İnternet Hızlandırma İşlemi İçin Gereken Adımlar Nelerdir?

İnternet Hızlandırma İşlemi İçin Gereken Adımlar Nelerdir?

İnternet hızlandırma işlemi kullanıcılar açısından oldukça önemli bir konudur.

İnternet hızlandırma işlemi kullanıcılar açısından oldukça önemli bir konudur. Çünkü baktığımızda genellikle internet hızı problemi yaşanması sonucunda film, oyun ve daha pek çok olay içerisinde yavaşlık söz konusu olabiliyor. Buna bağlı olarak kullanıcılar pek çok işlemi gerçekleştirerek internetlerini hızlandırmak isteyebiliyorlar.

Bizlerde bu konu hakkında yardımcı olmak adına pek çok yöntemi siz değerli kullanıcılar için sunmak istiyoruz. Böylelikle internet açısından yavaşlık yaşanmasıyla birlikte gerçekleştirilecek olan işlemler, problemin önüne geçilmesi açısından gayet destek olacaktır.

Öyleyse internet hızlandırma adımları nelerdir? Bu yöntemlerin uygulanması için neler yapılmalıdır? Hep birlikte detaylı bir inceleme gerçekleştirelim.

İnternet Hızlandırma İşlemleri Nasıl Yapılır?

İnternetini hızlandırmak isteyen kullanıcılar birkaç kolay yöntem aracılığıyla istedikleri hızları görebileceklerine emin olabilirler. Çeşitli nedenlerden dolayı oluşan donmalar veya takılmalar artık bu sayede tamamen çözülebilecek. Şimdi bu yöntemlerin nasıl gerçekleştirildiğine bakalım.

Modemin Ev İçerisinde Olan Konumunu Doğru Şekilde Düzenleyin!

Birçok kişinin aklından bile geçmediği fakat internet hızı durumunu oldukça etkileyen bir neden olan modem konumu, mutlaka doğru şekilde ayarlanması gerekir. İnternetin hızlandırılması için sinyalin güçlü bir şekilde gelmesi gerekir. Bunun için mutlaka doğru bir konum bulunduktan sonra modem sabitlenmelidir.

Modem evin yüksek yerlerine ve herkese internet dağılımı yapacak şekilde ortaya konulduğu vakit internet hızı attırma konusunda farklılıklar görülebilecektir. Mümkün olduğu kadar doğru sinyali bulana kadar modeminizi sabitlememekte fayda olacaktır.

Modemin Etrafı Tamamen Boş Kalmalıdır!

Modemi rahatsız edebilecek cihazların veya eşyaların mutlaka etrafından kaldırılmaları gerekir. Çünkü modemin karşı taraftan sinyal gücünü tam alabilmesi açısından etrafında rahatlık olmalıdır. Ayrıca yapılan en büyük hatalardan bir tanesi modemin kutu ya da dolap içerisine konulmasıdır.

Buna bağlı olarak sinyallerin ulaşması adına zorluk çıkmış olacaktır. Üstelik cep telefonu, LED ışık, mikrodalga fırın ve buna benzer şeyler mutlaka uzak tutulmalıdır. Modemi antenli olan kişiler ise dikey veya yatay olarak ayarlama yaparak sinyal performansı artışı adına deneme yapabilirler.

Wi-Fi Korunması Adına Sıkça Şifre Değişikliği Yapılmalıdır!

İnternet hızlandırma açısından Wi-Fi şifresinin muhakkak koruma altında olması gerekiyor. Şifre korumasız olduğunda yabancı kişiler tarafından ağ ortamına giriş kolayca gerçekleştirilebilir. Bu tür olayın yaşanmaması adına biraz karmaşık ve zor bir şifre kullanılması daha doğru olacaktır. Bunun yanı sıra sıkça şifre değişikliği yapılması interneti koruma açısından oldukça önemli bir harekettir.

Wi-Fi Kanalı Değişimi Gerçekleştirilmelidir!

İnternet kullanımı birisiyle birlikte ortak olarak gerçekleştiriliyorsa, Wi-Fi kanallarında çakışma durumu söz konusu olabilir. Böyle bir durumda internet hızında yavaşlama gerçekleşir. Ağ mutlaka Wi-Fi Analyzer ve Network Analyzer gibi programlar tarafından analiz edilmelidir. Ardından en az kullanılan kanallardan bir tanesi seçilerek problem düzeltilebilir.

Kullanılmayan Uygulamalar Kapatılmalıdır!

İnternetin hızını arttırmak için yapılabilecek bir diğer işlem ise arka planda işlem gören uygulamaları kapatmaktır. Genellikle arka planda unutulan uygulamalar internet hızını yavaşlatabiliyor. Uygulamalar kullanıldıktan sonra mutlaka arka planda çalışmaması için kontrol sağlanmalıdır.

Çünkü unutulan uygulamalar oldukça fazla veri kullanımı gerçekleştireceğinden internetin hızında yavaşlık görülebilmesi mümkündür. Telefon internet hızlandırma açısından bu işlem gayet önem taşıyor.

Modem Yeniden Başlatılmalıdır!

En son yöntem olarak modemin yeniden başlatılması gerekiyor. Tüm bahsettiğimiz yöntemler internet hızını olumlu etkilemediyse son çare olarak modeme reset işlemi yapılmalıdır. Bu işlemin yapılması sonucunda modemin hafızası silinecek ve yeniden güncellenmesine yarayacaktır. Böylece modem yenilenme görerek internet hızlandırma durumu belirecektir.

Fakat tüm bu işlemler sonucunda yine de bir fayda görülmüyorsa, mutlaka internet sağlayıcı ile bu konu hakkında görüşülmesi gerekecektir. Problemin kaynağı sistem içerisinden kaynaklanabileceği gibi çeşitli yönlendirmeler sayesinde problem ortadan kalkabilir. Ayrıca bu işlemleri yerine getirmeden önce internet hız testi yapılarak durumun ne olduğu da öğrenilmelidir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.