Cilt Kırışıklığına Ne İyi Gelir?

Herkes genç ve canlı bir cilde sahip olmak ister, ancak kimse cilde gereken ilgiyi göstermez. Zamanla cildin doğal yapısı elastikiyetini kaybeder ve ciltte kırışıklık ve sarkmalara neden olabilir. Son zamanlarda kırışıklıklar için pek çok estetik yöntem bulunsa da pek çok kişi bitkisel ürünleri kullanmaktan vazgeçmemektedir.

24 Ağustos 2021 18:50 Kadın Kişisel Bakım
Cilt Kırışıklığına Ne İyi Gelir?

Yıllar sonra bile genç görünmek isteyen kişiler için önce sağlıklı beslenmek çok önemlidir. Sadece cildi yaşlanmaya karşı korumakla kalmayıp aynı zamanda cildi sağlıklı ve canlı kılan antioksidan ve antiinflamatuar özelliklere sahip besinler tüketilmelidir. Uyku tarzı, egzersiz ve stressiz yaşam cildin ileriye dönük sağlığı için çok önemlidir.

Pahalı markaların kimyasal içeren birçok ürünü vardır. Cilt kırışıklıklarından muzdarip pek çok kişi bu ürünleri kullanmaya çalışsa da sadece pahalı olmakla birlikte üretimi durdurulduktan sonra da kullanılabilen ürünlerdir. Bitkisel çözümlerle bu alanlara savaş açmak için uygun maliyetli ve güvenilir yöntemler kullanabilirsiniz.

botoks-kaz-ayagi-kirisikliklari.jpg

Cilt Kırışıklığı Neden Olur?

Kırışıklıklar birçok faktörden kaynaklanır. Bazıları kontrol altına alınabilirken bazılarına ise hiçbir müdahele fayda etmez. Yaş arttıkça cildinizin doğal olarak elastik yapısı kaybolacak ve daha kırılgan bir yapıya gelecektir. Azalan doğal yağ üretimi cildinizi kurutabilir ve kırışmasına neden olabilir. Derinin derin katmanlarındaki yağlar azalacaktır. Bu, ciltte sarkmalara, lekelere, daha belirgin çizgilere ve kırışıklıklara neden olabilir.

Ultraviyole ışınlarına maruz kalma da kırışıklıkların sıklıkla görülen nedenlerinden biridir. Ultraviyole ışınları doğal yaşlanma sürecini hızlandırır ve erken kırışıklıkların ana sebebidir. Ultraviyole ışınlarına maruz kalma, cildin derinliklerinde bulunan kollajen ve elastik lifler (dermis) olan cildin bağ dokusunu yok eder. Bağ dokusunu desteklemeden cildiniz gücünü ve esnekliğini kaybeder. Ardından cilt sarkmaya ve kırışmaya başlar.

Tekrarlanan yüz ifadeleri, yüz kırışıklıklarının bir başka nedenidir. Yüz ifadeleri ve mimikleri (gözler veya gülümsemeler gibi) ince çizgilere ve kırışıklıklara neden olabilir. Yüz kaslarını her kullandığınızda, cilt yüzeyinde oluklar oluşur. Cilt yaşlandıkça elastikiyetini kaybeder ve artık eski konumuna geri dönmez. Bu oluklar yüzünüzde kalıcı özellikler haline gelir.

Üzüm Çekirdeği Yağı

Üzüm çekirdeği yağı bol miktarda E vitamini içerir ve ayrıca mükemmel antioksidan özelliklere sahiptir. Omega 3, Omega 6 ve Omega 9 yağ asitlerini fazlasıyla içerir. Cildin sağlıklı ve canlı görünmesini sağlayan etkili bir yağdır. Bu yağ cilt kırışıklıklarına iyi gelir ve göz çevresindeki kırışıklıklara da iyi geldiği kanıtlanmıştır. Cildin ihtiyaç duyduğu nemi sağlayarak ciltte parlaklık verir ve kırışıklıklar giderilebilir.

goz-alti-kirisikliklari.jpg

Zencefil

Zencefilin etkili antioksidan özellikleri vardır. Cildin yenilenmesini ve ölü hücrelerin dökülmesini sağlar. Zencefil cilde uygulandığında kırışıklık oluşumunu engelleyebilir ve ince çizgilerin onarılmasına yardımcı olabilir. Cildin esnemesini ve toparlanmasını hızlandırır. Gelişmiş cilt elastikiyeti ve artmış kolajen seviyeleri sağlar. Bir çorba kaşığı balı bir miktar zencefil ile karıştırıp her gün düzenli olarak cildinize uygulayabilirsiniz.

