Cilt Bakımında Doğal Yağlar: Doğrular, Yanlışlar ve Kullanabileceğiniz 36 Ürün

Doğal yağların kullanımıyla ilgili doğrular ve yanlışlar açıklandıktan sonra 36 doğal yağ, cilde sağladığı faydalarla birlikte, maddeler halinde açıklanmıştır.

Yayınlanma:
Cilt Bakımında Doğal Yağlar: Doğrular, Yanlışlar ve Kullanabileceğiniz 36 Ürün

Cilt bakımında doğal yağların faydalarından haberdar olmadıkları için bunları kullanmayan çok sayıda kadın var. Bunun nedenleri genellikle ya yağlı bir cilde sahip oldukları için ekstra bir yağ katmanı uygulamayı yanlış bulduklarından ya da doğal yağların ciltlerine ne gibi faydalar sağlayacağından emin olamadıklarından dolayıdır.

Ne yazık ki bu konuda çok fazla yanlış bilgi ve kafa karışıklığına yol açan bazı yorumlar var.

Doğal yağların cilde nem sağladığını belirten bilgilere tekrar tekrar rastlayabilirsiniz. Aslında bu doğru bir bilgi değildir. Yağlar cilde nem katmaz; ancak cildin doğal nem dengesini korumaya yardımcı olur. Bu nedenle cildinizin çok fazla nem kaybetmesini önlemek için (ki bu özellikle kışın kuru havada sürekli oluşan bir sorundur) özellikle yüzünüzde ve ellerinizde doğal yağ kullanmak iyi bir fikirdir.

Diğer bir efsane, tüm doğal yağların aynı olumsuz etkiye sahip olduğudur. Buna göre, doğal yağların tamamı gözenekleri tıkayıcı bir etkiye sahip olduğu için sivilce ve yağlanmaya yol açmaktadır. Aslında bu doğru değildir. Bilinmesi gereken, her yağın farklı bir özelliğinin olduğudur. Örneğin hint yağı, avokado yağı ve kivi yağı pek çok cilt bakım ürününe kıyasla cildin gözeneklerini daha iyi ve sağlıklı olarak temizler ve sivilce, yağlanma gibi sorunların önüne geçer. Önemli olan, herhangi bir yağı satın alırken, onun cilt tipinize uygun olup olmadığını bilmektir.

Yanlış bilinen bir başka efsane, bu tür doğal yağlara cildimizin ihtiyacı olmadığıdır. Elbette insan cildi sebum ve yağları kendi başına üretme özelliğine sahiptir. Cildimizin ürettiği bu yağ tabakası cildin nem dengesini koruyan etkili bir bariyer görevi görür. Ancak bununla birlikte, özellikle yaşın ilerlemesine bağlı olarak vücut daha az yağ üretme eğilimine girer. Bu da daha fazla su kaybına ve dolayısıyla cildin daha kuru olmasına sebep olur. Yani yaş ilerledikçe özellikle yüzümüzde ve ellerimizde doğal yağ kullanmak daha zaruri bir hale gelmektedir.

Cilt Sağlığını Korumak İçin Kullanılabilecek Doğal Yağlar

1.Moringa Yağı

Afrika moringa yağı, bilinen en eski doğal bakım ürünlerinden biridir. Bu bitki özellikle eski Mısır'da oldukça değerli kabul edilirdi ve çeşitli çiçek özlerine eklenerek yüzü güzel göstermek için hazırlanan merhemlerde kullanılırdı.

Moringa bitkisinden elde edilen bu yağ son derece nemlendirici bir özellik taşır. Yüz ve vücut için yaşlanma karşıtı özellikler sunar. Oksidasyona karşı olan direnci, onu yaşlanma karşıtı bakımda oldukça değerli bir müttefik yapar. Cilt tarafından hızla emilir. Özellikle kuru ve sivilceye meyilli ciltler için oldukça etkilidir.

İpucu: Lavanta yağı ile karıştırılan bu yağ, yaşlanma belirtilerine karşı daha da güçlü bir silah haline gelir.

2. Üzüm Çekirdeği Yağı

Bu harika yağ oldukça hafiftir ve böylece cilt tarafından hızla emilir. Masaj yağı olarak mükemmel olmasının yanı sıra uygulandığı bölgede herhangi bir tabaka bırakmadığı için günlük nemlendirici olarak da kullanıma uygundur. Temel proteinler ve linoleik asit açısından zengindir. Bu sayede cildi sıkılaştırmaya ve korumaya yardımcı olur.

