Akne Tedavisi

Genellikle halk arasında sivilce şeklinde tabir edilen akne, hem erkeklerde hem kadınlarda oldukça sık karşılaşılan bir cilt problemidir.

21 Ağustos 2021 19:47 Kadın Kişisel Bakım
Akne Tedavisi

Akne özellikle ergenlik dönemlerinde daha fala görülmekle birlikte her yaşta akne problemi ile karşılaşılır. Akneler, tedavi edilmediği ya da yanlış uygulamalar yapıldığı takdirde cilt yüzeyinde kalıcı izlere sebep olabilir. Bu da kişilerin hayat kalitesini düşürür ve özgüvenini zedeler. Bu nedenle uzun süre akne problemi ile karşı karşıya kalan kişilerin, bir cilt doktoruna başvurması önem taşımaktadır.

6044b708ae298bcf7cae1112.jpg

Akne Nasıl Oluşur?

Cilt yüzeyinde bulunan yağ kanallarında meydana gelen tıkanıklıklar sonucunda akne oluşur. Akne oluşumunun, ciltteki yağ miktarının artmasıyla doğrudan ilişkisi bulunmaktadır. Ancak bunun yanı sıra çok kuru ve nem ihtiyacı karşılanmayan ciltlerde de akne problemleri görülmektedir. Akneler, siyah noktalar, beyaz noktalar, kızarıklıklar olarak belirti verir. Ancak iltihaplı akneler çok daha büyük boyutlara oluşabilmekte ve cilt yüzeyinde ciddi şişlikler meydana getirebilmektedir. Aynı zamanda akneler vücudun pek çok noktasına görülebilmektedir. Ancak daha çok yüz, omuz, boyun, sırt ve göğüs bölgesinde akne problemi bulunur.

Akne Oluşumunun Sebepleri Nelerdir?

Akne oluşumunda genetik, hormonal, çevresel gibi pek çok faktör etkili olmaktadır. Bu faktörlerden başlıca olanları ise şu şekildedir:

l Yanlış kozmetik ürünlerin kullanımı

l Tıkanmış gözenekler

l Hormonal değişimler ( ergenlik dönemi, kadınlarda regl dönemleri )

l Genetik faktörler

l Stres

l Bazı ilaçlar ve doğum kontrol hapları

l Kirlilik

l Cildin fazla yağlı ya da kuru olması

Bunların yanı sıra, yiyecek tüketiminin akne oluşumuna doğrudan etkisinin olup olmadığı hala tartışılmaktadır. Kimi hekimler, akne ile tüketilen gıdaların alakası olmadığını savunurken kimi hekimler de akne oluşumunu azaltmak için yağlı yiyeceklerden, çikolatadan, süt ve süt ürünlerinden uzak durulması gerektiğini savunur

akne-tedavisi-1.jpg

Akne Tedavisi Nasıl Yapılır?

Pek çok akne türü, zamanla kendiliğinden geçip gitmektedir. Ancak bazı durumlarda akneler ciddi boyutlara ulaşabilir ve kişinin özgüvenini zedeleyerek yaşantısını etkileyebilir. Böyle bir durumda bir cildiye doktoruna başvurmak önem taşır. Akne tedavisi yapılmadan önce, aknenin temelinde yatan sebebin bulunması gerekir. Akne oluşumuna yol açan faktör tespit edildikten sonra aknelerin türü ve derecesi belirlenir. Ardından uzman hekim tarafından uygun ilaç ve kremler reçete edilir. Akne tedavisinde, aknenin türüne bağlı olarak antibiyotik tedavisi, lazer, drenaj gibi pek çok farklı yöntem kullanılabilmektedir. Bunun yanı sıra hekimler, kişilerin cilt tipine uygun olarak cilt temizleme ürünleri önerebilmektedir. Genel olarak akne tedavisi belli bir süreç sonunda etkilerini gösterir. Bu süreç birkaç aya kadar çıkabilmektedir. Bu yüzden akne tedavisi esnasında sabırlı olmak ve pes etmemek önem taşır. Tedavi doğru bir şekilde uygulandığı ve uzman hekimin önerilerine uyulduğu takdirde birkaç ay içinde iyileşme gözlemlenmektedir.

Akne Oluşumunu Azaltmak İçin Dikkat Edilmesi Gereken Faktörler Nelerdir?

Akne oluşumunu engellemek ya da daha aza indirmek için birkaç faktör bulunmaktadır. Bu faktörlere dikkat edildiği takdirde akne oluşumu azalacaktır. Bu faktörler şu şekildedir:

l Cilt temizliğine özen göstermek gerekir.

l Var olan aknelere dokunmak ya da akneleri sıkmaya çalışmak, mikrobun daha fazla yayılmasına ve iz kalmasına sebep olur. Bu yüzden mümkün olduğunca aknelere dokunmamak gerekmektedir.

akne-ve-sivilce-izi-tedavisi.jpg

l Çarşaf ve yastık kılıflarının düzenli aralıklarla değiştirilmesi gerekir.

l Yanlış kozmetik ürünlerin kullanılması akne oluşumunu arttırabilir. Bu sebeple kişiler, cilt tipine uygun olan ürünleri tercih etmelidir.

Bu faktörlere dikkat edildiği takdirde, akne oluşumu kısmen de olsa azalma göstermektedir. Aynı zamanda akneye meyilli bir cilt tipine sahip olanlar, doğal yöntemlerle maskeler hazırlayarak da akne oluşumunu en aza indirebilir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler