Kabızlık Nedir? Kabızlık Neden Olur? Hamilelikte Kabızlık Normal midir?

Kabızlık Nedir? Kabızlık Neden Olur? Hamilelikte Kabızlık Normal midir?

Konstipasyon olarak da bilinen kabızlık, bağırsakların çalışmasında ortaya çıkan düzensizliklerden dolayı görülmektedir. Bağırsaklar, düz yapılı olan kaslardan meydana gelir ve besin emiliminin gerçekleşmesi için bu kaslar sürekli olarak kasılmalıdır.

Konstipasyon olarak da bilinen kabızlık, bağırsakların çalışmasında ortaya çıkan düzensizliklerden dolayı görülmektedir. Bağırsaklar, düz yapılı olan kaslardan meydana gelir ve besin emiliminin gerçekleşmesi için bu kaslar sürekli olarak kasılmalıdır. Fakat bu sağlık sorunu, bağırsaklarda bulunan düz kasların oldukça az kasılması durumunda ortaya çıkmaktadır.

Kabızlık Neden Olur?

Kabızlık neden olur?” sorusunun cevabı her insana göre değişebilir. Bununla birlikte kabızlık sebepleri arasında en önemli detay, lif oranı yüksek olan besinleri yeterince tüketmemektir. Lifli besinler, başta sindirim sistemi organları olmak üzere kalp ve damar için de oldukça faydalıdır. Bu besinlerin, dışkı yapısını yumuşatarak boşaltımı kolaylaştırdığı ve bağırsak hareketlerini düzenlediği bilinir.

Bunların dışında, bazı tıbbi ilaçların da kabızlık sorununu ortaya çıkarabildiği görülmektedir. Örneğin antidepresan ilaçları ile epilepsi ilaçları, bu etkiye en fazla sahip olan ilaçların başında bulunmaktadır. Bu durum, ilaçların türlerine bağlı olarak da değişebildiği için kesin bir bilgi vermek imkansızdır. Fakat dışkının uzun süre tutulması aşırı stres ve az sıvı tüketimi de kabızlık sebepleri arasında sayılabilir.    

Hamilelikte Kabızlık Neden Olur? Hamilelikte Kabızlık Normal midir?

Kabızlığın en fazla görüldüğü durumların başında hamilelik durumu gelmektedir. Hamilelikte kabızlık, pek çok anne adayını korkutabilmektedir fakat bu tamamen normaldir. Özellikle doğumdan önceki son aylarda rahimin büyümesine bağlı olarak rektum bölgesinin baskı altında kalması ve anne adayının gebelik hormonları, bu sağlık sorununu ortaya çıkarmaktadır. Ayrıca bu sağlık sorunu, erkeklere göre kadınlarda daha fazla görülür.

Hamilelikte kabızlık sorunu yaşamakta olanların mutlaka bol su içmesi ve lifli besinler tüketmesi tavsiye edilir. Bebeğe bir zarar gelebileceğini düşünerek hareketsiz bir şekilde gün boyunca yatmak ya da oturmak da gebelikte kabızlık sorununu ortaya çıkarabilir. Bundan dolayı düzenli egzersiz yapmak ya da en azından ev içinde yürüyerek hareket etmek önemlidir.

Kabızlığa Ne İyi Gelir? Kabızlığa İyi Gelen Besinler Hangileridir?

Kabızlık sorununu önemsememek, daha sonra bağırsak hastalıklarının ortaya çıkma riskini artırır. Basur ve anüs yırtığının yanı sıra rektal prolapsus (kalın bağırsağın anüsü iterek dışarı çıkması) gibi çok ciddi hastalıklar da buna bağlı olarak görülebilir.  Kabızlığa iyi gelen besinler ise genel olarak lifli yiyeceklerdir. Fakat lif oranı düşük olan bazı yiyeceklerin de kabızlığa iyi geldiği söylenebilir. Bu besinleri şöyle sıralamak mümkündür:

 • Mercimek
 • Bulgur
 • Bezelye
 • Ispanak
 • Bamya
 • Fasulye
 • Armut
 • Brokoli
 • Patlamış mısır
 • Tam buğday unu ile yapılmış hamur işleri
 • Zeytinyağı
 • Taze incir
 • Aloe vera jeli

Kabızlığa iyi gelen besinler genel olarak bu şekildedir. Ayrıca patlamış mısırın az yağlı ve az tuzlu tüketilmesi sağlık açısından daha doğru olacaktır. Özellikle zeytinyağı ile kısa bir süre pişirilmiş olan ıspanak, kabızlık sorununa karşı oldukça etkilidir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.