3. Kenevir Yağı

Bu yağ, sağlıklı cildi korumak için gerekli olan yüksek omega yağ asitleri bakımından son derece zengindir. Sağlıklı ve parlak bir saça sahip olmak için saç tellerine uygulanabilir.

Başta kuru cilde sahip olanlar olmak üzere cildini nemlendirmek isteyen herkes tarafından kullanılabilir.

4. Çörek Otu Yağı

Çörek otu yağı çeşitli cilt ve saç problemlerinin bakımı için kullanılabilir. Antiinflamatuar, antiseptik ve iyileştirici özelliklere sahiptir. Aşağıdaki sorunlara karşı faydalı etkilere sahiptir:

- Akne

- Dermatit

- Egzama

- Yara izleri

- Hemoroid

- Dermatozlar

- Deri döküntüleri

- Saç kaybı

- Kaşıntı

5. Pirinç Kepeği Yağı

Bu klasik güzellik yağı cildi temizler ve saçı besler. Geleneksel Japon cilt bakımının ayrılmaz bir parçasıdır ve yüzyıllardır güzellik ve cilt bakımında kullanılmaktadır. Yumuşak bir yağdır ve bu sayede cildi temizlemek için idealdir. Sadece E vitamini ve antioksidan bakımından zengindir. Cildi güneşin zararlı etkilerinden korur ve cilt yenilenmesini teşvik eder.

6. Gül Yağı

Özellikle olgun ve mat ciltler için idealdir. Kırışıklık oluşumunu engeller ve var olanları azaltır. Yara izlerinin (akne dahil) zayıflamasını sağlar. Cilt elastikiyetini artırır ve sıkılaştırıcı bir etkiye sahiptir.

7. Argan Yağı

Antioksidanlar, vitaminler, yağ asitleri, karotenoidler ve fitokimyasallar açısından zengindir. Doğal bir güzellik bakım yağı olarak cildi erken (ayrıca ışığın neden olduğu) yaşlanmaya karşı korur ve kırışıklıkların görünümünü azaltır. Cildin elastikiyetini artırır ve çatlakları azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca cildi, tırnakları ve saçı besler.

8. Tamanu Yağı

Tamanu, özel bir cilt bakım yağıdır. Gergin, kuru ve kızarık ciltler için faydalıdır. Cildi yatıştırır ve besler. Bu bakımdan masaj yağı olarak kullanılabilir.

Yüksek asitli bir yağ olması nedeniyle hassas ciltlerde kullanılması önerilmez.

9. Kayısı Çekirdeği Yağı

Cildi besleyen, yumuşatan, yatıştıran ve ona nem sağlayan bir cilt balsamıdır. Kuru ve yorgun cilde uygulandığında cilt hızlıca tazelenir. Özellikle bebekler ve çocuklar için en uygun doğal cilt bakımını sağlar. Bu yüzden hassas ciltler için de mükemmeldir.

10. Havuç Yağı

Cildi koruyucu ve onarıcı özelliklere sahiptir. Cilt üzerinde yaşlanmaya bağlı oluşacak çeşitli sorunlara karşı koyar. Kuru cildi soğuktan ve rüzgardan korur. Cilt dokusunun iyileşmesini destekler, cildi yumuşak ve esnek bırakır.

11. Baobab Yağı

Baobab, Afrikalı kadınların cilt bakımında yüzyıllardır kullandığı bir üründür. Yüksek oranda A, D, E ve F vitaminleri içerir. Nemlendirici özelliğiyle ve kuru cilt için olumlu etkilere sahip olmasıyla bilinir.

12. Hindistancevizi Yağı

Cilt ve saç için mükemmel bir üründür. Doğal, hoş ve harika bir aroması vardır. Aşağıdaki etkilere sahiptir:

- Makyajı çıkarmak için kullanılabilir

- En iyi masaj yağlarından biridir

- Cildi ve saçı çevresel etkilerden korur

- Saçı besler ve parlaklık sağlar

- Nemlendirici yerine kullanılabilir

13. Ahududu Yağı

Yüksek A ve E vitamini içerir. Ayrıca içerisinde bulunan omega yağ asitleri yorgun, donuk ve tahriş olmuş ciltler için mükemmel bir bakım sağlar. Yenileyici ve onarıcı bir etkiye sahiptir.

