İnfertilite Kısırlık Tedavisi Hakkında Merak Edilenler

İnfertilite Kısırlık Tedavisi Hakkında Merak Edilenler

Bir çiftin 1 sene boyunca korunmasız cinsel ilişki kurmasına rağmen bebek sahibi olamaması kısırlık olarak tanımlanır. Kısırlık sebepleri olarak kadına bağlı, erkeğe bağlı ve sebebi bilinmeyen infertilite sebepli olarak sınıflandırılabilir.

Bir çiftin 1 sene boyunca korunmasız cinsel ilişki kurmasına rağmen bebek sahibi olamaması kısırlık olarak tanımlanır. Kısırlık sebepleri olarak kadına bağlı, erkeğe bağlı ve sebebi bilinmeyen infertilite sebepli olarak sınıflandırılabilir. İnfertilite; çiftte herhangi bir sorun olmadığı halde hamileliğin olmaması durumudur. Bu noktada yapılacak en doğru karar bir Tüp bebek merkezine başvurmak olmalıdır. Tüp bebek merkezinde tedavi hemen başlatılacak, tüm değerler ve şartlar kontrol altına alınıp sonuca doğru adım adım gidilmeye çalışılır.

İnfertilite Araştırmasında Kadın Değerlendirilmesi

Tüp bebek denemelerinde kadının yaşı çok önemlidir.35 yaş sonrası kadın yumurtlamasında azalmalar başlar. Değerlendirme bu açıdan başlar, sonrasında adet düzensizlikleri, var olan hastalıkları, rahim, yumurtalık değerlendirilmeli, tüplerin açık olup olmadığı test ve tetkikleri yapılıp raporlandırılır.

Kısırlık tedavisi bir çift için stresli bir dönemdir. Kadına ve erkeğe yapılan testler, yapılan tüp bebek denemelerinde olumsuz sonuçlar almak her biri özellikle kadını yıpratan durumların başında gelir. İnfertilite tedavisi kişiden kişiye değişen bir tedavidir. Tüp bebek denemesinde başarılı olabilmesi için çiftin olabildiğince az stres altında olması gereklidir. Var Olan sağlık sorunları, yaşanan gebelikler ya da düşükler; her detay dikkate alınır.

İnfertilite Araştırmasında Erkek Değerlendirilmesi

Bir çiftin çocuk sahibi olmak istemesi ancak olmaması halinde hem kadının hem erkeğin araştırma altına girmesi demektir. Erkekte sorun olup olmadığı sperm testi ile belirginleşir. Böylelikle sperm sayısı, sperm hareketliliği tespiti yapılır.

Yapılan testler sonrasında tedavinin hangi aşamada devam edeceğine karar verilir. Bazen tüp bebeğe gereksinim duymadan aşılama tedavisi uygulanabilir, bazen kadın yaşından dolayı bekleme gereksinimi olmadan tüp bebeğe yönlendirilir. Bazen de çift doktor kontrolünde yumurta takibi ile yumurtlama dönemi kontrol altına alınarak doğal yollarla hamilelik sağlanabilir.

İnfertilite Tedavisi Nedir?

İnfertilite tedavisi; gebelik yaşamak isteyen fakat birçok sebeple gerçekleşmeyen çiftler için uygulanır. Bu tedavi kapsamında aşılama ve tüp bebek tedavisi vardır. Aşılama tüp bebek tedavisine göre çok daha kolay ve çok daha ekonomiktir. Tüp bebek ise aşama aşama gerçekleşen; çift için biraz stres yaratan, olumsuz da sonuçlanabilen ve ekonomik açıdan daha yüksek fiyatları olan infertilite tedavi şeklidir.

Bütün bunlar kapsamında Tüp bebekte gebelik oluşumu sağlamak; ilgili doktor, embriyolog ve çifte bağlıdır. Her birinin bir görevi vardır ve bu görevler doğru yürütülürse ve destek faktörü olursa çözüme doğru adım adım ilerlenir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.