Anne Sütünün 10 Faydası

Bebek gelişiminde anne sütü kadar değerli bir besin yoktur.

31 Temmuz 2021 14:49 Kadın Kişisel Bakım
Anne Sütünün 10 Faydası

Bir anne için bebek bakımında ihmal edilmeyecek konu anne sütüdür. Hazır mamalar ve diğer alternatifler hiç bir şekilde bu sütün yerini tutmaz. İnsanın yaratılışındaki mucize olan sütte su dahil bebeğin ihtiyacı olan her şey bir arada bulunmaktadır.

Biyolojik ve psikolojik gelişim için bebeğin en az iki yaşına kadar anne sütüyle beslenmesi gerekir. Anne sütü ilk aşamada koyu gelir ve protein bakımından oldukça zengindir. Bebek yeni doğduğu için ihtiyacı olan vitaminler ilk sütte gelir. Sulu süt su içerir ve bebeğin su ihtiyacını doğrudan karşılar. Bebek büyüdükçe ihtiyacı olan anne sütünün özelliği de değişmeye başlar. Anne sütünün on faydasını şu şekilde sıralayabiliriz:

fdghdfghd.pnganne-sutu-16-9-1538627220.jpg

fdg.png

1-Dengeli Beslenme İmkanı Sunuyor

Annenin sütü ilk aşamada protein açısından zengin bir şekilde akıyor. Sonlara doğru ise yağlı bir şekilde geliyor ve bebeğe doygunluk hissi veriyor. Bu şekilde bebek az beslenerek vücudunun ihtiyacı olan bütün vitamin ve minerali temin etmiş oluyor. Acıktığında süt emdiği için obezite gibi sorunlar meydana gelmiyor. Bebeğin en iyi şekilde beslenmesi sadece anne sütü ile mümkündür.

2-Doğal Antibiyotik

Anne sütünde bulunan onlarca enzim ve vitamin bebekte oluşabilecek enfeksiyonları önlüyor. Bebekler hastalandığı zaman anne tarafından defalarca emzirildiğinde bebeğin iyileştiği görülmektedir. Ateşlenme veya karın ağrısı nedeniyle ağlayan bebekler sık sık emzirilmeli ve oluşan enfeksiyona karşı bebeğin bağışıklık sistemi güçlendirilmelidir. Hastalanan bebek için anne sütü ilaçtır ve antikor maddesi bakımından oldukça zengindir.

3-Anti-alerjik Özelliğe Sahip

Hastalıklara karşı etkili olan anne sütü aynı zamanda alerjiyi de maksimum seviyede önlüyor. Kolostum maddesi ilk emzirmeyle birlikte bebekte oluşabilecek alerjinin maksimum bir şekilde önlenmesinde etkili oluyor. Alerjiyi meydana getiren bütün zararlı mikroorganizmalar bebeğin vücudunda yaşam alanı bulamamaktadır.

anne-sutu-shutter-16-9-1578135916.jpg

4-Zihinsel Gelişimi Maksimuma Çıkarıyor

Anne sütünü en az 2 yıl emen bebeklerin zihinsel gelişimi, anne sütünden mahrum kalan bebeklere nazaran daha yüksek seviyeye ulaşıyor. Anne sütü içerisinde bulunan ve bebeğin hücre yapısını ve zihinsel gelişimini doğrudan etkileyen mineraller IQ’nun yükselmesinde etkili oluyor. Erken konuşma, erken yürüme ve hızlı gelişim bebek için çok önemlidir. Anneler estetik kaygılarla bebeğini kendi sütünden mahrum etmemelidir.

5-Çocuğun Büyümesinde Oldukça Etkili

Beyin gelişimi ve bağırsak gelişimi gibi faktörler bebek gelişiminde önemlidir ve anne sütü etkisi oldukça yüksektir. Kemik gelişiminde de oldukça etkilidir. Yapılan araştırmalar çocuğun gelişiminde bir bebeğin öz annesinin sütü kemik gelişiminden zihinsel gelişime kadar bütün konularda en etkili besindir.

