İşsizlik Sigortası Nedir?

İşsizlik Sigortası Nedir?

İşsizlik Sigortası Kanunu No. 4447, işsizlik sigortası kapsamındaki bir işyerinde çalıştıkları süre içinde çalışma istek, beceri, sağlık ve yetkinliklerine rağmen iradeleri ve kusurları dışında işini kaybedenler...

İşsizlik Sigortası Kanunu No. 4447, işsizlik sigortası kapsamındaki bir işyerinde çalıştıkları süre içinde çalışma istek, beceri, sağlık ve yetkinliklerine rağmen iradeleri ve kusurları dışında işini kaybedenler, sahip olmaları şartıyla işsizlik sigortası hizmetlerinden yararlanabilirler.

İş sözleşmesinin feshinden önceki 120 gün içinde işsizlik sigortası primi ödenmiş olmalıdır. Ayrıca son üç yıl içinde en az 600 gün işsizlik sigortası primi ödenmiş ve en yakın İŞKUR birimine www.iskur.gov.tr adresinden şahsen veya online olarak başvurulması, iş sözleşmesinin feshinden itibaren 30 gün içinde işe hazır olduklarını bildirmek. Mücbir sebepler haricinde 30 gün içinde başvurunun yapılmaması durumunda, başvurunun gecikmesi toplam hak sahipliği süresinden düşülür.

İşsizlik sigortası primi hangi kazançtan ve hangi oranda alınır?

407 sayılı Sosyal Güvenlik ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 80 ve 82’nci maddelerinde belirtilen prime göre. 5510, işsizlik sigortası primi%1 sigortalı, % 2 işveren ve% 1 Devlet hisselerinden oluşmaktadır.

Yanlışlıkla ödemesi yapılan işsizlik sigortası primleri hangi kurumlarla iletişime geçilmeli?

İşsizlik sigortası primlerinin tahsil edilmesinden Sosyal Güvenlik Kurumu görevli, yetkili ve sorumlu olup, diğer tüm hizmet ve işlemler Türkiye İş Kurumu'na aittir.

Yanlış tahsil edilen primlerin iadesi için Sosyal Güvenlik Kurumu ile iletişime geçilmelidir.

Sigortalı işsizlere hangi hizmetler verilmektedir?

Kanunda belirtilen esas ve esaslar uyarınca sigortalı işsizlere İŞKUR tarafından aşağıdaki ödeme ve hizmetler sağlanmaktadır;

1. Genel sağlık sigortası primlerinin 6532 Sayılı Kanun uyarınca ödenmesi. 5510.

2. İşsizlik tazminatının dağılımı,

3. Yeni iş bulmak,

4. Mesleki gelişim ve eğitim kursunun sağlanması.

İşsizlik sigortası ödemelerinin süresi ne kadardır?

İş akdinin sona ermesinden önceki üç yıl içinde ödenen aşağıdaki primler için (kanunun diğer hükümlerine uyulması şartıyla) müteakip işsizlik sigortası ödemeleri yapılır;

* Sigortalı çalışıp 600 gün işsizlik sigortası primi ödeyen sigortalı işsizlere 180 gün,

* 900 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödeyen sigortalı işsizlere 240 gün,

* 900 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödeyen sigortalı işsizlere 240 gün,

İşsizlik sigortası ödeneği nasıl hesaplanır?

Günlük işsizlik sigortası ödemeleri, prime esas alınan son dört ayın kazançları ile hesaplanan günlük ortalama brüt kazancın yüzde kırkı olarak hesaplanır. Bu şekilde hesaplanan işsizlik sigortası ödemelerinin toplamı, 465 sayılı İş Kanununun 39 uncu maddesine göre on altı yaşından büyük çalışanlar için aylık brüt asgari ücret tutarının yüzde seksenini geçemez. 4857.

Ayrıca işsizlik sigortası ödemesinden damga vergisi kesintisi yapılmaktadır.

Üç Farklı Durumda 2011 Yılı 1. Dönem Aylık İşsizlik Sigortası ödemelerinin Hesaplanması aşağıda verilmiştir.

Sigortalı işsizler, İŞKUR'a başvurduktan sonra işsizlik sigortası ödemelerini nerede, ne zaman ve nasıl alabilirler?

İlk işsizlik sigortası ödemesi, ödemeye hak kazandığını takip eden ayın sonuna kadar yapılır. Sigortalı işsizler TC Kimlik Numaralarını içeren Kimlik Kartı ile PTT şubesine başvurarak işsizlik sigortası ödemelerini alabilirler.

İşsizlik sigortası ödemesi hangi koşullarda askıya alınır?

İşsizlik sigortası ödemesi alırken:

Sigortalı işsizlere, son işlerinin maaş ve çalışma şartlarına yakın ve ikamet ettiği belediye kentsel alan içinde Kurum tarafından teklif edilen uygun bir işi haklı bir sebep olmaksızın reddeden sigortalıların ödemeleri sürekli olarak durdurulur.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.