya saten bitişli fondötenlerin tercih edilmesi oldukça önemlidir. Cildin yağlanma hızını dengelemek amacıyla içeriğinde pudra barındıran ürünler kullanılmalıdır. Fondötenlerin içerik listesi arkasında yer almaktadır. İçeriğinde ne olduğu kontrol edilerek seçim yapılmalıdır. Eğer kişi içerik listesi hakkında bilgi sahibi değilse ambalaj üzerinde yağlı cilt tipi için uygundur ifadesi yer alan ürünleri tercih etmelidir. Bu aşamada satın alınacak ürün mümkünse cilt yüzeyinde denenmelidir. Boyun ile yüz arasında kalan bölgeye uygulanması tavsiye edilen fondötenlerin en iyi sonucu görebilmek adına mümkünse tüm cilde uygulanması tavsiye edilmektedir.

Yağlı Cilt Tipi İçin Fondöten Seçimi Neden Önemlidir?
Cilt tipine uygun fondötenin seçilmemesi cildin reaksiyon göstermesine enden olmaktadır. Daha net örnek vermek gerekirse yağlı cilt tipi içeriğinde yağ barındıran ürünleri kullanmamalıdır. Yağlı ürünlerin kullanılması cildin çok daha fazla yağlanmasına ve parlamasına neden olacaktır. Ayrıca aşırı yağ üretimine bağlı olarak gözenekler tıkanacak ve siyah nokta oluşacaktır. Can sıkıcı olan bu durumla karşılaşılmaması için mat bitişe sahip yağı dengeleyici özelliği olan fondötenler kullanılmalıdır. Her cilt tipi için fondötenler farklı içeriklerde üretilmektedir. Buna bağlı olarak kişi cilt tipine uygun olan fondöteni satın almalıdır.

Kuru Cilt Tipi Nedir?
Kuru cilt tipi nem dengesinin sağlanmadığı bir cilt tipidir. Cildin kuruluk çekmesinin en büyük nedeni cildin yeterli neme sahip olmamasıdır. Yalnızca yüzde değil vücutta da kuruluk belirtileri görülmektedir. Cildin kızarması, kaşınması ve pullanarak dökülmesi kuru cilt tipine ait bir özelliktir. Oldukça solgun görünen kuru cilt cansız ve sağlıksız bir görüntü oluşturmaktadır. Bu cilt tipi için doğru fondötenin seçilmesi oldukça önemlidir. Cildin daha fazla kuruyarak fondötenin ciltte kusurlu görünmemesi için nemlendirici içeriğe sahip olan ürünler tercih edilmelidir.

Kuru Cilt Tipi İçin Fondöten Seçimi
Kuru cilt tipine sahip kişiler içerisinde besleyici yağlar veya nemlendirici bulunan fondötenler tercih etmelidir. Fondötenler genele bakıldığında kalın yapılı ürünler olduklarından cildin kurumasına sebebiyet verebilirler. Bu olumsuz durumun ortadan kaldırılması için fondöten seçimi kadar cildi fondötene hazırlamakta önemlidir. Fondöten uygulamaıs öncesinde nemlendirici ve güneş koruyucu ürünler kullanılması tavsiye edilmektedir. Ayrıca fondöten altına baz uygulanması cildin kurumasını engellemektedir. Kuru cilde sahip kişiler daha hafif yapılı fondötenlere yönelmelidir. Kusur görüntüsü az olduğundan yalnızca cilt tonunu eşitlemek amacıyla fondöten kullanımı gerekmektedir. Fondöteni kuru fırça yerine nemli süngerle uygulamak cildin çok daha pürüzsüz görünmesine yardımcı olmaktadır. Fondöten uygulaması, seçimi ve cildin fondötene hazırlanması ile kusursuz bir görüntü yakalanması sağlanabilmektedir.

Hassas Cilt Tipi Nedir?
Hassas cilt tipi ürün seçimi konusunda oldukça dikkatli davranılması gereken bir cilt tipidir. Her maddeye karşı aşırı duyarlı bir yapıya sahip olan cilt kolayca kızarmaktadır. Kızarık bir görüntü cildin sağlıksız görünmesine neden olduğundan hoş karşılanmamaktadır. Ürün seçimi sırasında cildin iyi şekilde analiz edilmesi önemli bir detaydır. Cildin neye karşı reaksiyon gösterdiği tespit edilmeli ve ürün tercihi buna göre yapılmalıdır.

Hassas Cilt Tipi İçin Fondöten Seçimi
Hassas cilde sahip kişiler ince yapılı fondötenler tercih etmelidir. İçerisinde kesinlikle parfüm barındırmayan ürünlerin cilde uygulanması gerekmektedir. Parfüm gibi kimyasal içeriğe sahip olan ürünler cildin tahriş olmasına ve buna bağlı reaksiyon göstermesine neden olmaktadır. Doğru bir ürün tercihi cildi kusursuz gösterirken yanlış bir seçim cildin sağlıksız görünmesine neden olmaktadır. Hassa cilt tipine sahip kişiler mümkün olduğunca doğal içeriğe sahip fondötenler tercih etmelidir. Doğallığından emin olunan yani içeriğinde kimyasal bulunmayan ürünler cilt yüzeyine uygulanmalıdır. Bunu anlamak için fondötenin içerik listesine göz atılması gereklidir. Fondöteni kullanmadan önce cildin bir bölümünde denemenin çok daha faydalı olacağı bilinmektedir. Böylece cilt reaksiyon gösterse dahi yalnızca uygulanan küçük bölümde gösterecektir. Bu cilt için doğru ürünün bulmaya olanak sağlayan bir aşamadır.

Karma Cilt Tipi Nedir?
Karma cilt tipi sıklıkla yağlı cilt tipi ile karıştırılmaktadır. Benzer özelliklere sahip olmasına karşın bu iki cilt tipini birbirinden ayıran bariz özellikler mevcuttur. Karma cilt tipinde yanak bölgesinde yağlanma görülmemektedir. Buna bağlı olarak gözenek sorun7u yağlı cilt tipi kadar yoğun değildir. T bölgesi olarak isimlendirilen alın, yanak ve çene bölgesinde yağ problemi görülmektedir.

Karma Cilt Tipi Fondöten Seçimi
T bölgesinde ki yağlanmayı kontrol altına alabilecek ürünlerin tercih edilmesi gereklidir. Bunun için içeriğinde pudra olan ürünler kullanılmalıdır. Ayrıca parlamanın engellenmesi için saten bitişli fondötenlerin kullanılması tavsiye edilmektedir. Yağlı cilt tipi için üretilmiş olan fondötenler karma cilt tipi içinde kullanılabilmektedir.

Yorum Yapmak İçin Tıklayınız0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Ziyaretçilere aittir.
Keşfet