Havale ve EFT Nedir?

Havale ve EFT Nedir?

Banka havalesi, paranın bir banka hesabından diğerine gönderilmesidir. Banka hesabından para transferi, genellikle hızlı, ücretsiz ve nakit çekmekten ve ödemekten daha güvenlidir.

Banka havalesi, paranın bir banka hesabından diğerine gönderilmesidir. Banka hesabından para transferi, genellikle hızlı, ücretsiz ve nakit çekmekten ve ödemekten daha güvenlidir.

Banka havalesi yapmanın birkaç yolu vardır.

En yaygın banka havalesi yöntemlerinden bazıları şunlardır:

Çevrimiçi banka havaleleri: Çevrimiçi hesabına giriş yapılması ve ödeme yapma seçeneğini seçilmesi gerekir. Doğru ayrıntıları girmek için ekrandaki talimatları izlemek yeterli olacaktır. Bazı bankalar ayrıca para aktarmaya izin veren akıllı telefon uygulamaları da sunar.

Telefon transferleri: Telefon üzerinden transfer yapılmak istendiğinde bankanın müşteri temsilcisiyle iletişime geçerek bu işlem başlatılabilir. Bankanın müşteri hizmetleri temsilcisi, süreç boyunca rehberlik edecektir- bazı durumlarda otomatik bir kayıt ile rehberlik edilebilir.

Şube içi banka havaleleri: Para nakit ise borcu olunan kişiye hesabından şubeye ödenebilir. ,

Banka havalesi telefon veya şube transferinden herhangi biri işlem yapılmak istendiğinde aşağıdaki bilgilere ihtiyaç olacaktır.

Ödemenin yapılması istenen tarih.

Ödeme yapılacak kişinin veya işletmenin adı.

Ödeme yapılacak hesabın altı haneli sıralama kodu.

Ödeme yapılan hesabın sekiz haneli hesap numarası.

Paranın geldiğini bildirmek için bir ödeme referansı (genellikle ad veya müşteri numarası).

Bazen parayı gönderen bankanın adına ve adresine ihtiyaç olur. Bu, sıralama kodunun doğru olup olmadığını kontrol etmelerine yardımcı olur.

Paranın transfer edilmesi ne kadar sürer?

Daha Hızlı Ödemeler kullanılarak yapılan ödemeler bazen hesaptan ayrıldıktan hemen sonra alınır, ancak bazen 2 saate kadar sürebilir. Bu seçenek ücretsizdir, günde 24 saat kullanılabilir ve genellikle çevrimiçi bankacılıkta, mobil uygulamalarda, telefonla veya şubede kullanılır. Çoğu banka, en az 10.000 TL transfer etmeye izin verir, ancak bazılarının çok daha yüksek limitleri vardır.

EFT

EFT, elektronik para transferi anlamına gelir. İş hayatında, ödeme sürecini kolaylaştırmak için EFT ödemeleri gönderebilir ve alınabilir.

Elektronik para Transferi nedir?

Elektronik para transferi, parayı bir hesaptan diğerine bilgisayarlı bir ağ üzerinden elektronik olarak taşır. EFT'ler hem gönderenin hem de alıcının banka hesabına sahip olmasını gerektirir. Para transferi için hesapların aynı finans kurumunda olması gerekmez. Hem bireyler hem de işletmeler bilgisayar üzerinden, kart okuyucular kullanarak veya telefon üzerinden EFT ödemeleri yapabilirler.

EFT'ler bir kişinin hesabını borçlandırır (artırır) ve diğer kişinin hesabına kredi verir (azaltır).

EFT işlemleri, elektronik bankacılık olarak da bilinir. Her şey kağıtsız olduğundan, nakit veya kâğıt, çeke gerek kalmaz.

Elektronik Fon Transferi Yasası (EFTA), elektronik fon transferlerini düzenler. EFTA, EFT ödemeleri yapan kişileri koruyan federal bir yasadır. Örneğin, EFTA, finans kuruluşlarının tüketicilere yetkisiz işlemlerin haklarının ve bildirimlerinin bir özetini sunmasını zorunlu kılar.

EFT ödemesi yapmak için, gönderenin alıcının banka hesabı bilgilerini bilmesi gerekir. EFT ödemesi yapılıyor ise, para transferine yetki verilmeli. Ardından para hesabından alınır ve alıcının hesabına yatırılır. Bazı EFT işlemleri için ücret alınabilir. Örneğin, belirli ATM işlemleri için ödeme yapılması gerekebilir. Ancak diğer işlemler ücretsiz olabilir.

EFT ödeme işlem süresi

Bir EFT ödemesini işleme koymak için gereken süre şunlara bağlıdır:

Ödeme türü

EFT sağlayıcısı

Ödeme gönderildiğinde   EFT ödemesi bir ila dört gün sürebilir. Bazı elektronik para transferleri aynı gün gönderilir ve alınır (ör. Banka havaleleri). EFT ödemeleri genellikle yalnızca iş günlerinde işlenir. Ve belirli kesinti süreleri olabilir. Örneğin, saat 9'dan önce elektronik para transferi yapılması gerekebilir. İşlemi bu saatten sonra yapılır ise, işlem sonraki iş gününe kadar başlamaz.

EFT ödemesi durdurabilir mi?

Normalde, bir EFT ödemesini başlattıktan sonra durdurma şansı olmaz. EFTA bunu yapma hakkını vermez. Bir ödemeyi durdurmayı veya paranın geri ödenmesi gerekiyorsa, yani gönderen ve alıcının arasında anlaşmaya varılması gerekir. Banka bu duruma aracılık yapamaz

Ancak, planlanmış, yinelenen EFT ödemelerini (ör. Planlanmış yardımcı program EFT'leri) durdurabilir. Planlanmış bir ödemeyi, bir sonraki planlanmış transfer gerçekleşmeden en az üç iş günü önce finans kurumunuza bildirerek durdurabilme imkânı vardır

Finans kurumunun planlanan transferleri durdurma politikalarına uymak en güvenli yoldur.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.