İspanyol Gribinde Yapılan Hata Covid-19’da da Yapıldı!

İspanyol Gribinde Yapılan Hata Covid-19’da da Yapıldı!

Dünyanın gelmiş geçmiş en acımasız virüslerinden birisi olan İspanyol virüsü veya İspanyol gribi ya da İspanyol nezlesi 50 milyondan fazla insanın ölümüne sebep olmuştu.

 

 

Dünyanın gelmiş geçmiş en acımasız virüslerinden birisi olan İspanyol virüsü veya İspanyol gribi ya da İspanyol nezlesi 50 milyondan fazla insanın ölümüne sebep olmuştu. 1918 ile 1920 yılları arasında geçen sürede etkisini hızlıca tüm dünyaya gösteren İspanyol gribinde yapılan en büyük hata içerisinde bulunduğumuz koronavirüs sürecinde de yapıldı. Kimi uzman tarafından bilerek yapıldığı düşünülse de kimi uzmanlar ise bunu bir hata olarak görmemekte.

Dünya tarihinin veba salgını ile birlikte en acımasız virüsü olan İspanyol gribinin dünyada yarattığı tahribat oldukça büyüktü. 50 milyondan fazla insanın ölümüne sebep olan bu virüs o yıllarda Mustafa Kemal Atatürk’e de bulaşmıştı. Evinde dinlenerek birkaç gün içerisinde virüsü atlatan Mustafa Kemal Atatürk o sıralar Samsun seferleri için plan hazırlığındaydı. Kimi tarihçiler İspanyol gribinin etkisini şöyle açıklamaktaydı. O dönemlerde devam eden 1. Dünya Savaşı’nın sona ermesindeki en büyük etkenin İspanyol Gribi olduğu bilgisi bazı tarihçiler tarafından verilmektedir. Tüm dünyanın kırıldığı bu virüs 500 milyondan fazla kişiye bulaşmıştı. Bulaşanların yaklaşık % 10’unun hayatını kaybettiği bu virüs, bir anlamda en öldürücü virüslerden bir tanesi olarak kabul edilmekte.

 

İsmi Neden İspanyol Virüsü?

1918 yılında görülmeye başlanan ve hızlıca tüm dünyaya yayılan İspanyol Gribi’nin isminin virüsün İspanya’da başlaması sebebiyle böyle isimlendirdiği bilinmektedir. Ancak durum bundan çok daha farklıdır. O dönemde dünyanın birçok ülkesi savaş halindeydi ve tek gündemleri askeri operasyonlar ile savaşlardı. Bu süreçte savaşa girmeyen ve girmediği için başka gündemleri bulunan İspanyollar ise virüsün yayılmasını ilk haberleştiren devletti. Diğer ülkelerin savaş gündemli olması sebebiyle gözden kaçırdığı bu virüsü İspanyollar ilk duyurdukları için isim olarak İspanyol Gribi verilmiştir.

 

İspanyol Gribi’nde Yapılan Hata Neydi?

İspanyol Gribi yaklaşık 18 ay sürmüş ve tüm dünyayı bu kadar kısa süre içerisinde adeta kırıma uğratmıştı. 18 aylık ciddi bir ivme ile ilerleyen bu virüs 3 dalga halinde görülmüştür. İl dalganın artık kabul edilmesi ile birlikte tüm devletler gerekli önlem ve kısıtlamaları alarak virüsün seyrini değiştirmişti. Oldukça düşük sayılara düşen İspanyol Gribi kısıtlamaları Avustralya tarafından virüsün bittiğine inanılarak delinmişti. Avustralya’dan sonra diğer ülkelerinde kısıtlamaları kaldırmaları ile birlikte 2. dalgayı daha şiddetli yaşayan dünya ülkeleri yine ciddi kısıtlamalara giriştiler. Kısa süre sonra durgunlaşan virüs bu sefer Japonya’nın başını çektiği kısıtlamaları hafifletme eylemi ile tekrar ve daha ciddi şekilde baş göstermesine neden olmuştu. Yapılan bu hata ölü sayısınız % 300 daha fazla arttırırken içerisinde bulunduğumuz koronavirüs sürecinde de kısıtlamaları esnetme gibi politikalar birçok devlet tarafından uygulanınca vaka ve ölüm sayıları ciddi oranlara çıkmış oldu. Bugünün tek avantajı ise haberleşmenin çok daha kolay olmasından kaynaklanıyor. Bu sayede virüs biraz daha İspanyol Gribi’ne oranla kontrol altında tutulabiliyor.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.