Hayır Diyemiyorsanız Bu Öneriler Tam Size Göre!

Hayır Diyemiyorsanız Bu Öneriler Tam Size Göre!

Hayatta her zaman bir seçim içerisinde yaşamaktayız. Bazen sözlü olarak evet veya hayır demesek bile bazı şeyleri onaylar veya onaylamayız. Bazen de hayır demek gibi bir şeyi lügatımızdan çıkarmak gibi bir sorunla da baş başa kalabiliriz.

 

 

Hayatta her zaman bir seçim içerisinde yaşamaktayız. Bazen sözlü olarak evet veya hayır demesek bile bazı şeyleri onaylar veya onaylamayız. Bazen de hayır demek gibi bir şeyi lügatımızdan çıkarmak gibi bir sorunla da baş başa kalabiliriz. Böyle durumlarda hayır demek sizi oldukça kötü hissettireceği için istemediğiniz bazı şeylere bile evet demek zorunda kalıyorsunuz. Hayır demek veya hayır diyebilmek sizin yaşamdaki bir sıçrayışınız olacak aslında ve karşınızdaki kişiler çizdiğiniz sınırları görmeye başlayacaktır. İşte tam olarak bu sebeplerle hayır demek oldukça önemlidir.

Hayır demek veya hayır diyebilmek sizi daha çok huzurlu yapacaktır. Yapılan araştırmalar çerçevesinde hayır diyemeyen insanların daha çok stresle baş etmek zorunda kaldıklarını göstermiştir. Oysa bazı stresleri yaşamak yerine hayır demek yeterli bir şey olabilmektedir. Tam da bu sebeple böylesi bir içerik hazırladık ve sizler hayır demenin hafifliğini tadın diye size birkaç öneride bulunma kararı aldık. İşte hayır diyebilmeniz için bazı öneriler.

 

Hayır Diyememek Sizi Gereksiz Streslere Sokuyor!

Yaşadığınız bazı stresli anları aklınızdan geçirebilir misiniz? Belki de tam şu an stres yaşıyorsunuz ve belki de hayır demiş olsaydınız bu stresi yaşamayacaktınız. Bu noktayı anlayabilmek hayır diyebilmenin en ince noktası. Hayır diyebildiğiniz zaman kendinizi daha iyi bir savunma ile yaşatmış oluyorsunuz, bu savunma asosyallik anlamında değil, gereksiz streslerden uzak kalmak anlamındadır. Öncelikle kendinizin değerinin farkında olmak ve bazı şeylere yetişemeyeceğinizi veya bazı şeyleri yapmak istemeyebileceğinizin farkında olmanız gerekir. Siz bunların farkına vardığınız taktirde hayır diyebilmenin ilk adımını atmış olacaksınız.

 

Bilinç ve Mantık Her Zaman Olmalı!

Bir teklif karşısında her zaman mantıklı ve bilinçli hareket etmeniz gerekir. Bazı zamanlar olayın sıcağı ile evet diyebilir, birini kırmamak adına evet diyebilir ve daha birçok sebeple o an evet diyebilirsiniz; ancak belki de o teklifin cevabı içinizde hayır olarak geri dönüş yapacaktı. Bazı verilen kararlarda pişmanlıkların yaşanmasının sebebi mantığı veya bilinci bazı zamanlarda devre dışı bırakmamızdan kaynaklanmaktadır. Bu durumlara karşılık bu sebeplerle mantıklı yaklaşmak ve her zaman bir üst bilinç inşa edebilmek oldukça mühimdir. Mantığı ve bilincinizi teslim etmeyin.

 

Açıklama Yapın!

Son olarak hayır cevabı vermek istiyorsanız bu hayır cevabına karşılık nazik açıklamanızı yapabilirsiniz. Neden evet demediğinizi veya neden hayır dediğinizi açıkladığınız zaman emin olun karşınızdaki kişi bu durumdan rahatsızlık gibi bir şey duymayacaktır. Hayır dediğiniz konunun sizin istemediğinizden kaynaklı mı hayır dediniz gibi nokta kısımları düşünerek bu teklife gerekli cevabı vermeniz emin olun sizi birçok stresten veya başa çıkılmaz durumdan kurtaracaktır.  Ayrıca açıklama yapmak sizi daha rahatlatan bir etki olacağı için böyle bir öneri sunmaktayız; bu açıklamayı yapıp yapmamak tamamen sizin tercihiniz olduğunu da unutmayın.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.