İşte Masadaki Önceliği Olan Konular: 2 Ay Aradan Sonra Meclis Tekrardan Toplanıyor

İşte Masadaki Önceliği Olan Konular: 2 Ay Aradan Sonra Meclis Tekrardan Toplanıyor

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu, 65 günlük aradan sonra mesaisine bugün tekrardan başlayacak.

Gündemde zamanı dolacak Irak ve Suriye tezkeresi, bütçe maratonu, önemli gündem maddeleri ve cinsel saldırıyla suçlanan Bağımsız Mardin Milletvekili Tuma Çelik'in dokunulmazlığının kaldırılması yer alacak.

CUMHURBAŞKANI GENEL KURULA HİTAP EDECEK

Meclis'te ilk tören Meclis Atatürk Anıtı'nda gerçekleşecek. Anıta çelenk konulacak, saygı duruşunda bulunulacak ve İstiklal Marşı okunacak. Meclis Genel Kurulu, saat 14.00'te özel oturum ile toplanacak.

Türkiye Büyük Millet Meclis Başkanı Mustafa Şentop, birleşimi açmasından sonra sunuş konuşması yapacak.

Şentop, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı Genel Kurula takdim edecek, peşinden İstiklal Marşı okunacak. Daha sonra ise Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye Büyük Millet Meclis Genel Kuruluna hitap edecek.

RESEPSİYON, KOVİD-19 SEBEBİYLE YAPILAMAYACAK

Genel Kurul, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından sonra başka konuyu ele almadan çalışmalarını tamamlayacak.

Yasama yılı açılışına katılacak protokol ve davetiyeli izleyiciler dışında, Türkiye Büyük Millet Meclis'e ziyaretçi kabul edilmeyecek.

Meclis Başkanlarının yasama yılı açılışı dolayısıyla geleneksel olarak verdiği akşam resepsiyonu, pandeminden dolayı bu yıl gerçekleşmiyecek.

İLK İŞ TEZKERELER

Meclis'in yeni yasama yılındaki ilk iş, ekim ayında süresi dolacak Irak ve Suriye tezkeresinin olması bekleniyor.

Irak ve Suriye'ye sınır ötesi operasyon konusunda hükümete verilen yetkinin 1 yıl daha uzatılmasına dair Cumhurbaşkanlığı tezkeresi ile Birleşmiş Milletlerin Mali ve Orta Afrika Cumhuriyeti'nde gerçekleştirdiği harekat ve misyonlara katılımına dair Cumhurbaşkanlığı tezkeresinin ele alınması öngörülüyor.

BÜTÇE MARATONU BAŞLIYOR

Meclis'e 17 Ekim'e kadar 2021 yılı bütçe teklifi gelecek. Türkiye Büyük Millet Meclis Başkanlığına sunulacak bütçe önce TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda daha sonra ise TBMM Genel Kurulunda görüşülecek.

Bütçe görüşmeleri bu yıl Kovid-19 tedbirleri sebebiyle Plan ve Bütçe Komisyonu toplantı salonu yerine, daha geniş olan TBMM Tören Salonu'nda yapılması bekleniyor.

ÖNEMLİ DÜZENLEMELER GÜNDEMDE

Meclis'i 2021 yılı bütçesine kadar yoğun bir gündem bekliyor. Meclis, ekim ayı boyunca önemli düzenlemeler için mesai yapacak.

Tarım arazilerinin hobi bahçeleri gibi uygulamalarla bölünmelerinin engellenmesi, sahipli arazilerde izinsiz ağaç kesimiyle alakalı cezaların artırılması, makaron, yaprak sigara kağıdı, sigara filtresi ve alkol üretimi, satışın Tarım ve Orman Bakanlığın denetimine alınması, taklit ve tağşiş ürünleri üreten ve piyasaya arz edenlere yönelik yaptırımların ağırlaştırılmasını da içeren Gıda, Tarım ve Orman Alanında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun Teklifi ile Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Kanunu Teklifi, Meclis'in gündeminde yer alıyor.

Ayrıca enerji alanına yönelik düzenleme, yatırım ortamın iyileştirilmesi için hazırlanan kanun teklifi, Tanık Koruma Kanunu'nda değişiklik teklifiyle Türkiye Çevre Ajansı kurulmasına dair teklifin de TBMM Başkanlığına sunulması bekleniyor.

Anayasa ve Adalet komisyonları üyelerinden kurulu TBMM Karma Komisyonu, hakkında "nitelikli cinsel saldırı" ve "tehdit" suçlamasıyla fezleke düzenlenen, yasama dokunulmazlığın kaldırılması istenen Bağımsız Mardin Milletvekili Tuma Çelik'in dosyasını görüşmek için 2 Ekim Cuma günü saat 10.30'da toplanacak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum