İsveç’te Büyük Şok Yaşanıyor! Nüfus Patlamasının Önüne Geçilemiyor

İsveç’te Büyük Şok Yaşanıyor! Nüfus Patlamasının Önüne Geçilemiyor

İsveç’in yaşam standartları artmasıyla birlikte yaşlı nüfusun bir hayli artmış bulunuyor.

İsveç’in yaşam standartları artmasıyla birlikte yaşlı nüfusun sayısı da oldukça arttı. Bu durum sebebiyle sağlık sektörü hem de bakım noktasında devlet tarafından yapılmakta olan masrafların artmasına sebep olmaktadır. İsveç başkanı “ Yaşlı nüfusun çoğalması sağlık sektörünün de çökmesine sebep olma ihtimali yetkililer tarafından değerlendiriliyor. İhtiyaç fazlalığından dolayı sağlık hizmetlerinde fiyat artışının da olması bekleniyor. Yaşlı bakım evleri ve buna benzer bakım yerleri de bu durumdan olumsuz etkilenmemesi olağan.”açıklama bulundu.

Yaşlı nüfusunun artmasından hükümet yetkilileri endişe etmektedir. Nüfusun artması ülkenin kalitesini daha da düşürmesinden endişe duyulsa da yaşlı nüfusu genç nüfusundan daha fazla gerçeği halen değişmiş değil.  Nüfus konusunda belli çalışmalar yapılacağını ile ilgili çalışmalar uzun bir zamandır devam ediyor.

2-001.jpg

İsveç’te Yaşlıların Ömrü Çok Uzun

 

İsveç’te bulunan yaşlılar diğer ülkelere göre daha uzun yaşıyorlar. Türkiye’de yaş ortalaması 60 ile 80 arasında iken İsveç’te bu 81 ile 110 yaş arasında bulunuyor. Bu ülkede yaşlı kesim gençlere göre daha fazla gezip daha fazla hayatlarına yön veriyorlar.  Durum ülkeyi zora soksa da yaşayan kişiler hayatlarından memnunlar. Ülkenin en korktuğu olay ise nüfusun çoğalmasından sonra ekonomik kriz ve sağlık sektörünün çökmesidir.

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum