Hiperkolesterolemi Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Hiperkolesterolemi Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Hiperkolesterolemi bir yağ metabolizması bozukluğudur. Bu hastalığın isimsiz semptomu, kandaki aşırı kolesterol konsantrasyonudur. "Hiper" "çok fazla" anlamına gelir ve en sonda yer alan "-emi" kan anlamına gelir. Sonuç: kanda çok fazla kolesterol.

Hiperkolesterolemi bir yağ metabolizması bozukluğudur. Bu hastalığın isimsiz semptomu, kandaki aşırı kolesterol konsantrasyonudur. "Hiper" "çok fazla" anlamına gelir ve en sonda yer alan "-emi" kan anlamına gelir. Sonuç: kanda çok fazla kolesterol.

Doktorlar ayrıca hiperkolesterolemiyi hiperlipoproteinemi olarak adlandırır. Kolesterol eksikliğine hipokolesterolemi demektedirler.

İnsan kolesterolü, düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL insan kolesterolü) ve yüksek yoğunluğa sahip lipoprotein (HDL insan kolesterolü) olarak iki farklı çeşit üzerinde değerlendirilir. LDL kolesterol tüm otoritelerce “negatif” kolesterol, HDL kolesterol “pozitif” kolesterol olarak kabul görür.

Hiperkolesterolemi Görülme Sıklığı

Hiperkolesterolemi gibi yağ metabolizması bozuklukları, yaygın olarak görülen hastalıklardır. Sağlık Bakanlığı raporlarına göre, tüm yetişkinlerin yarısından fazlası yüksek kolesterol seviyelerine sahip. Kadınlar (yüzde 61) erkeklerden (yüzde 57) biraz daha sık etkileniyor.

Hiperkolesterolemi Belirtileri

Hiperkolesterolemi doğrudan fark edilebilir semptomlara neden olmaz. Aksine, yalnızca bir kan testi ile tespit edilebilir.

İstisna: Ailesel hiperkolesterolemide bazen ciltte küçük sarı yağ birikintileri oluşur ve doktorların ksantomalar (halk arasında sarı noktalar) dediği yağ bezesi tarzı şikayetler görülebilir. Bu nodüller genellikle göz kapaklarında ve aynı zamanda dirseklerde, ayak bileklerinde ve kalçalarda bulunur.

Hiperkolesterolemi Nedenleri

Nedeni açısından hiperkolesterolemi, birincil ve ikincil hiperkolesterol anemisi olmak üzere ikiye ayrılır.

Birincil Hiperkolesterol Anemisi

Birincil veya ailesel hiperkolesterolemi, tüm tanıların yaklaşık yüzde 30'unu oluşturur. Bu durumlarda aşırı kolesterol kalıtsaldır veya en azından genetik yapı tarafından aktarılmıştır. Birincil veya ailesel hiperkolesterolemi, ebeveynlerden çocuklara geçen genetik bir kusurdan kaynaklanır. Bu kusurlu genetik yapının sonucu olarak: Çoğu durumda, çocukların organizması yeterince sözde LDL reseptörü geliştirmez. Bu, LDL kolesterol konsantrasyonunu sağlıklı seviyenin üzerine çıkarır.

İkincil Hiperkolesterol Anemisi

İkincil hiperkolesterolemi çok daha yaygındır. Esas olarak sağlıksız hayat sürdürme alışkanlıkları ve egzersiz yapmamaktan kaynaklanır. Hastalık tüm bu yanlış davranışların bir sonucudur. İkincil hiperkolesteroleminin ana nedenleri şunlardır:

l Aşırı kilo (obezite) ve / veya yüksek yağlı diyet,

l Alkolün kötüye kullanımı,

l Diyabet,

l Yetersiz tiroid aktivitesi (hipotiroidizm),

l Böbrek zayıflığı (kronik böbrek yetmezliği),

l Sedanter yaşam tarzı,

l Kortizon takviyeleri, tiyazidler, beta blokerleri veya doğum kontrol hapları gibi ilaçlar almak.

Hiperkolesterolemi Tedavisi

Hiperkolesterolemi tedavisinde en önemli adımlar, düşük yağlı ve düşük kalorili diyetler ile yüksek kolesterol seviyeleri için bilinçli bir diyet ve egzersiz ile atılır. Hareket sadece vücudun enerji tüketimini artırmamaktadır. Aksine, egzersiz, ilaçsız bile yüksek kolesterol seviyelerini düşürmeye önemli katkı sağlayabilen metabolik süreçleri harekete geçirir.

Davranış ve diyetteki değişiklikler yeterli değilse, sözde lipid düşürücü maddelerle ilaç tedavisi bir seçenektir. Bunlar, örneğin, fluvastatin, atorvastatin veya simvastatin gibi sözde statinler veya fenofibrat ve gemfibrozil gibi fibratlardır. Seçici kolesterol absorpsiyon inhibitörü ezetimib genellikle bir kombinasyon ilaç olarak kullanılır.

Özellikle şiddetli vakalar veya kalıtsal yüksek kolesterol seviyeleri için, 2015 yılından bu yana, spesifik bir proteine ​​ve dolayısıyla esas olarak düşük LDL kolesterolüne yönelik iki insan antikoru, alirocumab ve evolocumab mevcuttur.

Kolestiramin ve kolesevelam gibi iyon değişim reçineleri veya nikotinik asit türevleri nadiren kullanılır.

Hastalığı Önleme

Konjenital hiperkolesterolemi önlenemez. Öte yandan, başka hastalıklardan kaynaklanmıyorsa, ikincil yüksek LDL kolesterol seviyeleri kolayca önlenebilir. Az yağlı, taze, yüksek lifli ve çeşitli beslenme, fazla kiloların azaltılması ve düzenli fiziksel aktivite (haftada en az 3 kez 30 dakika) hiperkolesterolemi riskini önemli ölçüde azaltır. Ayrıca diyabet veya hipotiroidizm gibi altta yatan hastalıklar ilaçla iyi kontrol edilmelidir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.