Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan: Merkez Bankası Politikalarına Destek Açıklamasında Bulundu

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan: Merkez Bankası Politikalarına Destek Açıklamasında Bulundu

Hazine ve Maliye Bakanı Elvan, Merkez Bankası politikalarına destek vereceğini açıkladı.

Ekonomi politikalarının temel amacı toplumsal refahın daha çok artırılmasıdır.

Toplumsal refah artışı; istihdam artışı için, adil gelir dağılımı ve sürdürülebilir büyümeyi içermektedir. Bunların ön koşulu ise makroekonomik istikrardır.

Merkez Bankasının temel amacı fiyat istikrarını sağlamak ve devam ettirmektir.

Bu amaç doğrultusunda, fiyat istikrarını sağlayacak politikaları ve araçları belirleme ve uygulama görevi Merkez Bankasına aittir.

Şüphesiz, fiyat istikrarı, ekonomide öngörülebilirliği artırıp sürdürülebilir büyüme ve toplumsal refah artışına katkıda bulunmaktadır.

Bu, hem ülkemizdeki hem de uluslararası deneyimlerin gösterdiği, genel kabul gören bir durumdur.

Merkez Bankası 19 Kasım’tarihinde net ve güçlü parasal sıkılaştırma gerçekleştirdi, şeffaflığı ve öngörülebilirliği artırıp önümüzdeki dönemde sade bir para politikası çerçevesi benimseyeceğini ilan etti.

Merkez Bankası parasal aktarım mekanizmasının sağlıklı çalışması, diğer bir ifadeyle para politikası duruşun finansal piyasalara ne ölçüde yansıdığı, Merkez Bankasının fiyat istikrarı amacına ulaşabilmesi açısından kritik önem arz etmektedir.

Bu sebeple, kredi ve mevduat piyasaların rekabetçi bir yapıda işlemesi ve aracılık maliyetlerin gözetilmesi önemli bir husustur.

Bu çerçevede, aracılık maliyetlerin düşürülmesini ve krediyle mevduat piyasalarındaki fiyatlamaların serbest piyasa mekanizması içerisinde oluşmasını önemli bir husus olarak görükmekte.

Sürdürülebilir büyüme ve toplumsal refah artışı için fiyat istikrarı içeren makroekonomik istikrarın sağlanması önemli.

Bu kapsamda, atılmakta olan para politikası adımlarını tamamlayıcı şekilde maliye politikaları, finansal sektör politikaları ve kamu finansmanına yönelik politikaları makroekonomik istikrarı devamlı destekleyecek ve fiyat istikrarını kalıcı bir biçimde sağlayacak şekilde oluşturacağız.

Başta finansal kurumlar olmak üzere bütün kurumların idari kapasitelerini daha çok güçlendirecek ve operasyonel yetkinliklerini artıracağız.

Fiyat istikrarına odaklı para politikası, kamu mali disipliniyle desteklenmesi ve kamu ücret ve fiyatlamaların enflasyon hedefleriyle uyumlu olarak belirlenmesi.

Kamu kurum ve kuruluşlarıyla yakın işbirliği içerisinde olacağız."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.