İnternetten Kredi Başvurusu Yapmak Güvenli mi?

İnternetten Kredi Başvurusu Yapmak Güvenli mi?

İnternetin her eve, cebe girmesi ile birlikte; bankacılık işlemleri de İnternet üzerinden yapılır hale geldi.

İnternetin her eve, cebe girmesi ile birlikte; bankacılık işlemleri de İnternet üzerinden yapılır hale geldi. Bankacılık hizmetlerinin en önemlilerinden olan kredi ve kredi kartı başvurularını bankalar, müşterilerine kolaylık sağlamak ve maliyetleri düşürmek adına internet üzerinden başvuru hizmeti vermektedir.

İnternet Üzerinden Başvuru Yapmanın Avantajları

İnternetten kredi başvuru yapmanın geleneksel yöntemi olan şubeden başvuru yapmaya göre birçok avantajı bulunmaktadır.

İnternetten başvuru yaparak her şeyden önemlisi zamandan tasarruf etmiş oluruz. Belki de bu internetten başvuru yapmanın getirdiği en büyük avantaj.

İnternet Üzerinden Başvurular Nasıl Yapılıyor?

Herhangi bir bankanın sitesine girdiğinizde eğer banka müşterisi iseniz online işlemeler ya da bireysel internet bankacılığını kullanarak banka hesap numarası TC kimlik numarası ve bankadan almış olduğunuz şifre ile bankanın internet şubesinden ister kredi, ister kredi kartı, hemen hemen şubeden yapacağınız işlemlerin tümünü yapabilirsiniz.

Banka müşterisi değilseniz bankalar sizin için de hizmet veriyor. Bankaların resmi İnternet sitelerinde, kredi başvurusu, kredi kartı başvurusu, konut kredisi, araç kredisi gibi tüm ürünlere size sunulan formları tam ve eksiksiz doldurarak başvuru yapabilirsiniz. İnternet üzerinden başvuru yaparken vermiş olduğum bilgiler kötü niyetti kişilerin eline geçer mi? hepimizin en büyük endişesi “Güvenlik”

Güvenli Şekilde Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var. Her defasında söylenir; telefonla size arayan ve sizden banka şifrenizi, kart numaranızı isteyen kişilere itimat etmeyin. Bankalar kesinlikle sizden kart numarası ve şifrenizi istemez. Bunu kesinlikle unutmamak gerekir. Diğer yandan İnternet'te kötü niyetli kişilerin açtığı ve birebir bankanın resmi sitesine benzeyen siteler mevcut. Ne yazık ki son zamanlar da bu yöntemle dolandırılan insan sayısı bir hayli fazla. Onun için banka sitesine girerken bankanın resmi sitesi olduğundan emin olmanız gerekir.

Bir Banka Sitesinin Güvenli Olup Olmadığını Anlamak İçin Bilmeniz Gerekenler

Bankaların resmi siteleri tarayıcınızın sol üst tarafında “Yeşil” olarak gözükür.

Bankaların başvuru formlarında kart şifresi, kart güvenlik numarası (CVC), anne kızlık soyadı benzeri bilgiler yer almaz. Bankalar kredi ya da kredi Kartı başvurularınızda sizden sorgulama yapmak için telefon ve TC kimlik numaranızı ister. Bu bilgilerle banka sorgulama yapar ve size olumlu ya da olumsuz geri bildirim yapar.

Detaylı bilgi isteyen bankalara, güvenlik açısından şüpheyle bakmanızda fayda olduğunu unutmayın. Başvuru güvenliği açısından bunlara dikkat etmeniz, güvenli başvuru yapmanıza yardımcı olacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.