Hızlı Okuma Tekniği Nedir? Nasıl Uygulanır?

Hızlı Okuma Tekniği Nedir? Nasıl Uygulanır?

Hızlı kitap okumak ister miydiniz? Bir dakika içinde 600 – 700 kelime okumak bir hayal değil bunu biliyor muydunuz peki? Evet bu bir hayal değil hızlı okumak bir günde veya birkaç saat içinde bir kitap okumak mümkün,

 

 

Hızlı kitap okumak ister miydiniz? Bir dakika içinde 600 – 700 kelime okumak bir hayal değil bunu biliyor muydunuz peki? Evet bu bir hayal değil hızlı okumak bir günde veya birkaç saat içinde bir kitap okumak mümkün, hem de bilimsel dayanaklar ve metotlar ile çalışarak bunu yapmanız oldukça gerçekçi.

Öncelikle hızlı okuma tekniğine girmeden önce insanın giderek yanlış öğrendiği şeylere değinelim. Bir insan ilk doğduğu zaman doğru nefes alır ve diyafram nefesi kullanır. Bu sebeple bebeklerin ağlama sesleri oldukça kulak patlatır derecelerde olabilmektedir. Doğduklarında doğru nefes kullanan bebekler, büyüdükçe yanlış olan nefes tekniğine geçerler. İşte kitap okuma olayını da bu argümana dayandırabiliriz. İnsanın kitap okuması diliyle değildir gözleriyledir. İnsan doğduğu zaman görsel hafıza ile kısa sürede birçok bilgiyi aynı anda kafasına yerleştirir; ancak okumalar başlayınca kişi de bu görsellik harf olayında yerini tek tek küçük görsellere bırakır. İşte okuma da asıl hata burada başlıyor. Kişi gözleri ile değil, sadece dili ile okumayı öğrenmektedir.

okuma-hizi-ve-hizli-okuma.jpg

Hızlı okumanın mantığını kavratmak adına şöyle bir güzel örnek verilebilir. Çizilmiş basit bir resim düşünün, kısa sürede tarayarak 2 – 3 saniye içinde resimde neler olduğunu görmeniz mümkün. Bu resim soyut bir şey veya felsefik bir tema içermiyorsa bir saniyelik sürede bile anlaşılabilmektedir. Harflere ve okumaya yaklaşımda yine bu resme bakar gibi olmalıdır. Kişi sayfaya bakar ve tanıdık olan harf dizilimlerini görsel hafızadan geçirerek anlamlandırır. Bu teknik bu kadar basitken bizim hatamız ise tek tek harfleri alarak heceler yapma ve heceleri de sözcük, daha sonra sözcüklerden de cümle yaratmadır. Oysa hepsi tek bir görseldir. 3 veya dört sözcükten oluşan bir cümle tek bir görseldir ve insan gözü ona baktığı gibi anlamlandırabilmektedir. Bu görselliği dilimizden daha hızlı bir şekilde işleyen beyin hemen anlamlandırarak geri bildirim sağlar ve bu sebeple tüm cümleler çok daha kısa bir sürede kişi de anlama ulaşır.

 

Hızlı Okuma Tekniği Nasıl Uygulanır?

Hızlı okuma teknikleri öncelikle kişilerde yanlış öğrenilmiş okumayı bir kenara koyarak başlanır ve bazı alıştırmalar yapılır. Basitten başlayarak zorlaşan bu etkinlikler ile birkaç ay da oldukça hızlı okuma seviyelerine gelmek mümkün. Birçok kurs merkezinde bulunabilen hızlı okuma kursları veya tamamen hızlı okuma üzerine çalışan bazı eğitim kurumlarına başvurmak yeterli olacaktır. Öte yandan dijital ortamlarda da bunun eğitimini video yolu ile veren bazı kurum veya kişiler bulunabilmektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.