Instagram Lite Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Instagram Lite Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Instagram, özellikle düşük özellikli akıllı telefon kullanıcıları ve zayıf internet bağlantısı bulunan bölgelerdeki kişiler için Instagram’ın bazı özelliklerini kısıtlayarak orijinal uygulamaya yakın bir uygulama geliştirmiştir.

Instagram, özellikle düşük özellikli akıllı telefon kullanıcıları ve zayıf internet bağlantısı bulunan bölgelerdeki kişiler için Instagram’ın bazı özelliklerini kısıtlayarak orijinal uygulamaya yakın bir uygulama geliştirmiştir. Instagram, uygulamaya güncellemeler getirerek sistemin harcaması gereken enerjiyi arttırmasına neden oluyor ve bu da telefonların şarjlarını daha kısa sürede bitmesine sebep oluyor.

Telefonlarında sorun olmasa bile harcanan internet miktarı da kullanıcıları sınırlamaktadır. Bütün bu sebeplerde dolayı kullanıcılarını kaybetmemek adına ve kullanmaları için daha basit olan bir uygulama geliştirmeyi hedeflemişlerdir. Bu hedeflenen uygulamanın adı bilindiği üzere Instagram Lite’dır. Android 5.0 ve üzeri işletim sistemine sahip olan telefonlarda kullanılabilmektedir. Boyutu yaklaşık olarak 570 kilobayttır.

Instagram Lite Özellikleri Neler?

Instagram, dünyanın en büyük sosyal medya platformudur. En popüler sosyal mecralar listesinde 3. sırada bulunan Instagram’ın yaklaşık olarak toplam 1 milyar kullanıcısı bulunmaktadır.

Instagram, 2018 yılında Instagram Lite’ı test etmeye başlamıştı. İlk sürümü yaklaşık olarak 573 kilobayt olan Instagram Lite’ı 2020 yılının mayıs ayında tekrar yeni sürümünü geliştirdiklerini açıklayarak kaldırmışlardı. Bahsedilen yeni sürümlü Instagram Lite’ın Hindistan’da test edilmeye başlandığı öğrenildi.

Son geliştirilen Instagram Lite’ın boyutu yaklaşık olarak 2 MB’tan daha düşük olacak. Bu da daha az harcanan enerji ve veri demektir.

Instagram orijinal sürümde bulunan Reels, IGTV, Mağaza gibi özellikleri Instagram Lite’da bulunmyacak. Hikayeler ve gönderiler bulunmasında bir değişiklik olmayacak.

Ne zaman yayınlanacağı belli olmayan Instagram Lite, şu zamana kadar 5 milyon indirmeye ulaşmıştı. Daha fazla ülkelere ulaşacağı belli olmayan uygulama, kullanıcıları tarafından sabırsızlıkla beklenmektedir. Yayınlandığında Google play store’dan indirilebilecektir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.