İphone ve İpad Almak İçin Böbreğini Sattı Yatalak Kaldı!

İphone ve İpad Almak İçin Böbreğini Sattı Yatalak Kaldı!

Çinli bir genç, kendisine İphone ve İpad almak için böbreğini sattı. Operasyon sonrasında beklenmedik komplikasyonlar ve bakım eksikleri olmasından kaynaklı rahatsızlık beklenmedik bir yere erişti. Genç artık hayatının sonuna kadar yatalak kalacak.

 

Geçtiğimiz günlerde akıl almaz bir olay yaşandı. Çinli bir genç, kendisine İphone ve İpad almak için böbreğini sattı. Operasyon sonrasında beklenmedik komplikasyonlar ve bakım eksikleri olmasından kaynaklı rahatsızlık beklenmedik bir yere erişti. Genç artık hayatının sonuna kadar yatalak kalacak.

 

 

Tüm dünyada ses getiren akıl almaz olay Çin’de yaşandı. Çin’in en yoksul bölgelerinden birisinde yaşayan Wang Shangkun isimli genç, İphone ve İpad alabilmek için böbreğini satmaya karar verdi. Böbreğini satmaya karar verdiği yaş ise 17 idi. Genç Shangkun online paltformlar üzerinden çeşitli araştırmalar yaptı ve birkaç kişiyle iletişime geçebildi. Böbreğini satmak için illegal işlere bulan genç böbreğini satmak için birisiyle anlaştı. Anlaşmanın sonunda ise yaklaşık 3 bin dolar para alacaktı. Ameliyat sonrasında vücudu yetersiz bakıma maruz kaldı. Bundan kaynaklı da çeşitli komplikasyonlar yaşadı. Bu yüzden de doktorlar hayatının sonuna kadar yatalak kalacağını açıkladı.

Wang Shangkun isimli genç böbreğini satmasının ardından o dönemlerde popüler olan İphone 5 ile İpad satın almıştı. Fakat evine döndüğünde ailesinin baskılarına dayanamadığı için ürünleri geri satmak durumunda kaldı. Ailesinin de haberi olmamasından kaynaklı birçok noktada sorun yaşadı. Ve parayı bulmak için böbreğini sattığını ailesine itiraf etti. Bu konuya ilgili birçok kez açıklama yapan anne oğlunun böyle bir şey yapmasına oldukça şaşırdığını belirtti. Yaşanan olay Çin’de ses getirdi.

ekran-alintisi.png

Hayatının Sonuna Kadar Yatalak Kalacak!

Wang Shangkun isimli talihsiz genç şu an 20’li yaşlarda. Fakat ameliyat sonrası bakım eksikliğinden kaynaklı olarak çeşitli komplikasyonlar yaşadı. Bu yüzden böbreği oldukça hasar verdi ve tüm sistemini etkiledi. Enfeksiyon kapmasıyla birlikte yoğun ateşten kaynaklı hastaneye götürüldü. Hastanede birçok işlem yapılmasına rağmen hiçbir şey yapılamadı. Sağlam tek böbreği olan talihsiz gencin yaşanan komplikasyonlardan kaynaklı o böbreğini de kaybettiği bildirildi. Genç artık hem yatalak hem de böbreksiz makineye bağlı olarak yaşamaya çalışıyor.

Olayın tüm ülkede ses getirmesinden kaynaklı emniyet ekipleri harekete geçti. Gereli araştırmalarından yapılmasıyla birlikte yaklaşık 13 kişilik bir çete yakalandı. Bu grup içerisinde cerrahlarda bulunuyor. Gencin irtibata geçtiği koşulları yaratıp, tıpkı kendi böbreğini satmak isteyen birisiymiş gibi rol yaptı. Bu sayede karşıdaki kişilerle ağ kuruldu. Yakalanan 13 kişiden 8’i doğrudan organ satışı yapmak suçlaması başta olmak üzere birçok suçtan yargılandı. Yargılanma sonucunda da 182 yıl ceza verildi. 2 kişi ise serbest bırakıldı. Ne yazık kı Wang Shangun artık böbreği ve yaşamı yok. Her gün diyalize gitmek zorunda kalan gencin daha ne kadar bu şekilde yaşayabileceği bilinmiyor.

Ülkedeki eşit gelir adaletsizliği de bu şekilde gündem oldu. Bu yüzden birçok tartışmalar alevlendi ve Çin’deki dengesizliğe dem vuruldu. Bilindiği üzere Çin’in büyük bir kısmı oldukça fakir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.