Hangi Ülkenin Adı ile Başkenti Aynı İsmi Taşır?

Hangi Ülkenin Adı ile Başkenti Aynı İsmi Taşır?

Batı Avrupa’da, denize kıyısının olmadığı küçük bir devlettir. Almanya, Fransa ve Belçika ile sınır komşusudur. Başkenti ülke ile adı aynı olan Lüksemburg ’tur.

Batı Avrupa’da, denize kıyısının olmadığı küçük bir devlettir. Almanya, Fransa ve Belçika ile sınır komşusudur. Başkenti ülke ile adı aynı olan Lüksemburg ’tur. Avrupa’nın en az nüfuslu ülkelerinden biridir. Ülke Parlamenter Demokrasinin yanı sıra anayasal krallık sistemi ile yönetilmektedir.

Genel bilgi; Parlamenter sistem; yürütme organın yasama organı denetiminde olduğu demokratik bir yönetim biçimidir. Sistemde devlet başkanı genel olarak hükümet başkanından ayrı kişidir. Parlamenter sistem ile yönetilen ülkede, anayasal krallık veya parlamenter cumhuriyet sistemleri olabilmektedir. Anayasal krallık sisteminde sembolik bir hükümdar bulunmaktadır. Parlamenter cumhuriyette, seçim ile seçilen ve yetkilerinin sembolik olduğu bir devlet başkanı bulunur. Ülke 1868 Anayasası Grandük unvanı taşıyan bir hükümdar tarafından yönetilmektedir.

Başkent

Ülkenin başkentinin ismi de Lüksemburg’dur. Başkent sanayisi, turizmi ve kimya alanlarında oldukça gelişmiştir. Lüksemburg şehrinin en önemli özelliği de Avrupa’da iki kez kültür başkenti olarak seçilmesi ve dünyanın en temiz ve düzenli şehri olmasıdır.

Coğrafyası ve İklimi

Ülkenin kuzeydoğusu Almanya, güneyi Fransa ve batısında Belçika yer almaktadır. Etnik yapı olarak halkı Kelt fakat Alman Fransız ırkları ile karışıktır. Gayri resmi rakamlara göre nüfusu 613.894 kişidir. Lüksemburg kuzeyinde yer alan Ardenler yoğun ormanlarla kaplı ve engebeli bir arazi yapısına sahiptir. Bu bölgede nüfus oldukça seyrektir. Ülkenin güneyinde yer alan Gutland ise nüfusun yoğun olduğu bölgelerden biridir. Bu bölge ülkenin en büyük şehirlerinden ve sanayinin en önemli merkezlerindendir. Lüksemburg dağlık bir alan olduğu için kışlar ılıman yaz ayları yoğun miktarda yağmur almaktadır.

Ekonomi

Lüksemburg ekonomik büyüme hızı yüksek, istikrarlı ve refah seviyesi yüksek bir ülkedir. Ülkedeki işsizlik oranları ve enflasyon oranı oldukça düşüktür. Avrupa Birliğine üye olan devlet AB’nin ortak Pazarından da faydalanmaktadır. Refah seviyesinin yüksek olduğu ülkede kişi başına düşen milli gelir ile dünyada birinci sırada yer almaktadır. Yıllık nüfus artışı yüzde üç ve yaş ortalaması genç sayılabilecek ülkeler arasındadır. İşsizlik oranın en az olduğu ülkelerden biridir.

Lüksemburg Para Birimi

Lüksemburg Avrupa Birliğinin kurucu üyelerinden biri olduğu için para birimi olan Euro’yu en erken kullanan Avrupa ülkelerinden biridir. Ayrıca genel kültür olarak da 1854-1999 tarihleri arasında Lüksemburg Frangı kullanmışlardır.

Lüksemburg Dili

Lüksemburg’da birçok Avrupa dilleri konuşulmaktadır. 3 resmi dili bulunan az sayıda ülkelerden biridir.

Resmi dilleri; Almanca, Fransızca ve Lüksemburgcadır. Mahkeme gibi resmi kurumlardaki yazışmalar Fransızca olarak yapılmaktadır. Katolik kilise ve okullarında Almanca dili kullanılmaktadır. Kozmopolit yapıya sahip olan Lüksemburg konuşulun resmi diller dışında İtalyanca ve Portekizcede yaygın olarak kullanılmaktadır.

İnanç

Laik bir devlet olan Lüksemburg inançların bazılarını resmi olarak tanır. Devlet böylelikle dini yönetimde söz sahibi olur ve din adamlarının atamalarını devlet olarak kendisi yapar. Din adamlarının ücretlerini ve kurumun gider masraflarını devlet olarak karşılanmaktadır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.