İş Kazası Bildirim Süreci

İş Kazası Bildirim Süreci

İş kazaları ülkemizde hızla artış göstermektedir. Çoğu zaman ölümle sonuçlanan iş kazaları bile mevcuttur.

İş kazaları ülkemizde hızla artış göstermektedir. Çoğu zaman ölümle sonuçlanan iş kazaları bile mevcuttur. Bunları önlemek maalesef mümkün değildir. İş kazası nedir önce buna değinelim: Bir işçinin çalıştığı iş yerinde meydana gelen ve işçiyi bedenen veya ruhen özürlü hale getiren vakalardır. İşçinin kaza geçirdiği sırada işveren tarafından emredilen bir işi yerine getirmek için iş yeri dışında olması bile iş kazası sayılır.

İş kazası bildirim süresi ne kadardır sorusuna şu cevabı verebiliriz: Bildirim süresi 3 iş günüdür. Bunların çeşitleri mevcuttur bir de onları inceleyelim:

Sigortalı, iş kazası geçirdiğinde derhal bağlı bulunduğu kolluk kuvvetlerini bilgilendirmelidir. 3 iş günü içerisinde ise Sosyal Güvenlik Kurumu'na bildirmesi gerekir. 

Eğer kaza iş yerinin dışında farklı bir yerde olmuşsa önce iş veren bilgilendirilmeli ardından 3 iş günü içerisinde ise Sosyal Güvenlik Kurumu'na bildirilir.

İş kazası olmayan bir olay iş kazası olarak bildirilir ise; Sosyal Güvenlik Kurumu'nun kontrol ve denetim memurlar tarafından tespit edilip soruşturma başlatılır. Bu soruşturma sonunda idari yaptırımlar uygulanır.

İş Kazası Bildiriminin Yapılması

İş kazası bildirimi işverenlerce yapılır. Bağkur'lu olanlar iş kazası bildirimini bizzat kendileri yapmalıdır. İş kazası bildirimleri 3 şekilde olur bunlar; internet aracılığıyla bildirim, posta yoluyla bildirim (posta yoluyla bildirim de iadeli taahhütlü gönderim yapılmalıdır.), elden bildirim yapılır. İş kazası geçiren sigortalılara çeşitli yardımlar yapılıyor bu yardımlar; eğer iş kazası geçiren işçi hastaneden rapor alırsa işçiye geçici iş göremezlik ödeneği ödeniyor.

Örnek verecek olursak işçi iş yerinde veya işi gerçekleştireceği yerde düşüp kolunu kırarsa ve hastaneden de 10 günlük rapor alırsa Sosyal Güvenlik Kurumu da sigortalı işçiye 10 günlük iş geçici iş göremezlik ödeneği ödüyor. Fakat işçi geçirdiği iş kazası sonucu mesleğini yerine getirme gücünü %10 oranında kaybetse Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan sürekli iş göremezlik ödeneği alıyor.

Son olarak iş kazası bildirimlerini Sosyal Güvenlik Kurumu'na 3 iş gününde yapmalıyız. Resmi günler bu süreye dahil edilmez.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.