Bitkisel Yağlar Ve Hiç Bilmediğiniz Faydaları

Bitkisel Yağlar Ve Hiç Bilmediğiniz Faydaları

Günümüz şartlarında hastalıkların artışı ile beraber, insanlar devayı, modern tıp ile beraber ek çareleri tıpta arayarak çözüm bulmaya çalışmaktadırlar. Bu yöntemlerden bir tanesi de kuşkusuz bitkilerle çözüm bulunmaya çalışılmış olanladır.

Geçmişte atalarımız, modern tıp mevzusunda bu derece ilerlenme olmadığı zamanlarda umudu bitkilerden ilham alarak ortaya koydukları tedavilerde bulmuşlardır. Kuşkusuz bir rahatsızlığımız varsa önce hekime gitmeli, öncesinde araştırma yaptıysak aklımızdaki bitkisel yöntemleri,  doktorumuza söyleyerek  uygulamaya geçirmeliyiz.

Bitkisel yağlar birçok hususta bize yarar sağlar. Her bitkinin kendine özgü bir karakteri vardır. Saç sağlığından selülit tedavisine kadar, mide sorunlarından cilt bakımına dek birçok yararı bulunmaktadır.  

Acıbadem; Saç ile cilt yönünden, nemlendirici, cilt temizlemesi ile yaşlanma karşıtı bakımından yarar sağlayabilir. Saçların beslenmesine etki eder. Bakteri ile mantar benzeri enfeksiyonları yok etmede yardımcı tedavi olarak kullanılabilmektedir. Bağırsak yumuşatıcı ile gaz giderici bakımından yarar sağlayabilir.

Acı Biber: Acı biber yağı bulaşma yolu ile ilgili hastalık türlerinde vücut direncine katkı sağlayabilir. Bazal metabolik hız sayısını arttırma sayesinde zayıflamaya katkısı olabilir. Mide asidini düzenleme, sindirimi kolaylaştırma etkileri olabilmektedir. Kötü kolesterol durumunu düşürme konusunda etkisi olabilir.

Adaçayı: Mide ile bağırsak gazların durumunda, Menopoz zamanındaki sıcak basması ile terleme durumunun çözümünde yardımcı olur. Hazım döngüsünün düzenli olarak devam etmesine yarar sağlayabilir. Banyo yapılacağı zaman su içerinde kullanıldığında canlılık verir. Boğaz, Ağız ve Diş etlerinin iltihaplanmasında su içerisinde damlatılarak gargara olarak kullanılabilir. Saç derisinin aşırı yağlanmasını ve kepeği önlemede yardımcı olur.

Ahududu: Boğaz ve Romatizma benzeri rahatsızlık veren durumlarda kullanılabilir. Şeker hastalığı bulunan insanlarda dengeleyici etkisi olarak kullanılabilmektedir

Alabalık: Masaj yöntemiyle deriye ovalayarak sürüldüğünde kas ve adale sistemlerini gevşetmeye ve rahat bi duruma kavuşmasına yardım eder.

Aloe Vera: Cilt kırışıklıklarında, cilt lekelerinde, tahrişe uğramış kısımlarda, hücrelerini yenilenmesine, cildin güzel bir şekle bürünmesine destek olabilir. Egzama, sedef benzeri sorunların tedavisinde yardımcı bir tıp şekli olarak kullanım sağlanabilir. Sorunlu kısma damlatılarak ya da pamuk ile biraz masaj yapılarak kullanım sağlanabilir.

Anason: Gaz sökücü, midede hazımsızlık hali ve şişkinlik halini ortadan kaldırıcı, iştah açmaya yardımcı ve anne sütünü arttırma konusunda faydalı olabilir. Kas gevşetici etkisi, ağrı kesme konusunda yarar sağlayabilir. Uykusuzluk sorunu yaşayanlar için uyku getirme konusunda da yardımcı olarak kullanılabilir. Çocuk kullanıcılarda karın ile topuk kısımlarına seyreltilerek sürülmelidir. Günde 2 kez, 2 veya 3 damla bir şeker parçacığına veya bir fincan suyun içerisine damlatılarak kullanım sağlanabilir. Daha çok kullanılması zarar sağlayabilir yani sakıncalıdır.

Ardıç: Gerginlik ile stresli durumlarda, eklem ağrılarında yarar sağlayabilir. Yorgunluk hallerinde fayda sağlayabilir. Grip ile öksürük hastalıklarında iyileşme sürecine katkı sağlar.

