İcralık Olan Kişiler Bankalardan Kredi Alabilir Mi?

İcralık Olan Kişiler Bankalardan Kredi Alabilir Mi?

Bankalar kredi başvurusu yapan insanların her an  kredi notunu gözlemleyerek değerlendirmektedir.  İcralık Olan insanlara Kredi Sicil Affı Kanunu ile Yeniden Yapılandırma imkanı olmadan evvel durum bu şekilde idi. Şuan itibariyle, sicil affı kanundan

 

Bankalar kredi başvurusu yapan insanların her an  kredi notunu gözlemleyerek değerlendirmektedir.  İcralık Olan insanlara Kredi Sicil Affı Kanunu ile Yeniden Yapılandırma imkanı olmadan evvel durum bu şekilde idi. Şuan itibariyle, sicil affı kanundan faydalananlar, icra listelerinden çıkarılıyor ve yeniden refinansman imkanı sağlanarak kredi çekebiliyorlar.

1-005.jpg

Sicil affından faydalanmayanlar  içinse başvuru değerlendirme koşulları  içinde en özenle sağlanmış olan vatandaşın  kredi notu, bireyin geçmiş zaman  kredi/ kredi kartı borcu ödemelerinin zamanlarına tutarlarına takip edilip  edilmediği  görülmektedir.

 

Daha evvelden alınan kredilerin ödemelerinde yaşanan olumsuzluklar veya gecikmeler sebebiyle  notu az  olan kara listedeki tüketicilerin kredi başvuruları onaylanmaz. Kredi notunun düşmesinin bir diğer sebebi de geçmiş zaman  kredi ödemelerinde icralık olmaktır. Geçmiş zamanda  bankaların icra takibi başlattığı tüketicilerin bu nedenle   notları düşürmekte   ve daha öncesinde  icralık olan itimat edilmeyen müşteri olarak isimlendirilmeli  ve yeniden  aynı duruma düşmelerinin ihtimali olması sebebiyle  icralık olanlara kredi verilmemektedir.

 

Bütün dünyada koronavirüs ilan edilen covid-19 salgını zamanında  ekonomiye olumsuz etkilerin  önlenmesi amacıyla geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bakanlığında Çankaya köşkünde gerçekleştirilen covid-19 toplantısında Ekonomi İstikrar Paketi kapsamında 19 maddelik alınacak ve uygulanacak tüm tedbirleri bildirmişti.. Ekonomik tedbirlerin yasalaştırılması için hazırlıkların son aşamasına gelindi. Meclise sunulan aynı  zamanda  açıklanması ön görülen torba yasaya sicil affı ve karşılıksız çeklerde eklendi.. Mecliste bu hafta sonuna beklenen  ekonomik tedbirler paketine karşılıksız çek ve sicil affı da ek olarak karşılıksız çek ücretinin  10/1′ i peşin kalan miktarı 12 ay taksitle ödenecek.

 

Peki icralık olan kişiler  hiç mi kredi kullanmaz bu sorunun  cevabını şu şekilde verebiliriz. Öncelikle icralık olma sebebi neden icraya düşürüldüğü  bilmektir. Bankaların kredi kartı borcu veya kredi ödemelerinde icra takibi başlatılması durumunda bankalardan kredi almanın ihtimali yoktur.

 

Telefon borcu gibi bazı  borç kalemleri sebebiyle icra takibi başlatıldıysa telefon borcunun ve diğer borçların kapatılmasıyla kredi almak daha rahat olacaktır. Bankalar itimat edilmeyen müşteri olarak kredi ve kredi kartı borç tutarlarının toplamı ödemelerinde icra takibine girenlere  kredi imkanı ağlamazken diğer ufak  borçlar için kredi sağlamaktadır..

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum