İnsan Yamyamlığı Nedir? Son Örnekleri Nerede?

İnsan Yamyamlığı Nedir? Son Örnekleri Nerede?

İnsan yamyamlığı, insanın insan vücudunu ve iç organlarını yemesi veya bunu bir ritüel haline getirmesi durumudur. Yıllarca tartışılan ve kelime araların hepimizin kullandığı yamyamlık günümüzde de hala küçük çapta devam ettiğini

 

 

İnsan yamyamlığı, insanın insan vücudunu ve iç organlarını yemesi veya bunu bir ritüel haline getirmesi durumudur. Yıllarca tartışılan ve kelime araların hepimizin kullandığı yamyamlık günümüzde de hala küçük çapta devam ettiğini söylerken bu sizi korkutur mu? Bazı bölgelerde hala bir ritüel ve alışkanlık olarak devam eden insan yamyamlığı bazı durumlarda da bir zorunluluk olarak tarih kitaplarında yer edinmişti. Bu ilginç konuya değineceğimiz içeriğimiz sizler için faydalı bilgiler içeriyor.

evrimagaci-org-public-content-media-facc3fee3db784b7e90876a1473d91cf.jpg

İnsan yamyamlığı bazı uzmanlar tarafından bir hastalık olarak kabul edilse de birçok kişi tarafından bunun bir hastalık olmadığı savunulmaktadır. Diğer canlıların yenebildiği kadar normal kabul edilen insan yamyamlığına hastalık demek bu kişilerce kabul edilemezdir. İnsanın kendi türünden birilerini yemesi sebebi ile hayvan bilimi olan zooloji bu konuya da el atmakta ve bu bilim başlığı altında incelenmektedir.

 

17. Yüzyıla Ait Kayıtlardan Bu İsim Verilmiştir!

Küçük Antiller’de yaşayan Karayip halkına dair yapılan kayıtlarda insan etinin kültürel olarak yendiği ortaya çıkmıştır. Bu duruma yamyamlık denmesi bu kayıtlar ile ele alınarak işlenmeye başlanmıştır. Karayip halkına dair tartışmalar devam ederken 19. yüzyılda kesinleşen bilgiler ile bazı Afrika bölgelerinde ve Pasifik kültürlerinde insan etinin yendiği tarihsel olarak netlik kazanmıştır. Afrika’nın bazı bölgelerinde et marketlerinde bu etin sergilendiği bile tahlil edilmiş bir gerçeklik olarak tarih kitaplarında yer etmiştir. Öte yandan gittikçe azalan insan yamyamlığı dünyanın birçok yerinde görülmüş ve bu veriler belgelenmiştir. Papua Yeni Gine’de insan yamyamlığının bazı ritüellerde hala devam ettiği ve savaşlarda da bu geleneğin sürdüğü de yine insan yamyamlığı konusunda ortaya konmuş net bilgilerden bir tanesidir.

Antropologlar tarafından ciddi şekilde hala tartışma konusu olan insan yamyamlığının insan davranışının ötesinde olduğu düşüncesi ve geleneklerin birbiri ile zıtlaşması sebebiyle fikirsel ayrılıkların yaşanmasına neden olmaktadır. Bazı kıtlık zamanlarında da görülmüş olan insan yamyamlığı modern çağlarda bile görülmüştür. Bu tür durumlarda bilim insanlarını ikiye ayıran insan yamyamlığının tartışmaları hala devam etmekte. Ayrıca bazı insanların insan eti yeme takıntılarının olduğu gerçeği de yine insan yamyamlığı üzerinde çıkmaz yolların açılmasına neden olmaktadır. 1972 yılında yaşanan talihsiz bir uçak kazası ise duruma daha da karışık hale getiriyor. Uruguay Rugby milli takımını taşıyan uçağın düşmesi sonucu hayatta kalanların ölenlerin eti ile beslendikleri ve böyle hayatta kaldıkları gerçeği de insan yamyamlığının tartışmalarını daha da derinleştiren olaylardan bir tanesi olmuştur.

 

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.