Argan: E vitamini yönünden zengin bir karaktere sahiptir. Saç ile tırnakların daha iyi, daha parlak ve canlı bir görünüme kavuşmasına katkı sağlar. Akneli bir ciltte ve yağlı görünümlü ciltlerin sorununun çözümüne yani bu sorunun tedavisine yardımcı olur.

Aspir: Kolesterol ile kan şekerini düzenli bir hale kavuşmasına katkı sağlar. Kabızlık durumumu ortadan kaldırmaya yardım eder. Terletici, kurt düşürmeye yardım eden, kadınlarda adet geciktirici etkisi olabilir. Metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olur. Aç karnına kullanıldığında kilo vermek isteyenlere yardımı olur. Haricen göbek bölgesi, bel, basen kısımlarına masaj şeklinde uygulandığında zayıflatıcı etki gösterebilir.

At Kestanesi: Ciltte bulunan geniş bir hale gelmiş gözenekleri kapatılmasına yardımcı olur. Damar büzücü faydası ile beraber yüz çevresinde bulunan kırmızı şeklindeki kılcal damarları ortadan kaldırır. Vücutta olan deri çatlaklarında bununla kalmayıp varislerin kapatılmasında yardımcı olur, gevşemiş olan boyun derisinin sıkılaşmasına katkı sağlayabilir. Romatizma sorununda, kas ile boyun ağrılarının tedavisinde, saçların dökülmesinde, yüzde bulunan güneş lekelerinin ortadan kalkmasına yarar sağlar. Hemoroid hastalığının tedavisinde yardımcı olur. Her akşam vakti yatmadan evvel boyun ile yüz kısmına masaj yapılması yararlıdır.

Avokado: Cildi nemli hale getirir ve cildi yumuşatır, kırışıklıklarına azalma göstermesine katkı sağlar. Kas gevşetici etkisine sahiptir. Grip, nezle, baş ağrısında ağrı kesme ve rahatlatma etkisi vererek fayda getirebilir. Bir fincan suyun içerisine dört damla damlatılma yoluyla günde iki kez içilir. Haricen yoluyla cilt üzerine masaj biçiminde uygulanır.

Aynısefa: Cilt üzerinde nemlendirici faydası olması amacıyla kullanılabilir. Hassas ciltler üzerinde dengeleme sağlaması amacıyla ve güçlenmesi için, tahrişe uğramış ciltlerde tedavi edici etken olarak kullanım sağlanabilir. Cildinizi güneş ışınlarının vereceği zarardan koruyabilmek için yarar sağlayabilir.

Bergamut: Stres, halinin ortadan kalkmasına, yorgunluk hali ve bağışıklık sistemini kuvvetli hale gelmesine katkı sağlar. Egzama tedavisinde desteklenmesinde katkısı olabilir. İştah arttırmak amacıyla ve safra sökücü yararı olabilir. Çayda tat ve koku verici amaçlı kullanılabilmektedir. Bir fincan suyun içerisine iki veya üç damla damlatılarak, günde iki kez kullanılabilir. Haricen olarak, cilde masaj uygulayarak stres halini ve yorgunluğu ortadan kaldırıcı yarar sağlayabilir.

Biberiye: Çarpıntı halini, baş ağrısını ile baş dönmesinin çözümünde, dolaşımın düzenli hale gelmesine yardımcı olur. Astım ile kansızlıkta yarar sağlayabilir. Vücut direncini yükseltmede, zindelik kazanmada, kan dolaşımını yükseltmede fayda sağlayabilir. Akne, mantar benzeri hallerde haricen uygulanabilir.

Çam Terebentin: Antiseptik özellik taşır, yaralara, dezenfektan etkisi olması için haricen uygulanarak tedaviye katkı sağlar.

Erik Çekirdeği: Yüksek düzeyde nemlendirme ve yumuşatma özellikleri içinde bulundurur. Zarar görmüş saçların eskisi gibi sağlıklı olmasına, cildin yaşlanması ile birlikte azalmış elastikiyetini geri kazanılmasına yardım eder. Dudakları nemlendirerek çatlamaları ortadan kaldırmaya cildin su yitirmesini önlemeye katkı verir.

Fındık Yağı: Cildi nemi bir hale kavuşmasına yardımcı olur, kuru ciltlere, kırışıklık halinin çözümünde yarar sağlayabilir. Böbrek ağrılarının çözümünde, böbreklerde bulunan kum ile taşların düşürülme sürecinde yararlı olabilir. Düzenli kullanılması yüksek tansiyon durumunu ve kötü kolesterolü azalmasına katkı sağlar. Bedeni, zihni yorgunluk halinin ortadan kalkmasına yarar sağlayabilir. Vücuda güç verir.