Hızlı Kilo Kaybı Hangi Hastalıkların Belirtisi Olabilir?

Hızlı Kilo Kaybı Hangi Hastalıkların Belirtisi Olabilir?

Hızlı kilo kaybı bazı dönemlerde istemsiz olarak gelişebilen bir durum olarak bilinmektedir. Normal şartlarda insan vücudu belirli bir düzen içerisinde kusursuz şekilde çalışmaktadır.

Hızlı kilo kaybı bazı dönemlerde istemsiz olarak gelişebilen bir durum olarak bilinmektedir. Normal şartlarda insan vücudu belirli bir düzen içerisinde kusursuz şekilde çalışmaktadır. Herhangi bir organ ya da sistemde meydana gelen bozukluklar farklı belirtiler ile vücuda sinyaller göndermektedir. Hızlı kilo kaybı belirtisinin altında ise kronik ya da daha ciddi hastalıklar çıkabilir. Bu nedenle kasıtsız olarak, kısa sürede ciddi kilo kaybı yaşayan kişilerin bu durumun araştırabilmesi adına, bir sağlık kuruluşuna başvurması gerekecektir.

Hızlı Kilo Kaybının Nedenleri

Hızlı kilo kaybının nedenleri bilinmedikçe, bu soruna yönelik bir tedavi planı oluşturulamayacaktır. Doktorlara göre istemsiz olarak ayda 3 kilodan daha fazla görülen kilo kayıpları, ciddi bir hastalığın belirtisi olabilmektedir. Ancak hızlı kilo kaybı bazı durumlarda yalnızca yetersiz beslenmeye bağlı olarak ortaya çıkabilecektir.

Vücudun ihtiyacı olan kalori ve besin miktarının tüketilmemesi halinde, vücut beslenme eksikliğine bağlı olarak hızlı bir şekilde kilo verecektir. Özellikle yanlış diyetin sonucu olarak ortaya çıkan bu durum, kişilerde bağışıklık sisteminin zayıflamasına ve kas kütlesinin önemli ölçüde azalmasına neden olabilecektir. Bunun yanı sıra depresyon ya da yoğun anksiyete vücutta iştahsızlığa neden olabileceği için kilo kaybını da hızlandırabilecektir.

Sıvı ve tuz kaybına bağlı olarak ortaya çıkan ishallerde, vücutta meydana gelen sürekli dışkılama isteği nedeniyle kilo kaybını artırabilecektir. Hızlı kilo kaybı, ağırlıklı olarak mide hastalıkları nedeniyle de ortaya çıkabilmektedir. Vücutta var olan ülser, gastroenterit, mide enfeksiyonu gibi hastalıklarda yeme bozukluklarına yol açabileceği için hızlı kilo kaybına neden olabilecektir.

Yine bir sindirim sistemi hastalığı olarak bilinen ve glutene hassasiyeti bulunan kişilerde ortaya çıkan Çölyak hastalıkları da, iştahsızlığa neden olmaktadır. Bazı besinleri tüketmesi kesin olarak yasaklanan bu kişilerde, pek çok besine duyarlılık bulunduğu için kilo kayıpları görülebilecektir. Hipertiroidizm olarak bilinen tiroid hormonunun aşırı çalışması durumu, kişinin iştahının kapanına neden olmasa da kilo alımını engelleyebilecektir.

Bunun yanı sıra çok hızlı çalışan tiroitler nedeniyle, kişi normal beslenme şekline devam edebilse dahi kilo kayıpları yaşayabilecektir. Hızlı kilo kaybı tüm bu hastalıkların dışında mide kanseri, akciğer kanseri, pankreas kanseri, prostat kanseri, HIV ve AIDS gibi ciddi hastalıklar nedeniyle de gözlemlenebilecektir. Bu nedenle kişilerin istemsiz olarak ayda 3 kilodan daha fazla kilo kaybetmesi durumunda, muhakkak bir doktora görünmesi gerekecektir.

Hızlı Kilo Kaybına Eşlik Eden Belirtiler Nelerdir?

Hızlı kilo kaybı neden olur konusu, istemsiz olarak kilo kaybeden birçok kişinin sorguladığı konuların başında gelmektedir. Ciddi hastalıklar neticesinde ortaya çıkabilen hızlı kilo kaybı, tek başına belirti vermeyecektir. Bu nedenle hızlı kilo kaybına eşlik eden diğer bulgularında ele alınması gerekecektir.

Hızlı kilo kaybı genel olarak iştahsızlık ile birlikte görülen bir durumdur. İştahsızlığın yanı sıra kişide sindirim sistemi bozuklukları ortaya çıkabilecektir. Yoğun gaz, mide krampları, hazımsızlık, besinlere karşı ağrılı hassasiyet hızlı kilo kayıplarına eşlik edilebilecektir. Bunun yanı sıra kişilerde terleme, ateş, dış dünyaya karşı ilgisizlik, demir eksikliği, B vitamini eksikliği, ishal, kabızlık gibi belirtilerin gözlenebilmesi de mümkündür.

Hızlı Kilo Kaybında Tanı ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Hızlı kilo kaybında bir tedavi planı oluşturabilmek için öncesinde bu durumun neden kaynaklı olduğu bilinmelidir. Bunun için kilo kaybına eşlik eden diğer belirtilere göre bazı tanı testleri uygulanabilecektir. Hızlı kilo kaybı yaşayan kişilerde ilk olarak rutin kan testleri uygulanmaktadır. Kan testleri enfeksiyon, demir eksikliği, B vitamini eksikliği, besin alerjilerinin tespit edilmesine yardımcı olacaktır.

Kilo kaybetme problemi, mide hastalıkları nedeniyle ortaya çıkmışsa bunun tanısının konulabilmesi için ultrasonografi ileri durumlarda ise, biyopsiye başvurulabilmektedir. Ultrasonografi mide bölümünde yer alan tüm hastalıkların ortaya çıkarılmasında kullanılan bir tanı yöntemidir. Hastada akciğer, pankreas ya da diğer kanser türlerine rastlanıyorsa bu durumda tomografi ya da diğer ileri tetkiklere gereksinim duyulabilecektir.

Hastalığın tanısının konulması sonrasında tedavi planı oluşturulmaktadır. Hızlı kilo kaybı beslenme yetersizlikleri nedeniyle oluştuğunda, hastaya bir beslenme planı oluşturularak işe başlanacaktır. Hızlı kilo kaybı tedavisinde ağırlıklı olarak ilaç tedavisine başvurulmaktadır. Ancak hastaya tanı olarak kanser konulmuşsa kemoterapi ve radyasyon tedavisi çözüm olabilecektir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.