14. Jojoba Yağı

Jojoba yağı, insan sebumuna oldukça benzer özelliktedir. Protein açısından zengindir ve yağlı ciltler için mükemmel bir bakım sunar. Kuru kalmış ve kırılgan saçların bakımı için de uygundur.

15. Salatalık Tohumu Yağı

Serinletici ve yatıştırıcı bir etkiye sahiptir. Kuru cildi nemlendirir. Bağ dokusunu güçlendirdiğinden dolayı özellikle yaşlı cilt için tavsiye edilir.

Salatalık yağı ayrıca uygulandığı yerde parlak bir tabaka oluşturmaz. Cildin nem dengesini koruyan birçok mineral (potasyum, sodyum ve magnezyum) içerir.

16. Fındık Yağı

Protein açısından zengindir. Yüzü nemlendirmek için idealdir. Sıkılaştırıcıdır ve cildi anında tazeler. Öte yandan kuru cildi nemlendirmek ve olgun cildi beslemek için kullanılabilir.

17. Badem Yağı

Cilt tarafından çabucak emilir ve cilde hızla uyum sağlar. Yatıştırıcı özelliğiyle cilt tahrişlerini giderir. Cildin koruyucu tabakasını iyileştirir. Ayrıca göz makyajını çıkarmak için uygundur.

Pürüzsüz ve kadifemsi bir cilt için kullanılabilir.

18. Nar Yağı

Nar, antioksidan ve yenileyici özellikleri nedeniyle yaşlanma karşıtı bakımda oldukça değerlidir.

19. Kaktüs Yağı

Yaşlanmayı geciktirici özellikleriyle bilinir. Yüksek E vitamini ve esansiyel yağ asitleri içermesinden dolayı son derece besleyici ve sıkılaştırıcı özelliklere sahiptir. Kuru, yorgun ve olgun ciltler için tavsiye edilmektedir.

Pek çok olumlu özelliği nedeniyle, cildini korumak ve nemlendirmek isteyen Bedevi kadınları tarafından kullanıldığı bilinmektedir.

20. Buğday Tohumu Yağı

Doğal bir E vitamini kaynağı olarak bilinmektedir. Ayrıca serbest radikal oluşumunu engeller, hücre duvarlarını korur ve hücrelere oksijen sağlar. Nemsiz, kuru ve yaşlı ciltler için koruyucu bir tabaka oluşturur. Cilde sağlıklı bir parlaklık sağlar.

Kuru ve nemini kaybetmiş saç derisi üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Sonuçları ilk uygulamadan sonra görülebilir.

21. Susam Yağı

Cildi ve saçı yumuşatır, yoğun şekilde nemlendirir ve besler. Susam yağı, E ve B6 vitaminleri ile kalsiyum, magnezyum ve fosfor gibi mineraller açısından zengindir.

Hindistan'da geleneksel olarak ayak masajı için kullanılır. Kuru ciltler için idealdir. Cildin genç görünümünü korumasına yardımcı olur. Zararlı güneş ışınlarından cildi korur.

22. Çuha Çiçeği Yağı

Cildin yağ üretimini baskılar. Bu nedenle sadece yağlı cilde sahip kişilerce kullanılmalıdır. Aşağıdaki durumlar için kullanılabilir:

- Sivilcelenmenin önüne geçer

- Göz altı torbalarını iyileştirir

- Cildi pürüzsüzleştirir, kırışıklıkları ve ince çizgileri azaltır

- Saç kepeğini önler

23. Hurma Yağı

Kuru, çatlamış ve hasar görmüş ciltlerde yumuşaklık sağlar ve yenileyici bir etki gösterir. Karma cilde sahip olanlar için idealdir. Ayrıca bu yağ saç için de kullanılabilir. Saçta onarıcı bir etkiye sahiptir. Kuru ve kırılgan saçlara yeniden elastikiyet kazandırır.

24. Deve Dikeni Tohumu Yağı

Sert bir bitkiden elde ediliyor olsa bile cildi nemlendirir ve yumuşatır. Deve dikeni yağı, yüksek miktarda linoleik asit (omega 6), palmitik asit, E vitamini ve güçlü bir antioksidan olan K vitamini kaynağıdır.

Bu yağ, iyi bir yağlama kabiliyetine sahiptir ve cilt üzerinde koruyucu bir bariyer oluşturarak cildin derin katmanlarındaki nemin kaybını önler. Yağlı ciltler için iyi bir makyaj temizleme ürünüdür. Ayrıca saçları doğal yollardan besler ve güçlendirir.

