HDP’nin Kapatılması Halinde İzleyeceği Yol Haritası!

Halkların Demokratik Partisi’ne yönelik kapatma tartışmaları devam ediyor. Partinin kapatılması halinde nasıl bir yol izleyeceği de oldukça merak ediliyor.

Türkiye’de uzun bir süredir gündemin önemli başlıklarından birisini oluşturan HDP’ye kapatma davasıyla ilgili olarak tartışmalar devam ediyor. HDP’nin resmen kapatılması durumunda nasıl bir yol izleyeceği merak ediliyor. Kulislerde dolaşan plana göre HDP’nin ilk hedefi partiyi kapattırmamak.

B ve C Planları Hazırlandı

HDP’nin kapatılması için açılan davada savunma için zaman işliyor. Partinin A planının ‘Savunma yapmak ve partiyi kapattırmamak’ olduğu ifade ediliyor. Partinin kapatılması durumunda ise B ve C planları konuşulmaya başlanacak.

Kapatma kararı alınması durumunda B planı devreye sokulacak ve HDP’nin bileşeni olan partilerden birisi altında seçime gidilecek.

Son Seçenek Bağımsız Adaylar

HDP’nin bileşen partilerden birisinin çatısı altında seçime gidebilmesi için ilgili partinin tüzüğünde ve isminde değişiklik yapmak için kongreye gidebileceği de öne sürülüyor.

Bileşen partiye geçişte sorun yaşanması durumunda C planı devreye sokulacak. Bu plana göre ise seçime bağımsız adaylarla girilecek.