Bir Stilist Gözüyle Saçınızın Dokusunu Değiştiren 7 Sebep

Saçınız doğal olarak dalgalı iken düz olmaya eğilimli hale mi geldi, ya da tam tersini mi yaşıyorsunuz? Saçınızın yapısında bir değişim fark ediyorsanız, bunun anlamı saç dokusunda değişiklikler meydana gelmesi olabilir.

21 Ağustos 2021 20:03 Kadın Kişisel Bakım
Bir Stilist Gözüyle Saçınızın Dokusunu Değiştiren 7 Sebep

Saç dokusunun değişimine sebep olan faktörler birden fazladır. Aslında her insanın hayatı boyunca bu tip değişiklikler yaşaması normaldir. Saç dokusundaki değişikliğin asıl sebebi genetik faktörlere ve yaşlanmaya bağlanabilir. Fakat bu ikisinin dışında da saç dokusunda değişime yol açan oldukça yaygın nedenler vardır. Bu yazımızda saç dokusunun değişmesine sebep olabilen faktörler hakkında bilgi veriyoruz.

5-reasons-why-you-should-opt-for-a-dry-haircut-2.jpg

1. Tıbbi Nedenler

Kemoterapi alan insanlar, tedavi sonrasında saçları tekrar uzadıkça saç dokularında bazı değişiklikler olduğunu fark ederler. Yapılan araştırmaların sonucu, kemoterapinin bireylerin saç foliküllerinde değişime neden olduğunu gösteriyor. Bu sebeple saçlar biraz daha dalgalı olabildiği gibi biraz daha ince telli bir hale de gelebilir.

2. Hormonlarda Yaşanan Değişimler

Gebelik döneminde kadınların hormonlarında çeşitli değişimler olur. Hamilelik döneminde kadınlarda östrojen hormonu düzeyinde artış yaşanır. Bunun sonucunda da saçlar daha dolgun ve kalın hale gelir.

Hamilelik döneminin bitmesi takiben östrojen seviyesi tekrar normal düzeye düşer. Bu nedenle bazı kadınlar, vücutları yeni hormon düzeyine göre kendini ayarlarken saç dökülmesi, kuruluk ve hacim eksikliği gibi problemlerle karşılaşabilir. Aynı problemler tirod hormonunda dengesizlik olduğunda ya da kadınların menapoz döneminde de ortaya çıkabilir.

3. Çok Fazla Isıya Maruz Kalınması

Eğer saçlarınız kıvırcık ya da dalgalı iken daha düz olmaya doğru bir eğilim gösteriyorsa, bunun sorumlusu muhtemelen yüksek sıcaklıkların saçınıza verdiği hasar olabilir. Yüksek sıcaklık, saçın korteksini korumakta olan dış kütikül katmanlarını parçalar. Bunun sonucunda da, dalgalı ya da kıvırcık saçlar daha gevşek ve düz bir görünüme geçer. Saçlarınıza şekil verirken saç tipinize göre doğru sıcaklık derecelerini kullanmanız zorunludur. Bazı saç şekillendirme aparatları, ısıyı sizin özel gereksiniminize göre ayarlayabilen sensörler içerirler.

4. Saç Foliküllerinde Değişim Olması

Saç folikülü kafa derinizde saçınızın uzadığı küçük açıklık olarak tanımlanabilir. Eğer saç folikülünüz ince küçük bir açıklıkta ise, saçlarınız da daha ince telli olabilir. Saç foliküllerinde daralma çeşitli sebeplerden olabilir. Çoğu insanlarda bu duruma hormonlarda yaşanan değişimler sebep olur. Bazı insanlarda ise yaşlanmak saç foliküllerinde daralmaya yol açabilir.

yumurta-sac-uzatirmi.jpg

5. Beslenme

Yedikleriniz saç dokunuz üzerinde etkili olabilir. Eğer kafa derinizi besleyecek ya da saçınızı sağlıklı tutacak şekilde dengeli ve iyi beslenmiyorsanız, bu durum saç dokusunda değişiklik olmasına yol açar. Saç sağlığı için tüketilmesi gerekli bazı besin bileşenler şunlardır:

l Protein

l Yağ asitleri

l C vitamini

Bu besinleri düzenli olarak vücudunuza almak, saç dokunuzun ve saç tellerinizin sağlıklı olmasına yol açar.

6. Renk Uygulamaları

Saçınıza ağartıcı kullanırsanız, saç kütikülleriniz eskisi kadar parlak ve pürüzsüz olmayacaktır. Bazı insanlar saç dokularında ortaya çıkan bu değişimden memnun olurlar. Çünkü bu değişim sonucu ince ve düz olan saçları daha dolgun ve hacimli bir halde görünebilir.

Saçınızın rengini tek bir işlemle kalıcı olarak değiştirdiğinizde, saçınızın daha yumuşak göründüğünü fark edebilirsiniz. Bunun nedeni büyük olasılıkla boyanın içindeki asit bileşenlerin saçlarınızın kütiküllerini yumuşatması olabilir.

screen-shot-2020-07-08-at-10-00-27-750x567.jpg

7. Yaşlanma

Yaşlandıkça yüzünüzdeki ve vücudunuzdaki cilt tabakasında birtakım değişiklikler oluşur. Tıpkı bu deriler gibi kafa derisi de ergenlik dönemlerinizde, 20’li ya da 30’lu yaşlarınızda olduğu gibi kalmaz. Zaman geçtikçe saç kökleri aşınır ve yıpranır. Bunun sonucunda saç folikülleri küçülür ve saçlar daha yavaş uzamaya başlar.

Saç dokunuzda bir takım değişiklikler oluyorsa kuaförünüz bu konuda size yardımcı olabilir. Yine de saç dokusunda değişiklik olmasının altında yatan koşulları belirlemek için öncelikle doktorunuzun görüşünü almanızda yarar vardır. Böylece gerekli tedaviye daha erken başlayarak, daha sağlıklı saçlara sahip olabilirsiniz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler