Hızlı bir şekilde işe dönüş için çalışacaklara prim desteği yolda !

Hızlı bir şekilde işe dönüş için çalışacaklara prim desteği yolda !

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının öncülüğünde yapılan Hazine ve Maliye Bakanlığı ile ilgili görüşmede hazırlanan yeni istihdam paketi sunuldu. Yeni istihdam paketinde işsizlik ödeneği ile ilgili açıklamalarda bulunuldu.

 

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının öncülüğünde yapılan Hazine ve Maliye Bakanlığı ile ilgili görüşmede hazırlanan yeni istihdam paketi sunuldu. Yeni istihdam paketinde işsizlik ödeneği ile ilgili açıklamalarda bulunuldu. İşsizlik ödeneği alınırken 3 ay içerisinde istihdam arasına katılırsanız, istihdam boyunca  sigorta primleri işsiz kaldıkları süre boyunca devlet tarafından ödenecektir. Bakan Zehra Zümrüt Selçuk yaptığı açıklamada : "Böylece vatandaşlarımız arasından işsizlik ödeneğinden yararlanacak kişilerin işsiz kaldıkları vakit boyunca süreleri azaltacak ve aynı zamanda eski iç güçlerine daha çabuk dönmeleri için teşvik edici seçenekler sunulacak. “süre azaltılacak ve iş gücüne daha çabuk geri dönmeleri teşvik edilecek.” Açıklamalarında bulundu.

images-54.jpeg


Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı olan Zehra Zümrüt Selçuk yaptığı açıklamalarda kesin ve net açıklamalarını yaptı. Yakın zamanda yayınlanacak olan istihdam paketinde yer alan detaylı bilgilerle yakın zamanda hızlı işe dönüş desteği kapsamı altında vatandaşlara hizmet sunacağını duyurdu. 3 ay içerisinde istihdama katılanların sigorta kapsamı altında primlerinin devlet kapsamında yatacağını dile getirdi. Bunun için işsiz olmaları şartı belirlendi. 

Bakanlıkta düzenlenen küçük sohbet tarzında toplantıda basın mensuplarıyla bir araya gelindi. Bakanlığın yaptığı ve düzenlediği son çalışmalarıyla ilgili soruları yanıtladı.
Selçuk, gündemimizde olan yeni projelerinden olan istihdam paketinin detaylarını sorulan sorular üzerine paketi Hazine ve Maliye Bakanlığıyla hazırladıklarını ve bu projeyi onların yönettiğini belirterek şunları dile getirdi;
"Tüm ülkeler de bulunduğu gibi ülkemiz de yayılan son salgın sebebiyle gerçekten çok zor günler geçirdi ve geçirmeye de maalesef devam ediyor. Salgının ekonomimiz üzerinde bıraktığı olumsuz etkilerini bizler sizler için en aza indirmek için elimizden geleni başından beri yapmaya çalışıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayip Erdoğan tarafından son günlerde açıklanan Ekonomik İstikrar Kalkanı bu yolda attığımız önemli adımlardan biriydi. Milyonlarca yurttaşımız  bu paketin sağladığı ve sağlayacağı imkanlardan yararlandı. Şimdi ise salgının başka bir aşamasına geçmiş bulunmaktayız. Bu aşamada da siz yurttaşlarımız için atmamız gereken önemli adımlar bulunmaktadır. Bu kapsam doğrultusunda istihdamın devamlılığını sağlayacak ve artıracak uygulamaların çalışmalarını sürdürmeye çalışmaktayız. Yeni belirleyeceğimiz istihdam paketiyle de siz yurttaşlarımız için bunu hedefliyoruz."

 

 

“ maalesef bu durum 6 aydan sonra kronik bir işsizliğe dönüşmeye başladı ” 
Yeni uygulanacak paketin içerisinde hızlı esnek çalışma ve işe dönüş desteği gibi uygulamaların olacağını bilgisini vatandaşlarımıza duyuran Selçuk, işsizlik ödeneği alanların yeniden düzenleneceğini belirtti. Vatandaşların istihdama katılımını teşvik etmek için uğraşacaklarını dile getiren Selçuk, hızlı işe dönüş desteğini yakın zamanda hayata geçireceklerini de dile getirdi.
Yaptığı açıklamalarda şunları dile getirdi “ İşsizlik ödeneği alanların vatandaşlarımız 6 aydan sonra iş aramaktan vazgeçiyor ve ümidini yitiriyor. Bu durum artık kronik işsize dönüşmekte.” Bu konuya dikkatini çeken Selçuk, “istihdam için insanların artık üzülmesine gerek yok. Onlar için de en güzel imkanları sağlayacağız. Artık iş aramalarına teşvik edilecekler. Eski günler geride kaldı. Onlar için yeni bir devir başlıyor.” Sözlerini dile getirdi. 

" Esnek çalışma modellerini kullanmamıza ihtiyacımız var ”
Bakan Selçuk, “ iş konusunda daha esnek çalışma modelleri edinmemiz gerektiğini dile getirdi. Artık işlerde de bu model üzerinden çalışmaya özen göstereceğiz. Ekonomimizi daha iyi hale getirmek için çalışmalarımız sürmekte. Hem işsiz hem de iş sahibi vatandaşlarımıza seni imkanlar sunacağız. Böylelikle ülkemiz ekonomik olarak refah seviyesine ulaşacak. Sözlerini dile getirdi.” 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum