Cilt Kuruluğuna Karşı Etkili Tüyolar!

Cilt Kuruluğuna Karşı Etkili Tüyolar!

Cilt, çevre kirliliği, mevsim değişimi, güneş ışınları gibi çevresel faktörlerin yanı sıra metabolik değişimler, stres gibi pek çok etkenle karşı karşıya kalıyor, bu da cildin su kaybetmesine ve savunma mekanizmasını kaybetmesine neden olabiliyor.

Cildin nem seviyesinin korunması ve eski sağlığına kavuşturulması bu noktada büyük önem taşıyor. Cildinizi eski parlak ve sağlıklı görünümüne kavuşturmak için yapılması gerekenler ise oldukça basit. Cilt kuruluğuna karşı tüyoları sizler için derledik.

Yağlarla Cildinizi Temizleyin

Günlük bakım sırasında kullanılan sabunlar ve jeller cildin kurumasına neden olabiliyor. Doğal yağlar kir, makyaj ve bakterilerden yüzünüzü arındırmaktadır, kuru ciltlerin temizlenmesi esnasında doğal yağlar kullanılması tavsiye ediliyor.

argan-yag.jpg

Badem yağı veya Hindistan cevizi yağı gibi doğal yağları karışım haline getirerek veya tek başına kullanabilirsiniz. Pamuk üzerine yağdan birkaç damla damlatın ve yüzünüze uygulayın. Bu şekilde, cildiniz hem daha temiz hale gelmiş olacak hem de nem kazanacak. Yağı cildinize masaj yapar gibi uygulayın bir süre sonra da ılık su ile temizleyin. Unutulmaması gereken nokta nem dengesinin bozulmaması için yüzün çok soğuk veya çok sıcak suyla yıkanmaması gerektiğidir.

İçerik Açısından Zengin Nemlendiricileri Kullanmak

Kış aylarında havanın soğuk ve kuru olmasından dolayı cilt daha fazla kurumaktadır. Cildin nem dengesini koruyabilmesi için nemlendiricilerinizi zengin içerikli nemlendiricililerle değiştirebilirsiniz. Gerçek bitki özlerinden üretilmiş olan ürünleri kullanmayı deneyebilirsiniz. Bu ürünler cildinize derinlemesine nüfuz edeceği için cildin nem dengesini koruyacaktır.

Buna ek olarak içerisinde C vitamini bulunan doğal bakım ürünleri de kuru ciltler için tavsiye ediliyor, C vitamini cildi canlandırmasının yanında genç ve ışıltılı bir görünüm de katıyor.

Nemlendiriciyi yüzünüzün iç bölgesinden dışına doğru kullanarak kan akışınızı hızlandırabilirsiniz.

Peeling İle Cildinizi Yenileyin

Peeling uygulaması her cilt tipinin uygulaması gereken bir bakımdır. Cildin yenilenmesi, ölü derilerden arındırılması ve yeniden yapılandırılması için peeling şart. Kuru ciltler daha fazla verim alabilmek için yumuşak dokulu ve nem veren peelinglere yönelebilir.

Bu tarz da bir peeling hazırlamak için gerekli olan malzemeler şu şekilde:

-1 tatlı kaşığı Türk kahvesi

-1 tatlı kaşığı bal

-1 çorba kaşığı zeytinyağı

Bu malzemeleri iyice karıştırdıktan sonra yüzünüze uygulayın. Bu yöntem ile cildinizi hem ölü derilerden arındırın hem de nem kazandırın. Bu peelingi haftada 2 kez uygulayabilirsiniz.

2732208-810x458.jpg

Cildinizi Nemlendirecek Yiyecekler Tüketin

Cilt bakım ürünlerini ne kadar kullanırsanız kullanın cildinizi yeteri kadar beslemiyorsanız eğer bu ürünlerin bir faydası olmayacaktır. Gün içerisinde en az 2 litre su kesinlikle tüketilmeli, A, C ve E vitaminleri ile Omega açsından zengin yiyecekler tüketmeye özen gösterilmeli. Vücudun ihtiyacı olan besinleri aldıktan sonra cilt bakım ürünlerinin kullanılması daha verimli olacaktır.