Cilt Bakımı Hakkında Her Şey

Cilt Bakımı Hakkında Her Şey

Cilt Tipine Göre Cilt Bakımı Cilt Analizi Nasıl Yapılır? Ne Sıklıkla Cilt Bakımı Yapmalıyım? Cildi Etkileyen Olumsuz Faktörler Cilt Bakımının Faydaları Nelerdir? Ne Sıklıkla Cilt Bakımı Yapmalıyım?

Cilt tipleri belli başlıklar altında sınıflandırılır. Bu başlıklar; kuru, yağlı, karma, normal ve  hassas cilttir. Cilt tipleri kişiden kişiye değişir. Farklı cilt tiplerinden dolayı günlük temizlik ve bakım yöntemleri ve her cilt tipine uygun ürünler de farklıdır. Bir kişinin kendisine yakışan cildi temizleyebilmesi için öncelikle cilt tipini belirlemesi ve o cilt tipine uygun ürünler kullanması gerekir. Cilt tipinin özelliklerini şu şekilde açıklayabiliriz.

Cilt Analizi Nasıl Yapılır

Cilt tipi basit bir yöntemle belirlenebilir. Cildinize parmaklarınızla hafifçe bastırın. Bundan önce cilt yıkanmalı, temizlenmeli ve kurutulmalıdır. Elleriniz yağlı hissediyorsa, cildiniz yağlı demektir. Yağlı bir his yoksa, normal cilt kuru ve susuz kalmışsa, cildinizin kuru olduğu anlamına gelir.Hangi cilt tipini kullanırsanız kullanın, cildinizi daha sağlıklı hale getirmek için her gün temizlemeli ve nemlendirmelisiniz. Ve cildin daha iyi görünmesi için cilt bakımı yoluyla.

Kuru cilt

 Kuru cilt, göstermesi kolay bir yapıya sahiptir. Çünkü ciltte soyulma veya soyulmanın görüldüğü cilttir. Kuru cilt, sebum olarak bilinen daha az yağ içerir. Nem eksikliği nedeniyle kuru cilt donuk ve mat görünür. İnce kırışıklıklar diğer cilt tiplerine göre daha kolay oluşur. Bu cilt tipinin yeterli nemlendirmeye ihtiyacı vardır.

Yağlı cilt

 Yağlı cilt genellikle yağ nedeniyle parlak cilttir. Bu sivilce, siyah nokta ve sivilce sorunları olan en belirgin cilt tipidir. Büyük gözenekler, yağlı cilt. Uygun ürünler ve cilt bakımı kullanmak sorunu en aza indirebilir.

 Normal cilt

 Cilt tipindeki en pürüzsüz cilt normal cilttir. Bu kuruluk ve yağlılık yaşamayacak bir cilt tipidir. Sağlıklı cildi sıkılaştırır. Ancak cilt bakımı kesintisiz olmalıdır.

Karma cilt

Karma cilt, yağlı ve kuru cilt özelliği taşıyan ciltlerdir. Genellikle burun ve alın bölgesi (T bölgesi olarak adlandırılır) yağlıyken, diğer alanlar normal veya kuru özellikler gösterir. Yüzün bu özelliklerini göz önünde bulundurarak cilt bakımı yapmak gerekir.

 Hassas cilt

 Hassas cilt kolayca tahriş olur ve kızarır. Kaşıntı ve yanma yaşayabilirsiniz. Bu cilt bakımlarında hassas ciltler için özel ürünler kullanılmalıdır.

Ne Sıklıkla Cilt Bakımı Yapmalıyım?

Cilt bakımı evde günlük ve haftalık bakımla başlar, sonrasında cildin sağlıklı, güzel ve genç kalması için profesyonel cilt bakımı ile desteklenmelidir. Ayda bir kez profesyonel cilt bakımının amacı cildin ihtiyacını karşılayacak derin cilt bakım ürünleri sunarak gençliğin devamlılığını ve cildin tazeliğini sağlamaktır. Ne yazık ki bu tip bakımlar sadece evde kullandığımız ürünler kullanılarak yapılamamaktadır. Bu nedenle yaşımız veya cilt tipimiz ne olursa olsun hepimizin profesyonel cilt bakımına ihtiyacı vardır.

Cildi Etkileyen Olumsuz Faktörler

Güneş ışığından kaynaklanan cilt aşınması, olumsuz çevre koşulları, uzun süreli hastalıklar ve ilaç kullanımı, hormonal gıda, dengesiz beslenme, yağlı yiyecekler, sigara ve diğer faktörler, kuru cilt, ince çizgiler artması, elastikiyetin azalması su tüketimini azaltmak için gözlemlenebilir ve Genetik (aile) faktörlere bağlı olarak ömür boyu sürer. Zamanla ciltte kırışıklıklar oluşur, renk değişikliği (sararma, kahverengi lekeler, küçük kırmızı damarlar), gevşeme ve esneklik azalır.

Cilt Bakımının Faydaları Nelerdir?

Cilt bakımı, cilt yapısını koruyan, aşırı kuruluk, yağlanma ve benzeri sorunları önleyen koruyucu bir yöntemdir. Cildin yaşlanmasını yavaşlatmaya yardımcı olur, düzenli cilt bakımı kan dolaşımını düzenler, ölü deriyi giderir ve evde bakımı destekler. Cilt temizliği ve bakımı çok önemli uygulamalardır. Sadece cildi daha sağlıklı hale getirmekle kalmayıp aynı zamanda insanların ilgisini de çekebildiği için cildin ihtiyaçlarını anlamak, özelliklerini anlamak ve doğru uygulama için doğru zamanda doğru ürünleri kullanmak bu alandaki profesyonellerin görevidir. . Hatırlanması gereken en önemli şey, yanlış kullanım nedeniyle cildin daha da kötüleşebileceğidir.

Ne Sıklıkla Cilt Bakımı Yapmalıyım?

Cilt bakımı evde günlük ve haftalık bakımla başlar, sonrasında cildin sağlıklı, güzel ve genç kalması için profesyonel cilt bakımı ile desteklenmelidir. Ayda bir kez profesyonel cilt bakımının amacı, cildin ihtiyacını karşılayacak derin cilt bakım ürünleri sunarak cildi genç ve taze tutmaktır. Ne yazık ki bu tip bakımlar sadece evde kullandığımız ürünler kullanılarak yapılamamaktadır. Bu nedenle yaşımız veya cilt tipimiz ne olursa olsun hepimizin profesyonel cilt bakımına ihtiyacı vardır.