İstihdam paketi neler getirmektedir ? İşte haberimizin detayları…

İstihdam paketi neler getirmektedir ? İşte haberimizin detayları…

Meclis gündemine uzun süredir konuşulan önümüzde ki hafta gelecek kanun sayesinde çalışma hayatınızı etkileyecek çok önemli düzenlemeler yapılacaktır.

Meclis gündemine uzun süredir konuşulan önümüzde ki hafta gelecek kanun sayesinde çalışma hayatınızı etkileyecek çok önemli düzenlemeler yapılacaktır. Bu düzenleme de konuşulduğu üzere coronavirüs etkilerinin azaltılması ve yeni gelecek istihdamın desteklenmesi hedeflenmektedir. Bir diğer yandan teklifte komisyon aşamasına gelindiğinde SGK prim yapılandırmasının da artık eklenmesi beklenmektedir.

 

 

1 - Kısa çalışmalar konuşulduğu üzere yaza uzayabilir 

Kanun teklifinde yapılan değerlendirmelerde bir diğer düzenleme olarak kısa çalışmanın süresinin uzatılması için görüşmeler sağlandı. Düzenleme eğer bu haliyle yasalaştırmaya çalışırsa kısa çalışma süresinin 30 Haziran 2021 tarihine kadar Cumhurbaşkanı kararıyla uzatılabilmesi düşünülüyor. Kısa çalışma süresinin uzatılması sayesi ile birlikte normalleşmenin teşvik edilmesi süresinin de 30 Haziran 2021’e kadar uzatılması kararı Cumhurbaşkanı’na bırakılacak. Eğer uzatma söz konusu olacaksa normalleşme teşvikinin de kısa bir çalışma uygulamasını Mart 2020’dan sonra sonlandıran işverenler de nihayet faydalanabilecek.

 

2 -Gençlerin ve kadınların istihdama teşvik edilmesi

Bir diğer düzenleme olarak görüşülen halihazırda kadın, genç ve mesleki eğitim belgesine sahip vatandaşların ilave olarak istihdamına yönelik uygulamalarda olan 6111 sayılı teşvikin kanunun süresinin uzatılmasına ilişkin görüşmeler yapıldı. Görüşmelerde süreyi 31 Aralık 2023’e kadar uzatılmasında imkan sağlanmak düşünüldü. Kanun teklifi bu haliyle yasalaşması sonucunda Cumhurbaşkanı 6111 teşvikini 31 Aralık 2023’e kadar uzatabileceğini duyurdu. Yine  aynı şekilde 2020 son günlerinde sona erecek olan 7103 sayılı teşvikin kanununun süresi de Cumhurbaşkanının vereceği karar ile 2023 sonuna kadar uzatılacaktır.

 

 

3 - İşe hızlı dönerseniz sizlere prim !

İlk düzenleme olarak yapılan işsizlik ödeneği alacak vatandaşlar işe dönüşlerini sağlamak için yeni çalışmalar hedefleniyor. Bu çalışmalara göre işsizlik ödeneğinde görüldüğü üzere hak kazanacak bir şekilde işsiz kalan ve kendisi ödeneğe bağlayan bir kişi, işsiz kaldığı zamandan itibaren 3 ay içinde eğer işe girer ise ve en az 12 ay kesintisiz bir şekilde çalışırsa, iş bulacağı zamana kadar işsiz geçirdiği zamanların primleri İşsizlik Sigortası Fonu’ndan ödenecektir.

 

 

Bu nedenle işsizlik ödeneği alacak ve işten ayrıldıktan sonra en fazla zaman olarak 3 ay içinde iş bulmaya çalışıp, iş bulan ve çalışmaya başlayan bir vatandaş, eğer 12 ay boyunca çalışırsa, işsizlik ödeneği aldığı süre boyunca yatırılmayan emeklilik primlerini devlet tarafından alabilecek. Bu düzenlemeye ilişkin işsizlik ödeneği alan vatandaşların işe dönüşlerinin daha da kolaylaştırılması hedeflenmektedir.

