Hepatit B Nedir? Bulaşıcı Mıdır?

Hepatit B Nedir? Bulaşıcı Mıdır?

Karaciğerin ani ve şiddetli bir şekilde iltihaplanmasına verilen isimdir.

Hepatit A ve E’de hastalıktan sonra tamamen iyileşme görülmektedir, çok nadirde olsa karaciğer yetmezliği görülmektedir.

1352210.jpg

Hepatit B – C – D Nasıl Oluşur?

Kalıtsal hastalıklara neden olan hepatit türleridir. Kronik hepatit hastalığında devamlı bir karaciğer iltihabı bulunmaktadır. Bu tür hastalıklar kısa bir zaman içinde iyileşmemekte, karaciğer zamanla siroza doğru geçmektedir. Daha sonraki dönemlerde ise karaciğer kanseri oluşmaktadır.

Hepatit B İlacı

Hepatit hastalıkların tedavisinin oldukça az olduğu ifade ediliyor. Hepatit B, hastalığını tamamen bitirebilecek bir ilaç henüz bulunmadığı için bu hastalıktan tamamen kurtulmak mümkün değil.

hepatit-b-siroz-olana-kadar-belirti-vermiyor.jpg

Hepatit B tedavilerinde genel amaç, karaciğerde başlayan hastalığın daha fazla ilerlememesi sağlamaktır. Hepatit B hastalığının göstergeleri ise kandaki AST ve ALT değerleridir. Bu değerlerin yavaş yavaş normal seviyelerine inmesi hastalığın etkisini azalttığına işaret etmektedir. Lakin hastalığın durumunun net olarak belli olduğu tek nokta karaciğer biyopsisidir. Biyopsi sayesinde, hastalığın karaciğere vermiş olduğu zararı görmek mümkün olabiliyor.

Hangi Yollarla Bulaşır?

Hepatit B hastalığının kan ve cinsel yolla bulaşabildiği belirtiliyor. Ancak başka geçiş biçimleri varsa da henüz bilinmemektedir.

hepatit-b-nedir-beslenme.jpg

Türkiye’de ise insanların yüzde 80’i hepatit b hastalığı ile bir şekilde karşılaşmaktadır ancak vücutlarında oluşan antikordan dolayı hastalık bir şekilde atlatılmaktadır. Atlatamayan kesimde ise kalıtsal hastalıklar olduğu belirtiliyor.

Hepatit B hastalarının, dış fırçası, tırnak makası, tıraş malzemesi gibi araçlarını kendisine özel kullanması tavsiye edilmektedir. Hepatit B hastaları ile ortak ürün kullanılmaması önerilmektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.