25. Kamelya Yağı

Yüzü normal kremden daha yoğun biçimde besler. Cildin nem ve yağ arasındaki dengeyi bulmasına yardımcı olur. Yaşlanmaya bağlı oluşan ifade çizgilerini hızla azaltır. Kamelyanın antioksidan etkisi sayesinde, yüzü serbest radikallerden korur ve cildin yeniden ışıl ışıl parlamasını sağlar.

26. Aloe Vera Yağı

Cilde onarıcı lipidler sağlar, yumuşaklık verir ve yaşlanma belirtilerini önler. Cildin elastikiyetini artırır. Aloe veranın antioksidan özelliği cildi serbest radikallerin zararlı etkilerinden korur. Aşırı pigmentasyonu gözle görülür şekilde telafi eder. Özellikle zorlu, kuru ve hassas ciltler için uygundur.

Cildin doğal bariyerini güçlendirerek UV radyasyonundan ve kirlilikten kaynaklanan melanojenez ve oksidatif strese karşı koyar.

27. Kadife Çiçeği Yağı

Kadife çiçeği yağı yatıştırıcı özelliklere sahiptir ve cildi harika bir şekilde yumuşatır. Tahriş olmuş, kızarık ve kuru ciltlerin bakımı için idealdir.

28. Kuşburnu Yağı

Kuru ve olgun yüz cildinin düzgün beslenmesini sağlar. İnce çizgileri yumuşatır ve hücre yenilenmesini uyarır. Aynı zamanda serbest radikallere karşı koruyucudur.

29. Mango Yağı

Kuru ve güneşten zarar görmüş ciltler için idealdir. Ultraviyole ışınlarına karşı doğal bir koruma sağlar. Ayrıca saçlara yumuşaklık ve parlaklık kazandırır.

30. Marul Yağı

Bu hafif yağ cilt tarafından hızla emilir ve günlük bakım için kullanılabilir. Besinler ve antioksidanlar açısından zengindir. Cildi bol miktarda nemlendirir. Yaşlanma karşıtı özellikte olması onu yüz bakımı veya vücut yağı olarak mükemmel kılar.

31. Monoi Yağı

Cildin esnekliğini ve yenilenmesini destekler. Özellikle yaz sıcaklarında kullanılması tavsiye edilir. Güneş ışınlarının oluşturduğu serbest radikallerle savaşır. Bu nedenle güneşe maruz kaldıktan sonra aromatik bir bakım olarak mükemmeldir.

32. Macadamia Yağı

Koruyucu bir üründür. Serbest radikalleri emer ve yaşlanma belirtilerine karşı cildi korur. Yüksek miktarda palmitoleik asit içeriğine sahiptir. Bu bakımdan özellikle kuru ve olgun ciltleri beslemek için uygundur. Ayrıca parlak ve sağlıklı saç telleri sağlar.

33. Kakao Yağı

Harika bir cilt bakım ürünüdür. Cildi derinlemesine besler ve cilt üzerinde yumuşak bir his bırakır. Kuru, olgun ve hassas ciltler için idealdir.

34. Zeytin Yağı

Zeytinyağı, cilt bakımı için binlerce yıldır kullanılan bir üründür. Mineraller, proteinler ve vitaminler açısından zengindir. Bu önemli besinler cildi destekler, kırışıklıkları azaltır, cildi nemlendirir ve çevrenin zararlı etkilerine karşı korur. Cilde esneklik ve yumuşaklık verir. Güneşten zarar görmüş cildi besler.

35. Kabak Çekirdeği Yağı

Yüksek vitamin, fitosterol, mineral (demir, çinko ve selenyum) ve doymamış yağ asitleri (linoleik ve oleik asit) içerir. Bu da onu cilt ve saç için en uygun kozmetik ürünlerinden biri yapar.

Özellikle saç üzerinde güçlendirici bir etkisi vardır. Kepek sorununu ve saç dökülmesini önlemek için kullanılabilir.

36. Ylang Ylang Yağı

Kuru ve hassas cilt tipleri için uygundur. Ylang ylang esansiyel yağı, nemlendirici ve besleyici etkiye sahiptir. Cilt elastikiyetini artırır ve cilde parlaklık kazandırır.

Yorum Yapmak İçin Tıklayınız0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Ziyaretçilere aittir.
Keşfet