Aloe Vera

Aloe vera, vitamin ve mineral bakımından zengindir ve kırışıklıklar için tamamen doğal bir çözümdür. A, C ve B12 vitaminleri cilt canlılığını güçlendirip nemlendirerek eski haline getirebilir ve ayrıca ince çizgileri yumuşatarak kırışıklıkları engelleyebilir. Aloe verayı, E vitamininin antioksidan ve nemlendirici özellikleriyle birleştirirseniz iyileştirici güçlü bir maskeye sahip olursunuz.

Bir cam kaseye bir çay kaşığı aloe vera jeli alın. 2 damla E vitamini ekleyin. Tüm malzemeleri homojen hale gelene kadar karıştırın. Bu bitkisel gece maskesinden en verimli şekilde yararlanmak için ygulamadan hemen önce yüzünüzü ılık suyla iyice yıkayın. Ardından aloe maskesini yüzde meydana gelen çizgilere ve kırışıklıklara yedirerek uygulayın. Sabah uyandığınızda maskeyi ılık suyla durulayın. Tek bir uygulama ile cildiniz yumuşak ve pürüzsüz hissedecek.

Cilt Kırışıklığı İçin Bitkisel Çözüm

Bu maskedeki dört bileşen, kırışıklıkları ve ince çizgileri düzeltmek için birlikte çalışır. Dolmalık biber, kolajen üretimini teşvik edebilen C vitamini içerir. Süt, kuru cildi besleyebilen B vitamini bakımından zengindir. Yulaf ezmesi, güneşin ultraviyole ışınlarının neden olduğu hasarı onarabilir ve iyileştirebilir. Öte yandan bal, suyun ciltten buharlaşmasını önleyen güçlü bir nemlendirici ve parlatıcıdır.

Dolmalık biberin yarısını küçük parçalar halinde kesin ve bir blenderde karıştırın. Blendere 1 tatlı kaşığı kadar süt, 1 tatlı kaşığı kadar yulaf ezmesi ve 1 tatlı kaşığı da bal ekleyin. Tüm malzemeleri bir karıştırıcıda iyice karıştırın.

kirisiklik-nedir.jpg

Gece yatmadan önce maskeyi yüzünüze uygulayın ve 20 dakika kurumasını bekleyin. Sabahleyin yüzünüzü ılık suyla yıkayarak, yumuşak bir kağıt havlu yardımıyla kurulayın. Cildi sıkılaştırmak için bu maskeyi haftada iki kez yapmalısınız. Etkilerini birinci haftadan itibaren görmeye başlayacaksınız.

Kırışıklık Nasıl Önlenebilir?

Dünyaya olan tüm tepkilerimiz ve ilk izlenimlerimiz neredeyse tamamen yüzlerimiz aracılığıyla gerçekleştirilebilir. İnsanlarla iletişim kurarken, duyguları ve düşünceleri daha kolay analiz edebilmek için birbirimizin yüzüne bakarız. Ancak yaşlanma belirtileri en çok cildimizde ve yüzümüzde belirgindir. Ciltte sarkma olur, yüzde kırışıklıklar oluşur. Yüz egzersizleri ve yüz yogası yüzünüzü gençleştirmenize yardımcı olabilir.

Yaşlanma karşıtı egzersizler hareketi kontrol edebilir, yüzünüzü sıkılaştırabilir ve cildinizi şekillendirebilir. Ayrıca genç bir görünüme kavuşmanıza yardımcı olmak için kolajen üretimini uyarır. Kısacası, bu doğal yöntem sağlıklı ve ağrısız şekilde genç görünmenize yardımcı olabilir.

