İnternet Üzerinden Şifreli Mesajlaşmak

İnternetten üzerinden şifreli mesajlaşmak herkesin merak ettiği konulardan birisi, bu yazımızda bu konuyu ele alacağız.

İnternetten üzerinden şifreli mesajlaşmak herkesin merak ettiği konulardan birisi, bu yazımızda bu konuyu ele alacağız.

Skype görüşme uygulamasını geliştiren şirketten elliye yakın kişi bu şirketten ayrılarak ayrı bir şirket kurdular bu şirketin geliştirdiği “Wire” isimli mesajlaşma uygulaması, diğer mesajlaşma uygulamalarından farklı olarak “şifreli mesajlaşma” sağlaması. Şifreli mesajlaşmak herkesin merak ettiği konulardan birisi olduğu için internet kullanıcıları bu konuyu araştırmaya ve bu tür uygulamalar var mı yok mu merak etmeye başladılar. Çünkü Wire uygulaması tek değildi. Diğer birçok şifreli mesajlaşma uygulaması vardı.

Uçtan Uca Şifreleme

Özellikle telefon ve internetin icadıyla yeni yeni birçok alt alanlar doğmaya başladı. Bu alanlardan birisi de kolay bir şekilde mesajlaşmak oldu. Artık hislerimizi uzaktaki kişilere, çalışanlarımıza, eşimize ve dostumuza yazarak anlatmaya başladık. Fakat iş göründüğü kadar masum kalamadı. Bu uygulama bazı terör örgütlerinin, hırsız veya çetelerin eline düşerek farklı bir hal aldı. Bu kişiler arasında ise belli başlı şifreleme yöntemleri kullanılarak mesajlaşıldı. Bugün bile bazı terör örgütlerinin ve çetelerin bu şifreli mesajlarına erişilmemektedir. Çünkü bu kişiler kendi bünyesinde bir mesajlaşma dili oluşturmuşlardır. Bu nedenle internet üzerinden şifreli mesajlaşmak isterseniz öncelikle karşınızda kişinin his ve tabirine uyacak bazı kelimeler geliştirmelisiniz.

Bunun yanı sıra artık birçok mesajlaşma uygulaması şifreli mesajlaşmaya müsait bugün popüler olan Whatsap dışında yeni çıkan bazı uygulamalara göz attığımızda;

Signal: Open Whisper tarafından geliştirilen bu uygulama birçok kullanıcı tarafından güvenilir olarak görüldüğü için şifreli mesajlaşmaya uygun.

Chat Secure: Yaratıcısı Sivil Özgürlük Savunucularından olduğu için bu uygulamada güvenilir, bundan dolayı şifreli mesajlaşmaya uygun.

Viber: Bir diğer uygulama da aynı “Wire” mantığıyla çalışan Viber uygulaması bu uygulama kendi içinde şifreleme mantığıyla hareket ettiği için şifreleme mantığı çok basit.

Tüm bunlar dışında bir de “uçtan uca şifreleme” yöntemi vardır. Gönderen kişi göndereceği mesajı çeşitli kodlar vasıtasıyla gizler alıcı kişide bu kodu çözebilecek yapıya sahip olduğu için mesajı görebilir.

Eğer internet üzerinden şifreli mesajlaşmak istiyorsanız tüm bu yolları deneyebilir. Sizlerde şifreli mesajlaşma ile gizliliğinizi koruyabilirsiniz.