İnsülin Direnci Nedir? Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıldır?

İnsülin Direnci Nedir? Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıldır?

İnsan metabolizması için en önemli enerji verici madde karbonhidrattır. İnsülin direnci ise bu karbonhidratın enerjiye dönüştürülmesi için gerekli olan insülin hormonunun salgılanamamasıyla ortaya çıkar.

İnsan metabolizması için en önemli enerji verici madde karbonhidrattır. İnsülin direnci ise bu karbonhidratın enerjiye dönüştürülmesi için gerekli olan insülin hormonunun salgılanamamasıyla ortaya çıkar. Bu durumdan dolayı enerjiye dönüştürülememiş olan karbonhidrat ya da şeker, kan içerisinde yüksek bir orana sahip olur. Bununla beraber, özellikler tip 2 diyabet hastalığının ve kalp damar hastalıklarının görülme riski oldukça artar. Bunların dışında, tip 3 diyabete bağlı olarak Alzheimer hastalığı da ortaya çıkabilir.

Pankreasta salgılanan insülin hormonu, fazla şekerin glikojene veya karaciğerde depolanması için yağa dönüştürülmesi görevlerini de gerçekleştirir. Bu durumlar, insülinin vücuttaki kan şekerini dengelemek için salgılandığını ispatlamaktadır. Kan şekerinin dengelenmesi için en önemli detay ise kandaki şekerin insülin tarafından enerjiye dönüştürülerek hücre yapılarına dahil edilmesidir.

İnsülin Direnci Sebepleri Nelerdir?

İnsülin direnci sebepleri, hücrelerin insülin hormonuna olan duyarlılığını azaltan sebepler olarak da kabul edilebilir. Bu sebeplerin temel kaynağı hücresel yağlanma (lipotoxicity) durumudur. Dolayısıyla insülin direnci sebepleri şu şekildedir:

 • Sürekli olarak şekerli gıda tüketimi
 • Sürekli olarak yağlı (doymuş yağlı) gıda tüketimi
 • Sürekli olarak işlenmiş karbonhidrat (makarna, beyaz ekmek, çeşitli hamur işleri vb.) tüketimi
 • Yetersiz uyku
 • Stresli bir yaşama sahip olma
 • D vitamini eksikliği

İnsülin Direnci Belirtileri Nelerdir?

Diğer pek çok sağlık sorunu için kolaylıkla tespit edilebilen çeşitli belirtiler bulunsa da insülin direnci belirtilerini fark etmek kolay değildir. Genel olarak halk arasında, aşırı kilolu olmanın bir insülin direnci belirtisi olduğu düşünülür fakat bu durum her zaman doğru değildir.

Çünkü bu sağlık sorunu, kilolu olan ya da kilolu olmayan herkeste görülebilir. Özellikle ailesinde şeker hastası en az bir adet bireyin bulunduğu ve otuz beş yaşın üzerindeki insanlarda insülin direnci sorunu görülebilmektedir. Bu sağlık sorununun teşhisi için mutlaka tıbbi kontroller yaptırılmalıdır. Erken teşhis edilmesi durumunda insülin direnci diyeti uygulanarak sorundan kurtulmak mümkün olabilir. En sık görülen belirtiler arasında şunlar bulunur:

 • Şeker bağımlılığı
 • Konsantrasyon sorunları
 • Sürekli halsiz hissetmek
 • Sürekli acıkmış hissetmek
 • Adet düzensizliği

İnsülin Direnci Tedavisi Nasıldır? İnsülin Direnci Diyeti Nasıl Yapılır?

İnsülin direnci tedavisi için en etkili yöntem, beslenme alışkanlıklarının düzenlenmesidir. Bundan dolayı “insülin direnci diyeti nasıl yapılır?” sorusu akla gelebilir. İnsülin direnci diyeti, bu sağlık sorununu yaşayanların tüketmesi ve tüketmemesi gereken gıdalara dikkat etmek ve mutlaka hareketli bir yaşama sahip olmakla gerçekleştirilebilir.

Öncelikle şekerli gıdalar, makarna, pirinç pilavı, beyaz ekmek, her türlü fastfood ürünü ve çeşitli hazır yiyecekler olabildiği kadar az tüketilmelidir. Hatta hiç tüketilmemeleri daha iyi olabilir. Sadece ana öğünlerde beslenmek ve ara öğünlerde bir şey tüketmemek, kan şekeri oranının düzenlenmesi açısından önemli bir konudur. Günde en az yarım saat kadar yürüyüş yapmak da oldukça gereklidir. İnsülin direnci diyeti yapmak için, lifli gıdalar ile sebze ve meyve tüketmeye özen gösterilmelidir. Örnek bir menü olarak;

 • Sabah öğünü: Tam tahıllı ekmek ve yağsız peynir, birkaç adet kuru erik
 • Öğle öğünü (Atlanmasında sakınca yoktur): Tam buğday makarna, birkaç adet ceviz ve bir adet elma
 • Akşam öğünü: Nohut haşlaması ya da mercimek çorbası, mutlaka brokoli ve lahana bulunan yeşil salata

Bu örnek menüde bulunan gıdalara ek olarak incir, armut, portakal, yulaf, keten tohumu, baklagiller, bezelye ve çeşitli kuru meyveler de tüketilebilir. Fakat insülin direnci tedavisi için bu sağlık sorununu kontrol altına almaya yarayan bu diyetin zayıflama amaçlı olmadığı unutulmamalıdır.

İnsülin Direnci Testi Sağlık Ocağında Yapılır mı?

İnsülin direnci testi, bir kişide bu sorunun bulunup bulunmadığını tespit etmeye yaramaktadır. Genel olarak hastanelerin “iç hastalıkları” ya da diğer adıyla “dahiliye” bölümlerine başvurarak bu test yaptırılabilir. Bunların yanı sıra, insülin direnci testi sağlık ocaklarında da yapılabilir.

İnsülin Direnci Hesaplama Nasıldır?

İnsülin direnci hesaplamasının yapılması ve bu testin uygulanabilmesi için yaklaşık olarak 8 – 9 saatlik bir açlıktan sonra kan vermek gerekir. Kandaki şeker oranı ile açlık insülin değeri çarpılarak 405’e bölünür. Bu, insülin direnci seviyesini veren denklemdir.

İnsülin Direnci Kaç Olmalıdır?

İnsülin direnci sorunu yaşadığından şüphe edenler, “insülin direnci kaç olmalıdır?” sorusunu sormaktadırlar. Fakat sınır değerin bilinmesi durumunda da teşhisin konulması için mutlaka kontrolden geçmek gerekir. Genel olarak insülin direnci sorununun bulunduğu kişilerde test sonucu 2.5 ve üzerindedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.