Cilt Bakımında Sık Yapılan Hatalar

Cilt bakımında doğru bilinen yanlışlar cildin istenilen seviyede yenilenememesine neden olmaktadır. Aslına bakıldığında kulaktan dolma bilgiler ile cilt bakımı yapan kişilerin sayısı oldukça fazladır.

21 Ağustos 2021 18:25 Kadın Kişisel Bakım
Cilt Bakımında Sık Yapılan Hatalar

Cilt bakımında dikkat edilmesi gerekilen en önemli unsur bilinçli bakım yapmaktır. Eksik veya yanlış bakım yapılması cildin dengesinin bozulmasına neden olabilmektedir. Cilt bakımı yapıyorum ama faydasını görmüyorum cümlesinin dile getirilmesi cilt bakımının doğru olarak yapılmamasından kaynaklıdır. Cilt bakımında dikkat edilmesi gerekilen oldukça önemli detaylar mevcuttur. Cildin temizlenmesinden nemlendirilmesine kadar her türlü detay büyük bir öneme sahiptir. Bu sebeple cilt bakımı yaparken bilinçli uygulama yapılması gereklidir.

skincare-acids-777x400.jpg

Yağlı Cilt Tipinin Sürekli Yıkanması!

Oldukça sık yapılan bu yanlış cildin yağlanma seviyesini arttırmaktadır. Su ile cilt yüzeyinde ki fazla yağın arındırılması düşüncesi oldukça yanlıştır. Cilt ne kadar sık yıkanırsa o kadar fazla yağ üretmektedir. Bu sebeple günde en fazla iki kez cildin soğuk su ile yıkanması tavsiye edilmektedir.

Cilt Tipine Uygun Ürünler Kullanmamak!

Cilt tipinin en iyi şekilde analiz edilmesi doğru ürün tercihi yapılmasında önemli bir yere sahiptir. Cilt tipinin ihtiyaçları birbirinden farklıdır. Kuru cilt neme ihtiyaç duyarken yağlı cilt tipi yağın dengelenmesine ihtiyaç duymaktadır. Bu sebeple her cilt tipi için üretilen ürünler birbirinden farklıdır. Ürün tercihinden önerileri dinlemek yerine kişinin kendi cildine en uygun ürünü kendi bulması gereklidir. Her cilt tipi yalnızca kuru ve yağlı olması ile birbirinden ayrılmamaktadır. Aynı zamanda cilt tiplerinin ürünlere gösterdiği reaksiyonda değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sebeple deneme yanılma yolu ile kişi kendine en uygun cilt bakım ürünlerini bulmalıdır.

Nemlendirici Kullanmamak!

Tüm ciltlerin neme ihtiyacı vardır. Cildin nemlendirilmemesi yapılan tüm bakımların çöpe atılmasına neden olmaktadır. Cilt tipine uygun bir nemlendirici ile cilt temizliği sonrasında cildi nemlendirmek gereklidir. Yağlı cilt tipi için su bazlı nemlendiriciler tercih edilmelidir. Kuru cilt tipi için içerisinde besleyici yağ bulunan nemlendiricilerin tercih edilmesi daha uygundur. Her koşulda sabah akşam cildin nemlendirilmesi gereklidir.

istock-904480002.jpg

Cildin Sürekli Aynı Havlu İle Kurutulması!

Cilt temizliği sonrasında cildin kurutulması aşaması aslında oldukça büyük bir öneme sahiptir. Sürekli olarak aynı havlu ile kurulanması oldukça sık yapılan bir hatadır. Havlu üzerinde bakteri oluşmaması için sık sık değiştirilmesi gereklidir. Havlu değiştirmek zor geliyor ise kağıt havlu kullanılması tavsiye edilmektedir.

Bilinçsiz Ürün Satın Almak!

Öneri veya raflarda görülen indirimli ürünlerin cilt tipine uygun olup olmadığına dikkat edilmeden satın alınması günümüzde çok sık karşılaşılan bir durumdur. Cilt için doğru ürünü seçmek oldukça meşakkatlidir. Bunun için cilt tipinin tanınması ve cildin ihtiyaçlarının doğru şekilde analiz edilmesi gereklidir. Ürünlerin içerik listeleri bu konuda kişilere detaylı bilgi verilebilmesi amacıyla tasarlanmaktadır. Bu sebeple ürün satın alırken içerik listesine göz atılarak tercih yapılması gereklidir.

Düzensiz Beslenmek!

Abur cubur tüketimi cilde ki yağ üretimini arttırarak akne oluşumuna neden olmaktadır. Bu sebeple dengeli ve sağlıklı beslenmek oldukça önemlidir.

Cildi Sıcak Su İle Yıkamak!

Birçok farklı sebepten dolayı cildin sıcak su ile yıkanması durumu ile karşılaşılmaktadır. Sıcak su cildin çok yoğun şekilde kurumasına neden olur. Sıcak su sadece yüz için değil vücut için de oldukça zararlıdır. Sıcak su kullanımından mümkün olduğunca kaçınılması gereklidir.

en-sik-yapilan-cilt-bakimi-hatalari-header.png

Güneş Koruyucu Krem Kullanmamak!

Özellikle kış aylarında sıklıkla yapılan bu hata cilde ciddi zarar vermektedir. Cilt yüzeyinde leke oluşmasına hatta cilt kanserine kadar gidebilen olumsuz durumlarla karşılaşılmaması için güneş koruyucunun kullanılması gereklidir.

Cilt Ürünlerini Göz Altına da Uygulamak!

Cilt için satın alınan ürünlerin gözaltına uygulanması oldukça yanlıştır. Gözaltında bulunan deri oldukça ince ve hassastır. Bu sebeple cilt ürünlerinin gözaltına getirilmesi tahrişe sebep olabilmektedir. Göz atına uygulanan ürünler gözaltı için tasarlanmış ürünler olmalıdır. Gözaltında herhangi bir reaksiyon olmaması için sert içeriğe sahip ürünlerden uzak durulması gereklidir. Bu sebeple bilinçsizce gözaltına ürün kullanmak can sıkıcı sonuçlara yol açabilir.

Makyajla Uyumak!

Hiç şüphesiz cilde en çok zarar veren şey makyaj ile uyumaktır. Akne oluşumunun en büyük sebebi olan makyajla uyumak cildin reaksiyon göstermesine neden olmaktadır. Gün içerisinde cilt yüzeyinde kir birikmektedir. Kirin cilt yüzeyinden arındırılmaması gözeneklerin büyümesine ve siyah nokta oluşumuna neden olmaktadır. Bu olumsuz durumla karşılaşmamak için makyaj yapılsın veya yapılmasın cildin kirden arındırılması gereklidir.

Yastık Kılıfının Uzun Süre Kullanılması!

Yastık kılıfları yüzeylerinde oldukça yoğun bakteri üretebilmektedir. Temizlenmiş bir cilt ile uzun süre değiştirilmemiş bir yastık kılıfına cildin temas etmesi cilt yüzeyinde bakteri oluşmasına neden olmaktadır. Yapılan cilt temizliğinin çöpe gitmemesi için mümkünse iki günde bir yastık kılıfı değiştirilmelidir.

cilt-bakiminda-en-sik-yapilan-hatalar-600x338.jpg

Su Tüketmemek!

Su tüketimi cildin nemlendirilmesinde ve genç görünmesinde önemli bir yere sahiptir. Günde en az iki litre su tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Su tüketimine önem vermek ciltte gözle görülür bir fayda sağlanmasına imkan sunmaktadır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler