Hazine ve Maliye Bakanı Açıkladı! Lütfi Elvan’dan Şok Edici Merkez Bankası Açıklaması!

Hazine ve Maliye Bakanı Açıkladı! Lütfi Elvan’dan Şok Edici Merkez Bankası Açıklaması!

Geçtiğimiz günlerde Berat Albayrak görevinden istifa ederek dikkatlerini üzerine çekmişti. İstifası onaylandıktan kısa bir süre sonra Hazine ve Maliye Bakanlığı görevine Lütfi Elvan getirildi.

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Merkez Bankası hakkında çeşitli açıklamalarda bulundu. Lütfi Elvan yaptığı açıklamada Merkez Bankası’nın asıl amacının fiyat istikrarını sağlamak olduğunu belirterek; "Bu amaç doğrultusunda, fiyat istikrarını sağlayacak politikaları ve araçları belirleme ve uygulama görevi Merkez Bankası'na aittir" ifadelerini kullandı.

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan yazılı bir açıklama yaştı. Yaptığı yazılı açıklamada ekonomi politikalarına değindi. Ekonomi politikalarının asıl amacının toplum refahını arttırmak ve sürdürmek olduğunu vurgulayan Elvan; "Toplumsal refah artışı; istihdam artışı, adil gelir dağılımı ve sürdürülebilir büyümeyi içermektedir. Bunların ön koşulu da makroekonomik istikrardır. Merkez Bankası'nın temel amacı fiyat istikrarını sağlamak ve sürdürmektir. Bu amaç doğrultusunda, fiyat istikrarını sağlayacak politikaları ve araçları belirleme ve uygulama görevi Merkez Bankasına aittir. Hiç şüphesiz, fiyat istikrarı, ekonomide öngörülebilirliği artırarak sürdürülebilir büyüme ve toplumsal refah artışına katkıda bulunmaktadır. Bu, hem ülkemizdeki hem de uluslararası deneyimlerin gösterdiği, genel kabul gören bir durumdur" söylemlerinde bulundu.

Kritik Önem Arz Ediyor!

Hazine ve Maliye Bakan’ı Lütfi  Elvan, Merkez Bankası'nın dün net ve güçlü parasal sıkılaştırma yaparken, şeffaflığı ve öngörülebilirliği artırarak, ilerleyen dönemde sade para politikası ilkesini  benimseyeceğini duyurduğunu  belirtip, şu ifadelere yer verdi; "Merkez Bankası'nın parasal aktarım mekanizmasının sağlıklı çalışması, diğer bir ifadeyle para politikası duruşunun finansal piyasalara ne ölçüde yansıdığı, Merkez Bankası'nın fiyat istikrarı amacına ulaşabilmesi açısından kritik önem arz etmektedir. Bu nedenle, kredi ve mevduat piyasalarının rekabetçi bir yapıda işlemesi ve aracılık maliyetlerinin gözetilmesi önemli bir husustur. Bu çerçevede, aracılık maliyetlerinin düşürülmesini ve kredi ile mevduat piyasalarındaki fiyatlamaların serbest piyasa mekanizması içerisinde oluşmasını önemli bir husus olarak görüyoruz."

Fiyat İstikrarı Kalıcı Olacak!

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan büyüme ve toplumun refah seviyesinin artışı için fiyat istikrarı konusunun önemini vurgulayarak; "Bu kapsamda, atılmakta olan para politikası adımlarını tamamlayıcı şekilde maliye politikaları, finansal sektör politikaları ve kamu finansmanına yönelik politikalarımızı makroekonomik istikrarı sürekli destekleyecek ve fiyat istikrarını kalıcı bir biçimde sağlayacak şekilde oluşturacağız. Başta finansal kurumlar olmak üzere ilgili tüm kurumların idari kapasitelerini güçlendirecek ve operasyonel yetkinliklerini artıracağız. Fiyat istikrarına odaklı para politikasının, kamu mali disiplini ile desteklenmesi ve kamu ücret ve fiyatlamalarının enflasyon hedefleri ile uyumlu olarak belirlenmesi, enflasyon beklentilerinin hedeflere hızla yakınsamasında kritik rol oynayacaktır. Bu amaçla, ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile yakın işbirliği içerisinde olacağız”açıklamalarında bulundu.

 

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.