 

4 - Kayıt dışına yönelik önemli bir hamle

Kanun teklifinde bulunan kayıt dışı istihdama yönelik azaltılmasın da  çok önemli bir adımı atılmış bulunmaktadır. Buna yönelik olarak sigortasız ya da sigortalı olarak çalıştırılan ve iş sözleşmesi 1 Ocak 2019 ila 17 Nisan 2020 arasında olan iyi niyet ve ahlak kurallarına aykırı davranışlar sergilemeyen farklı  bir nedenle feshedilen vatandaşlar ile hala sigortasız bir şekilde çalıştırılmaya devam eden vatandaşlar, çalıştırıldıkları ya da iş sözleşmesinin feshedilmesi bulunduğu işyerinde ki işveren vatandaşlar 30 gün içinde başvuruda bulunabilecek. Bu başvurudan sonra bu vatandaşlar istihdam etmeye başlayan işverenlere 7 ay süre zamanla aylık en fazla 1.324,5 TL sigorta adı altında prim teşviki sağlanacaktır.

 

Para cezası bulunmamaktadır

7 aylık bir süre fesih yasağına bağlı olarak uzayabilmektedir. Bu vatandaşlar eğer sigorta girişleri yapıldıktan sonra ücretsiz bir şekilde izne çıkartılırlarsa aylık olarak 1.177 TL nakdi ücret desteği alabilmektedirler. Sigortasız çalıştırıldığı zaman ise işverene başvurarak istihdam edilen vatandaşlar, sigortasız çalıştırıldıkları o dönemde ki haklarından ücret ve ücrete bağlı olarak haklar hariç olmak üzere maalesef feragat etmiş sayılacaklar. Sigortasız vatandaş çalıştırdığını kabul eden işverenler ise de bu nedenle idari para cezası uygulanmayacaktır.

 

 

 

 

5- Kısmi istihdama vergi istisnası

Kanun teklifinde yer aldığı üzere bir diğer düzenleme ise eğer tam süreli çalışıyorken 31.12.2020 tarihine kadar kısmi bir süreliğine olarak çalışmaya başlayan hizmet erbabının ücretleri ise kısmi süreli çalışması nedeniyle çalışmadığı gün sayısı kadar maalesef kısmi süreli yeni bir çalışan vatandaş istihdam edilmesi ve bu çalışan vatandaşın en az 6 ay süre boyunca çalışmaya devam etmesi şartı ile gelir vergisinden istisna tutulmaktadır.

 

 

 

 


6 - 25 yaş altına da devletten destek geliyor 

İşe girdiği tarih sonrasında 25 yaşından küçük olup da hizmet akdine göre tabi tutularak bir veya birden fazla olan işveren tarafından çalıştırılırken ve çalıştıkları vatandaş yanında da ay içerisinde çalışma saati süresi boyunca hesaplanan çalışma gün sayısı doğrultusunda 10 günden az olan vatandaşlar için çalıştırıldıkları süre boyunca orantılı bir şekilde  olarak işverenlerce primi esas alarak günlük kazancın alt sınırının yüzde 2’si oranında bir durum doğrultusunda meslek hastalığı  ve iş kazası sigortası primi ile de yüzde 7.5’i işverenden yüzde 5’i sigortalıya ait olacak üzere yüzde 12.5 oranında bir genel sağlık sigortası (GSS) primi ödenmesi uygun görülmüştür.

 

 

 

 

 

 

 

 

7- İşe alımda gelecek yeni teşvikler

Gelen düzenlemeler ile vatandaşları işe alımında yeni teşvikler geleceği doğrultusunda görüşmeler yapışmıştı. Bu doğrultuda işe alımda yeni teşvikler ortaya çıkmaktadır.  Bu nedenle artık işe alınacak kişilerin daha çok işe girme hevesi oluşacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.