Hat Sanatı Nedir ?

Hat Sanatı Nedir ?

Bir diğer adı kaligrafi olan hat sanatı, dekoratif amaçla yazılmış süslü yazılara verilen addır.

Bir diğer adı kaligrafi olan hat sanatı, dekoratif amaçla yazılmış süslü yazılara verilen addır. Bu sanatta önemli yazılar sanatsal bir şekilde kağıda dökülür. Bu sanatta temel unsur harflerin ve kelimelerin belli bir ahenkle birbirine bağlanmasıdır.

   Hat sanatının en önemli özelliklerinden birisi de kuşkusuz farklı ülkelerde farklı tarzlarda ortaya çıkmış olmasıdır. Bu sanat özellikle matbaanın keşfinden önce çokça yerde kullanılmış olan bir yazı stilidir. Günümüzde ise yalnızca bir sanat olarak sanatsal faaliyetlerde yer almaktadır.

   Hat sanatıyla uğraşan kişilere hattat adı verilirken aynı zamanda kaligraf ismi de kullanılır. Günümüzde popülerliğini yitirmiş olsa da hat sanatı ile ilgilenenler önemli sanatçılar hala daha mevcuttur.

   Hat sanatında farklı kültürler bulunmaktadır. Bu nedenle bu kültürlere göre sınıflandırmalar yapılır. Sınıflandırmalara göre hat sanatı Hüsn-i hat, Şado, Thur Phap ve Batı Kaligrafisi şekilnde sınıflanmaktadır.

   Hat sanatında uyulması yani dikkat edilmesi gereken belli başlı kurallar bulunmaktadır. Örneğin harflerin arasındaki mesafeyi ayarlamak büyük önem taşır. Eğer ki bu duruma uyulmazsa yazının sanatsal değeri azalır.  Bunun dışında dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur da harflerin anlaşılır şekilde yazılmasıdır. Hattatlar bu konuya da oldukça fazla dikkat etmektedir.

   Günümüzde hat sanatı dijital ortamlarda sıklıkla kullanılmaktadır. Bazı işletmeler firmalarının ismine logo bulurken ya da işletmenin önüne isimlerini yazarken hat sanatından yararlanmaktadır. Bu sanat kısaca oldukça fazla profesyonellik gerektiren bir sanattır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.