Kaçırılan Belediye Başkanı Ölü Bulundu!

Kaçırılan Belediye Başkanı Ölü Bulundu!

Meksika’da akıl almaz bir olay yaşandı. Meksika’da pazartesi için silahlı çeteler tarafından kaçırılan ve haber alınamayan Vearcruz eyaletine bağlı olan Jamapa kentinin belediye başkanı Florisel Rios ölü bulundu.

 

Meksika’da akıl almaz bir olay yaşandı. Meksika’da pazartesi için silahlı çeteler tarafından kaçırılan ve haber alınamayan Vearcruz eyaletine bağlı olan Jamapa kentinin belediye başkanı Florisel Rios ölü bulundu.

Meksika dünyanın en çok örgütlerinin olduğu, çeteleşmenin yoğun bir şekilde kendini gösterdiği ülkelerden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Sürekli olarak ara sokaklarda insanların ölmesinin yanı sıra uyuşturucu oldukça normal bir şey gibi görünüyor. Amerika’nın da sınırında olan Meksika’ya güçlü bir duvar örüldü. Amerika bu duvar ile birlikte kendi sınırlarını ganglara karşı korumaya çalıştı.

 Meksika’da suikastlar ve illegal işler o kadar fazla ki belediye başkanı kolaylıkla kaçırılıp öldürülebiliyor. Görevini yaklaşık 3 yıldır yapan genç belediye başkanı Florisel Rios çeteler tarafından katledildi. Ülke medyasında çıkan haberlere bakılınca emniyet, Florisel Rios’un cesedini eyalete bağlı bir belde de buldu.

2867283-810x458.jpg

2006 Yılından Günümüze Kadar Meksika’da 60 Belediye Başkanı Öldürüldü!

Açıklanan verilere bakıldığında da oldukça korkunç bir tablo gözler önüne seriliyor. Yapılan açıklamalarda ve bilgilerde 2006 yılından günümüze kadar 60 belediye başkanı öldürüldü. Meksika’da yaşanan bu olaylar artık ülkenin sıradan bir gerçekliği olma durumuna doğru eğildiğini söyleyebiliriz. Ülkedeki çeteleşmelerin ne denli güçlü olduğu ve neler yapabileceği bu şekilde belli olabiliyor.

Suikastla katledilen Belediye Başkanı Florsel Rios’unda görev aldığı bölge için çalışmalar yaptığı belirtiliyordu. Fakat yetkililer belediye başkanına neden bunun yapıldığına dair kesin bir bilgiye sahip değiller. Ancak birçok uzman ve yerli halk sakinleri çetelerin oyununu bozduğu için katledildiğini belirtiyor. Uyuşturucu çetelerinin kol gezdiği yerlerde çalışmalar yaparak, oralardan arındırmaya çalıştığı için katledildiği belirtiliyor. Fakat bunların sadece söylenti olduğu ve gerçeğin tam olarak bilinmediğini belirtmekte fayda var.

meksika-2510.jpg

En Kısa Sürede Yakalanacaklar ve Cezasız Kalmayacaklar

Meksika’da yaşanan bu vahim olay sonrasında yetkililer olaydan duydukları üzüntüyü belirtip; ‘’suçluların en kısa sürede ceza almaları için ellerinden gelen her şeyin yapılacağını belirtti. Bölgenin valisi Cuitlahuac Garcia cinayeti kınamasının yanı sıra şunları ekledi; ‘’Bunu yapanların bulunması için Eyalet savcılığından soruşturmaları hızlı bir şekilde gerçekleştirmesini istedik. Bu yaşanılan olayın cezasız kalmaması için ve bunu yapan kişilerin bulunarak cezalarını alması için elimizden gelen her şeyi yapacağız’’ diye ekledi.

 

Meksika’da oldukça sıradan olmaya başlayan politikacı operasyonlarının sonu gelmiyor. Ülkede birçok kez toplu operasyonlar gerçekleştirildi fakat ara sokaklarda bulunan çeteler oldukça güçlü oldukları için tam anlamıyla durdurulamadı. Bilindiği üzere Meksika, dünyanın en güvensiz ülkelerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Ülkenin para diliminin düşük olmasının yanı sıra güvensizlikte üst sınırlarda geziyor. Bundan kaynaklı bu ülkeye giden bireylerin önlemlerini almaları ve ülkenin belirli şehirlerinde gezmeleri oldukça ehemmiyet taşımaktadır. Gecenin belirli saatlerinde dahi ülkenin bazı bölgelerinde dışarı çıkmanın oldukça zor ve tehlikeli olduğunu biliniyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.