Cilt Kırışıklığı İçin Yüz Egzersizleri

Yüz egzersizleriyle yapılan bu yoga tekniği, yüz kaslarını iyileştirebilir ve cildin daha sıkı ve dik görünmesini sağlayabilir. Uzun zamandır yüz yogası egzersizleri yapılıyor. Bu neredeyse %100 olumlu etkiler yaratabilir. Tıpkı yoganın vücudu gençleştirip esneklik sağlaması gibi yüz kasları üzerinde neredeyse aynı etkiye sahip olabilir ve bu da yüz kaslarını yeniden şekillendirebilir.

Yüz hareketleri aslında sizi gençleştirebilir. Son yıllarda popüler olan yüz yogası ve yüz egzersizleri sayesinde birçok yüz kırışıklığını giderebilirsiniz. Bunun için aşağıdaki egzersizleri her gün düzenli olarak yapmanız gerekir.

Dudak Yogası

Dudak yogası için balon kullanmalısınız. Balonu şişirmek için burnunuzdan nefes almaya çalışın. Balonu her geçen gün daha fazla şişirmek için bir kısıtlama yaratmalısınız. Balon genişlediğinde dudak kaslarınız çalışacak ve dudaklarınızdaki ve etrafındaki kırışıklıklar azalacaktır. Balonu şişirmekle birlikte kaşlarınızı kaldırın, yüzünüzü şaşırıyormuş gibi yapın. Bunu yaparken yüz ifadeleri kullanmamaya çalışın. Dudak yogası yaptıktan sonra yüzünüzü birkaç dakika hareket ettirmeyin. Bu nedenle yeni kas şekline uyum sağlarlar.

Zürafa Yüz Yogası

Otururken veya ayakta, boynunuzu germek için başınızı kaldırın. Başınızı çevirirken dilinizi ağzınızın üst kısmına doğru itmeye çalışın. Veya işaret parmağınızı boyundaki deriyi çekip çıkarmak için kullanabilirsiniz. Boynunuzu sıkı tutun ve 25 saniye tutun. Orijinal konuma dönün ve işlemi tekrarlayın. Bu egzersiz, anti-aging için en iyi yüz egzersizlerinden biridir. Yüz, çene ve boyundaki sarkmaları düzeltebilir.

kirisiklik-azaltan-yiyecek.jpg

Palyaço Yüz Yogası

Dudaklarını kapat ve sıkıca kulaklarına kadar gülümseyin. Bu sırada burnunuzu kırıştırmaya çalışın. Sonra gülümsemeyi bırakın ve dudaklarınızı kırıştırın. Ağzınızı kapatın ve parmaklarınızla çenenizi aşağı çekin. Her yüz ifadesini 5 saniye boyunca tekrarlayın. Palyaço yüzünü arka arkaya 10 kez yapın. Palyaço yüzü yogası, sarkmış cildi düzeltir, göz altı ve göz çevresindeki kırışıklıkların giderilmesine yüksek oranda etki eder.

Cilt Kırışıklığı Ne Zaman Başlar?

20 yaşından sonra cildiniz her yıl %1 oranında kolajen kaybedebilir. 20'lerde cildin ölü deri hücrelerinden arınma yeteneği %28 körelir, bu nedenle kolajen azalır. Bu nedenle bazı kişiler gençken yüz kırışıklıkları yaşayabilir.

30'lu yaşlarınıza geldiğinizde cildiniz iki katman arasında doğal nemi taşıma yeteneğini kaybeder ve yağ hücreleri küçülmeye başlar. Bu, çizgilerin daha belirgin ve görünür olmasına neden olur.

40 yaşından sonra vücudunuz artık kolajen üretmez ve cilt yapısı elastikiyetini önemli ölçüde kaybetmeye başlar.

50 yaşına geldiğinizde cildiniz çok kurur ve kırışıklıklar ortaya çıkar. Kadın menopozu cildin hassasiyetini ve elastikiyetini kötüleştirir.

Cildinizin özellikleri, çizgilerin ne zaman görüneceğini belirlemenize yardımcı olabilir. Koyu tenli insanlarla karşılaştırıldığında, açık tenli kişilerin kırışıklıklar ve erken yaşlanma olasılığı daha yüksektir. Koyu tenli kişiler, beyaz tenli insanlara göre yüz yaşlanmasına karşı daha dirençlidir. Bu nedenle güneşe maruz kalma kırışıklıkların gelişimini hızlandırmayacaktır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler