Badem Yağının Saç a ve Cilde Faydaları Nelerdir

Kuruyemişgillerin en sevileni olan bademin yağını çıkarılması ile elde edilen bademyağı cilde ve saca olan faydaları ile büyük ilgi görüyor.

Yüksek oranda protein, omega yağ asitleri ve E vitamini içermesi sayesinde vücut için çok yararlı olan badem yağı, kozmetik sektöründe cilt bakımı ve saç bakım ürünü olarak sıklıkla kullanılıyor. Özellikle saç bakım ürünü için tatlı badem yağı en çok tercih edilenler arasında yer alıyor. Hemen her saç ve cilt tipine uygun olan badem yağını sadece kuruyemişe alerjisi olanlar dışında herkes gönül rahatlığı ile kullanabilir. O halde sizler için araştırdığımız ve bir arada derlediğimizi mucizevi ürünün faydalarına kısaca değinelim….

Badem Yağının Faydaları Nelerdir

Badem yağı, cilt sac ve iç organ sağlığı acısından son derece önemli olan ek gıda takviyesidir. Badem yağı kullanırken aklınızda olması gereken bu ürünün tıbbı ilaç olmadığı ciddi hastalıkları tedavi etmek amacı ile kullanılmaması gerektiğini bilmenizde fayda vardır. Ayrıca içeriğinde vitamini ve mineralleri kazanmak için sadece badem yağı tüketmek yerine bademin kendisi yemenizde fayda vardır. Cilt ve sac bakım ürünü olarak her zaman tercih edebilirsiniz. Lifli yapısı sayesinde yararlı bir besin olan badem yağının saça faydaları kısaca şunlardır;

 • Yumuşatıcı özelliğe sahip olması sayesinde saçta oluşan boşlukları hücresel düzeyde doldurur.
 • Saclarını daha pürüzsüz ve yumuşak görünmesini sağlar
 • Tatlı badem yağını en bilinen önemli faydası saç dokusuna yumuşaklık kazandırmasıdır.
 • Saçın daha kolay taranmasını ve şekil almasını sağlar
 • Özellikle çok işlem görmüş üst üste boyanmış kırılmış ya da yanmış sacların onarımı konusunda 0 etili sonuç verir.
 • Saç derisini tedavi eder
 • Saçların daha hızlı uzamasını sağar

Badem Yağı Saça Nasıl Uygulanır

Badem yağının saça uygulama şekli çok basittir. Avuç içinize aldığınız bir miktar badem yağını doğrudan sacınıza ve saç diplerine sürüp güzelce masaj yapın. Özellikle saçınızın parlak ve yumuşaklığını artırmak için sac tellerinize bolca sürmeniz gerekir. Bunun dışında badem yağı ile saç kremini içerisine karıştırarak da kullanabilirsiniz. Saç kreminizi içerisine eklediğiniz badem yağının miktarını iyi ayarlamalısınız. Bunun dışında badem yağı içeren doğal saç bakım ürünlerini de kullanarak bu mucizevi ürünle saclarınızın daha sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz.

Peki Badem Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Badem yağının cilde olan faydaları da çok konuşulan ve merak edilen konular arasında yer alıyor. Doğal cilt bakım ürünlerinin içerisinde sıkça bulunan badem yağının cilde faydaları şu şekildedir;

 • Cilt sağlığı için en gerekli olan E vitaminin içermesi sayesinde badem yağı cilt sağlığını büyük ölçüde korur.
 • Cilde parlaklık ve esneklik kazandırır.
 • Aynı zamanda kirpik tedavisi için sıkça kullanılan ürünler arasında yer alır.
 • Cildin tahriş olmuş bölgelerini onarır
 • Cildinizdeki kaşınmayı önler veya azarlatır
 • Ciltteki ölü hücreleri yok eder ve cildi yeniler
 • Cildi nem dengesini korur.
 • Deriyi besler
 • Doğum, çatlaklarını yok eder.
 • Deride oluşan yanık acısını giderir.
 • Ayak ve el kremi olarak kullanımı ile cilde pek çok faydaları bulunur
 • Egzama ve sedef hastalığı gibi cilt hastalıklarını tedavi eder.

Badem Yağı Cilde Nasıl Uygulanır

Badem yağı cilde uygulama şekli iki türlü olup, şu şekilde yapılmalıdır.

Birinci Yöntem

Yüzünüzü güzelce yıkadıktan sonra parmaklarınızın uç kısmına birkaç damla badem yağı sürüp yüzünüze masaj yaparak güzelce sürün ve derinize işlemesini sağlayın. Bu şekilde 40 dakika bekledikten sonra yüzünüzü bol ılık su ve yüz sabunu ile yıkayarak kurulayabilirsiniz.

İkinci Yöntem

Bir kap içerisine bir çorba kaşığı badem yağı, bir çorba kaşığı yoğurt ve bir tatlı kaşığı balı ilave edip, krem kıvamına gelene kadar güzelce karıştırın. Hazırladığınız karışımı gözünüz ve çevresi hariç tüm yüz bölgenize hafif dairesel hareketler ile masaj yaparak yüzünüze sürün en az 30 dakika karışımı yüzünüzse beklettikten sonra bol bol su ile yıkayıp, yüzünüzü temizleyebilirsiniz.

Badem Yağı Saca ve Yüze Haftada Kaç Kez Uygulanmalı

Badem yağını yüzünüze her gece yatmadan önce günde bir kez kullanabilirsiniz. Sacınıza ise haftada 3 kere uygulamanız yeterli olacaktır.

Badem Yağı Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Bu mucizevi ürünü satın alırken dikkat etmeniz gereken en önemli detay marka seçimi olacaktır. Piyasada o kadar çok sayıda farklı markaların üretmiş oldukları badem yağı bulunmaktadır. Bunların büyük bir bölümü kalitesiz olmaktadır. Kalitesiz ya da son kullanma tarihi geçmiş olanlarını almayın. Özellikle bilinen ve en çok tercih edilen markaların ürünlerini alın. Aksi halde yararını görmek yerine zararını görebilirsiniz.