Cildinize Zarar Verecek 7 Tane Besin Türü

Cildinize Zarar Verecek 7 Tane Besin Türü

Günlük yaşantımızda, kim bilir kaç farklı türde besin tüketiyoruz ve bunların ne kadarı sağlı ne kadarı sağlıksız besinlerdir.

Günlük yaşantımızda, kim bilir kaç farklı türde besin tüketiyoruz ve bunların ne kadarı sağlı ne kadarı sağlıksız besinlerdir. Bunun ölçüsünü; tabii ki yapamayız ancak ne yiyeceğimize, bize neyin iyi neyin kötü geleceğini öğrenebiliriz. Böylece, edinmiş olduğumuz bilgilere göre beslenerek kendimizi sağlık olarak geliştiririz. Bu yoldan yürüyecek olursak eğer cildimiz için zararlı olabilecek 7 besini sizlere anlatayım.

Alkol

Alkol yapısı gereği, vücuda idrar söktürücü etki yapar ve bu nedenle de ne kadar çok tüketilirse cildiniz de bir o kadar kuru olacaktır. Alkol, cildinizdeki tüm nemi emerek cildi kuru ve pul pul olacak bir hale getirerek kırışıklığa sebep olur. Hatta, hassas bir cildiniz varsada alkol nedeni ile ‘’rosacea’’ yaşayabilirsiniz.

Kahve

Her gün içmiş olduğumuz kahve miktarını iyi bir şekilde ayarlamalıyız. Çünkü çok kahve içmek, vücudunuzdaki kortizol miktarının artasına neden olur. Kortizol miktarındaki bu artış da cildinizin yaşlanma süreci artar ve aynı anda cilt önemli ölçüde zarar görür.

Süt

Aslında süt tüketiminin cildimize çok büyük bir zararı yoktur. Ancak, aşırı bir süt tüketiminde bulunuyor iseniz bu sizin cildinizde akne oluşumuna sebebiyet verecektir. Çünkü aşırı süt tüketimi ile sebum üretimini etkileyerek akne oluşumuna neden olmuş olacaksınızdır.

Tuz

Tuz kullanmadan çoğu yemeğin tadı olmaz. Ancak, çok fazla tuz özellikle iyotlu tuz tüketimi cilde çok zarar verir. Bu zarar dokuların şişmesi, ödemli bir görüntü vermesi ve gelen olarak sağlığınıza neden olmasıdır. Ayrıca, sivilce oluşumuna da sebebiyet verir.

Meşrubatlar

Cildimize sağlıklı ve parlak bir görüntü vermek için kandaki şeker miktarını uygun seviyede tutmamız gerekir. Ancak, tükettiğimiz meyve suları ve gazlı içecekler bu dengeyi bozar ve cildimizin kötü etkilenmesine neden olur.

Glüten Bakımından Zengin Besinler

Glüten, aslında gün içerisinde ekmek, simit, pide gibi günlük yaşantıda sıkça tüketilen ürünlerin içerisinde bulunur. Vücudumuza fazla glüten almanın etkisini ilk olarak cildimizde görebiliriz. Bu etki şişkinlik, kurulun ve sivilce oluşumu ile görülebilir.

Çikolata ve Şeker

Bu besinler, çok sevilsede fazlası kişinin kan şekerinin yükselmesine ve sebum miktarı artışına sebebiyet verir. Böylece cildin genç ve parlak görünüm şansı azalır.