Avokadonun Cilde Faydaları Nelerdir? Cilde Nasıl Sürülür? Maskesi Nasıl Yapılır?

Son zamanlarda ülkemizde severek tüketilen avokadonun cilt bakımında kullanıldığını ve cilde birçok faydası olduğunu biliyor muydunuz?

Son zamanlarda ülkemizde severek tüketilen avokadonun cilt bakımında kullanıldığını ve cilde birçok faydası olduğunu biliyor muydunuz? Sivilcelerden lekeye, yıpranan saçlardan dökülen saçlara kadar pek çok alanda kullanabileceğiniz avokadoya dair bütün detayları bu haberde bulabilirsiniz.

Avokado, Anavatanı Orta Meksika olan çiçekli bitkilerin sınıfından tarçın ve kafur ağacını da içerisine alan defnegiller familyasına ait ağaç ve bu ağacın meyvelerinin adıdır. Timsah armudu da denen avokado meyvesi, küre biçiminde elips, oval veya armut gibi eriksi tipte yeşil, kırmızı veya erguvani renktedir. Vitamin, mineral bakımından çok zengin olan avokado, özellikle de son yıllarda ülkemizde çok satılan sabah kahvaltılarında sağlıklı beslenmek isteyen insanların tercih ettiği avokado, Omega 3 yağ asidi, çoklu doymamış yağı içerdiği için cilt açısından oldukça yararlıdır. Peki avokado cilde nasıl uygulanmaktadır? Avokadonun cilde bilmediğimiz faydaları nelerdir? Öğrenmek için yazımıza göz atabilirsiniz!

AVOKADONUN CİLDE FAYDALARI NELER?

Avokado içinde yer alan sağlıklı yağlar, cildin nemlenmesini sağlamaktadır. Avokadodaki yağlar cildinizde bulunan doğal yağlarla uyuşmaktadır. Bu sebep ile cildi besler ve günün olumsuz etkilerine karşı cildi korur. Bu etkilerini gözlemlemek için tek yapılması gereken 1 tane olgun avokadoyu ezmek ve yüze sürmektir. Yaklaşık olarak 5-10 dakika sonra yüzü yıkayıp sağlıklı, güzel ve parlak cilde kavuşabilirsiniz.

Kuru ve yıpranan saçlarınızın kurtarıcı olan avokado meyvesi içerdiği vitamin ve minerallerin sayesinde saç köklerini besler.

Sivilce, akne, egzama, yanık veya kesik izleri gibi hasarlı ciltlerin yenilenmesini sağlar.

Avokado, anti-aging özelliğine sahip olan bir besin maddesidir ve kırışıklıkları azaltma gibi bir özelliği vardır. Ezilen bir avokadoyu yüzünüze maske olarak uygulamak kadar avokadoyu yemek de yaşlanmanın belirtileriyle savaşmanıza yardımcı olur.

Eldeki ölü derilerden kurtulmak ve elleri nemlendirmek için avokadoyu ezip bir miktar yulaf ve şekerle karıştırın. Hazırladığınız bu karışımla ellerinizi nazik bir şekilde ovalayın ve ardından karışımı 5 dakika ellerinizde bekletin. Son olarak da ellerinizi sabun kullanmadan yıkayın. Böylelikle elleriniz ölü derilerden arınacak, nemlenecek ve beslenecek. Elleriniz ipek gibi bir yumuşaklığa kavuşacak.

YIPRANAN SAÇLAR İÇİN AVOKADO MASKESİ

Olgun bir avokadonun içini oyun, pürüzsüz bir kıvama gelene dek ezin. İçine 1 tatlı kaşığı ile buğday tohumu ve jojoba tağını ekleyin ve karıştırın. Bu karışımı saç diplerinizden uçlara kadar iyi bir şekilde sürün. Daha sonra durulayabilirsiniz. Bu maskeyi haftada 2 kere uyguladığınızda değişimi sizler de fark edeceksiniz.

AKNE VE SİVİLCELER İÇİN AVOKADO MASKESİ

Yarım olgun avokado, yarım bir limonun suyu ve 2 kapsül E vitaminini blender da çekin. Karışımı masaj yaparak cildinize uygulayın.. Maskeniz tamamen kuruduktan sonra ılık suyla temizleyin. Bu maskeyi haftada 2 kere uyguladığınızda değişimi sizler de fark edeceksiniz.

KURU ELLER İÇİN AVOKADO MASKESİ

Yarım olgun avokadonun içine bir yemek kaşığı ile balı karıştırın. Oluşan lapayı ellerinizin üzerine güzel bir şekilde uygulayın. Yaklaşık 20 dakika kadar sonra soğuk bir su ile ellerinizi durulayın. Bu maskeyi haftada 2 kez kullanabilirsiniz. Gözle görülür farkı göreceksiniz!