Bebeğin istenilen seviyede gelişebilmesi için Anneye düşen bazı görevler de vardır. Anne kendisine iyi bakmalıdır ve stresli ortamlardan uzak durmalıdır. Anne bütün zamanını bebeğe ayırmalıdır. Sigara, alkol ve benzeri zararlı içeceklerden uzak durmalıdır.

6-Böbrekler İçin Oldukça Faydalıdır

Su içerikli özelliği ile su takviyesine gerek kalmadan bebeğin susuzluğunu gideren anne sütü, böbrek için oldukça faydalıdır. Anne sütü hem gıda hem su görevini görüyor ve bebeğin vücudu için her hangi bir yük oluşturmuyor. Sıcak yaz günlerinde bile anne sütü bebeğin bütün su ihtiyacını kolaylıkla karşılamaktadır.

unnamed.jpg

Böbreklerle birlikte diğer organlar için de anne sütü mükemmel bir koruyucudur. Diğer organların gelişiminde ve korunmasında da anne sütü mükemmel bir koruyucudur. Bebeğin her yönden sağlıklı bir şekilde gelişiminde anne sütünün oldukça etkili olduğu unutulmamalıdır.

Annesinin sütünden mahrum kalan bebekler daha çok hastalanır ve sağlık açısından her zaman problemli olur. Bu bebeklerin iyileşme süreci de uzamaktadır.

7-Kansere Karşı Vücudun Direncini Artıyor

Yapılan araştırmalar anne sütüyle büyüyen bebeklerin kansere yakalanma riskinin daha düşük olduğunu göstermektedir. Bebeğin vücut direncini artıran süt kanser oluşumunu önlemektedir. Özellikle kız çocuklarında meme kanserinin en önemli nedeni bebelik çağından anne sütüyle beslenmemesidir. Bebeklere özel olan anne sütünün en önemli özelliği hücre gelişimini maksimum etkilemesidir.

8-Bebeğin Psikolojik Gelişimini Doğrudan Etkiliyor

Bebekler süt emerken annesi ile göz göze geldiğinde psikolojik açıdan kendini rahat hissetmektedir. Aynı şekilde anne de bebeğine severek süt verdiğinde çok mutlu olur. Anne kucağında süt emen çocukların psikolojilerinin daha iyi olduğu saptanmıştır. Ayrıca bebek yemek için fazla beklemez ve dolayısıyla strese girmez.

Bebeğin annesiyle göz göze gelip anne sütü emmesi, annesinin sıcaklığını hissetmesi, annesinin sevgi dolu sözcüklerini süt emerken duyması bebek psikolojisini en iyi şekilde etkilemektedir. Bebek kendine güveni olan ve iletişimi daha güçlü bir çocuk haline gelir. Anne sevgisinden ve anne sütünden mahrum olan bebeklerde iletişim eksikliği ve güven problemi birlikte görülmektedir.

9-Ağız ve Diş Sağlığı İçin Etkili Özelliklere Sahiptir

Bebek için özel yaratılan anne sütünün diğer bir faydası ise sütün ağız ve diş sağlığı için mükemmel bir anti-bakteriyel olmasıdır. Ağızda oluşabilecek bakteriler sütün içerisinde bulunan özel formül sayesinde ortadan kalkmaktadır. Diş çürümesi ve benzeri problemler anne sütü içen çocuklarda daha az meydana gelmektedir. Kemiğin güçlenmesinde ve buna bağlı olarak diş gelişiminde en iyi tercihtir.

cocuk-anne-sutu.jpg

10-Sindirim Sistemine Yardımcı Oluyor

Demir eksikliği, diyabet, D vitamini eksikliği ve kabızlık, anne sütü kullanmayan çocuklarda sıklıkla karşılaşılıyor. Uzmanlar anne sütünün tamamına yakının sindirildiğini ve çok az atık meydana getirdiğini vurgulamaktadır. Çok az atık meydana getirmesi nedeniyle kabızlık gibi sorunlar meydana gelmemektedir. Bebeğin sindirim sistemi daha düzenli çalışmaktadır.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler