İnternet Üzerinden Yapabileceğiniz İş Modelleri

İnternet Üzerinden Yapabileceğiniz İş Modelleri

Günümüz dijital dünyasında gitgide artmaya başlayan online iş ve iş modelleri ile gelişen teknoloji son 1 yılda %89 büyüme kat etmiştir.

Günümüz dijital dünyasında gitgide artmaya başlayan online iş ve iş modelleri ile gelişen teknoloji son 1 yılda %89 büyüme kat etmiştir. İnternet üzerinde yayınlaşan iş modelleri ve online hizmetlerle beraber, dijital markalar ve işletmeler, fiziksel perakendecilik gibi alanları da geçmiştir. İnternet dünyasında sizlerin de yapabileceğiniz iş modelleri sıralanmaktadır.

İnternet Üzerinden Yapabileceğiniz İş Modelleri Nelerdir?

Dropshopping İş Modeli

Günümüzde en yaygın ve kazançlı olan dropshopping iş modeli, stoksuz bir e-ticaret iş modelidir. Ürün stoğu tutmadan yapılan bu iş modelinde, genelde amazon ve shopify gibi pazaryerlerini kullanan kullanıcılar bu iş modelinden büyük karlar elde etmektedirler. Ürünü tedarikçiden satın alıp kar fiyatına müşteriye satmasıyla oluşan bir iştir. Yüksek kazançlara ulaştıklarında küçük bir marka kurmaya ve vergi vermekle zorunludurlar.

Talep Üzerine Baskı İş Modeli

Talep üzerine baskıcılık diğer iş modellerine nazaran daha masrafsız bir modelidir. Daha çok tasarımcıları ilgilendiren bu iş modeli sadece tasarımcıların tasarım yapmasıyla ilgilidir. Kişisel markalarını oluşturma imkanı ve ücretsiz olarak mağazalarını açabilme fırsatları veren Redbubble ve Spreadshirt gibi platformlar tasarımcılar için en uygun pazaryerleridir. Satış başına komisyon alarak kazanç sağlamaktadırlar ve vergileri sattıkları pazaryerleri tarafından otomatik olarak ödenmektedir.

Makale ve Metin Yazarlığı Hizmeti İş Modeli

Makale ve metin yazarlığı bir freelance iş modeli dalıdır. Yazarların evlerinden kolaylıkla çalışabileceği, isterlerse de ajans ve şirketlere başvurarakta yapabileceği bir iş modelidir. Freelance ve makale sitelerinde metin yazarak kazanç sağlayabilirler. 100 kelime başına belirli bir ücret alarak para kazanabilirler.

Satış Ortaklığı İş Modeli

Satış ortaklığı iş modeli diğer iş modellerine nazaran daha kolay ama odaklanarak yapılması gereken bir iş modelidir. İnstagram veya Youtube gibi platformlarda pazarlama yaparak ürün satışı gerçekleştiren ortaklar ürün başına ortalama %40’a varan komisyonlar kazanmaktadırlar. Satış ortaklığı iş modelini profesyonel bir şekilde yapmak isteyenler daha çok web sitesi açıp pasif gelir elde etmektedirler. Marka olmalarına ve vergi vermelerine gerekte yoktur.

Network Marketing İş Modeli

Network Marketin iş modeli daha çok referans bazlı bir iş modelidir. Kullanıcıları çalıştıkları şirketin ürünlerin hem satışını hem de takım arkadaşları bulmak için çalışırlar. E-ticaretin daha çok büyümesine yardımcı olan network marketing iş modelinde kullanıcıların çalıştıkları şirketler vergileri otomatik olarak ödemektedirler.