İhbarlı Fesih ile işten çıkacaklar dikkat!

İhbarlı Fesih ile işten çıkacaklar dikkat!

Bir iş yerinde hem çalışanların hem de işverenlerin çalışanlarına karşı sorumlulukları vardır. Bu sorumlulukların başında ise ihbar süresi gelmektedir. Bir işveren süresini doldurmadan eğer işten çıkıyorsa ve işten ayrılması durumu haklı fesihlere

Bir iş yerinde hem çalışanların hem de işverenlerin çalışanlarına karşı sorumlulukları vardır. Bu sorumlulukların başında ise ihbar süresi gelmektedir. Bir işveren süresini doldurmadan eğer işten çıkıyorsa ve işten ayrılması durumu haklı fesihlere dayanmıyorsa ise belirlenen süreden önce gerçekleşememektedir. Aynı şekilde işveren haksız yere işçisini işten çıkarmaya çalışırsa ve haklı fesihlere dayanmıyorsa bu durumda gerçekleşememektedir. İhbarlı işten ayrılma dilekçesi ile işçi çalıştığı şirket ile sözleşme yapılmışsa ve her iki tarafta anlaşmadan fes edecekse eğer işveren ve işçi arasında sorun çıkmadan sözleşme hemen sona erer. Bu durumda işveren işçisine ihbar süresi kadar tazminat ödemekle sorumludur.

İhbar Süresi Nedir? Ne Zaman Başlar?

scale-1200.webp

Belirli olmayan bir süre içerisinde sözleşme ile çalıştırılan işçi için geçerli olan ihbar süresi hem işveren için hem de işçi için geçerli olan bir süredir. İhbar süresi ne zaman başlar? Örneğin işçi çalıştığı şirkette 6 aydan az bir süre içerisinde çalışmış ve ayrılmak istemişse işveren tarafından 2 haftalık ihbar süresi verilmektedir. Bu süreç içerisinde çalışan işçi işinin sona ereceğini yazılı olarak işverene iletmesi gerekmektedir. Ayrıca çalışan işçileri zor durumda bırakmamak kaydıyla işçi ihbar süresine ve çalıştığı saatlerde en fazla iki saat kadar iş arama izni kullanabilmektedir. Yeni iş arama izninin sebebi ise işçi ihbar süresi boyunca çalıştığı işyerinden ayrıldıktan sonra zor durumda kalmamasıdır.

İhbar Tazminatı Nedir?

İşçi ve işveren arasında bildirimlere uyulmadığı takdirde bildirim süresine ilişkin ücretin ödenmesi gerekmektedir. Kanunda belirtilen ihbar süresine uyulmadığı takdirde feshedilen iş sözleşmesi sonucu sözleşmeyi fesih eden taraf karşı tarafa tazminat ödemektedir. İşveren işçisini belli sebeple ile veya olmayan sebepler ile işten çıkartıyorsa eğer işçinin zor durumda kalmaması için ihbar tazminatı hesapla iş hukuku ile bir yandan çalışırken bir yandan da iş arama imkânını sahip olsun ve işten çıkarıldığı anda hesaplanan tazminat ile geçinebilmesi için gerekli bir unsurdur. İhbar tazminatı belirlenirken kanundaki ihbar süreleri dikkate alınarak işçinin çalıştığı gün kadar ve ihbar süresince çalıştığı günler hesaplanmaktadır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum