İnternet Hız Testi Nedir ve Nasıl Yapılır?

İnternet Hız Testi Nedir ve Nasıl Yapılır?

İnternet hız testi nedir ve nasıl yapılır sorusu arama motorlarında sıklıkla aranmaktadır. İnterneti kişiler hayatının birçok noktasında kullanır.

İnternet hız testi nedir ve nasıl yapılır sorusu arama motorlarında sıklıkla aranmaktadır. İnterneti kişiler hayatının birçok noktasında kullanır. İş hayatında, sosyal medya hesaplarına girerken, alışveriş yaparken... Hal böyle olunca internetin yavaş olması kişiler için çekilemez hale gelir. Ve internetin ne kadar hızlı olduğunu görmek için bir test yapılır. Bu teste İnternet Hız Testi denir.

İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır?

İnternet hız testi nedir ve nasıl yapılır sorusunun ilk kısmından sonra ikinciye geçelim. Bu testi yapmaya başlamadan önce bilgisi olmayan kişiler öncelikle araştırma yapmaya başlar. İnternet Hız Testi nedir ve nasıl yapılır, bu testi yaparken ücret ödenecek mi gibi sorular kafa karıştırmaktadır. İnternet hızını çözebilmek için uygulanacak yöntem çeşitleri vardır. Bu testi uygulayabilmek için ihtiyaç duyulan şey doğru sonucu veren güvenilir bir sitedir. İnternet kullanımında kişilerin fiber veya ADSL kullanmasının bu test üzerinde herhangi bir etkisi yoktur. İnternet kullanıcıları ister fiber ister ADSL kullansın, internet hızını doğru ölçen bir siteyi bilgisayarına uygulayabilir. Bu uygulamanın gerçeklemesi için girilen sitede internet hız testi ölçümünü başla butonuna basmak yeterli olur.

Önemli olan bundan sonraki kısımdır. Kişilerin önlerine gelen hız testi sonucunu analiz edip yorumlaması gerekir. Bu sonuçta yer alan bazı değerlerin düşük mü yüksek mi olduğunun tespiti önem arz eder. Yüksek upload hızı, yüksek download hızı, düşük gecikme ve jitter değeri ve düşük ping değeri (100 ms altında olması gerekir) incelenir.  Bu değerlerdeki sonuçların düşük veya yüksek olması internet hızının azalmasına yol açar.

İnternet Hız Testine Başlamadan Önce Yapılması Gerekenler

Bu teste başlamadan önce teste tabii tuttuğunuz araçta yapılması gereken bazı şeyler vardır. Araç üzerinde tüm indirmeler durdurulur. Test uygulayacağımız sitenin sekmesi dışındaki tüm sekmeler kapatılır. Aracın arka planında çalışan programlar kapatılır ya da uyku moduna alınır. Bu işlemlerden sonra araç hız testine hazır hale gelir.

İnternet Hız Testi Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu testin yapımında en önemli unsur doğru bir araç bulmaktır. Bulunan araç doğruysa çıkan raporun doğru okunması, yorumlanması da son derece önemlidir. Çünkü bu doğru okuma kişiye internetinin hızı hakkında bilgiyi verir.  

Bu yazıda internet hız testi nedir ve nasıl yapılır sorusunu inceledik. Sizler de bu yöntemleri uygulayarak internetinizin hızını test edebilirsiniz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.