Hamilelik Sırasında Tehlikeli Olan Gıdalar

Hamilelik Sırasında Tehlikeli Olan Gıdalar

Hamilelik ile ilgili tavsiye yazıları çok kafa karıştırıcı ve zaman alıcı olabilir. Özelikle bu dönemde yenilmesi ve yenilmemesi gereken besinlerle ilgili yüzlerce makale vardır.

 

Hamilelik ile ilgili tavsiye yazıları çok kafa karıştırıcı ve zaman alıcı olabilir. Özelikle bu dönemde yenilmesi ve yenilmemesi gereken besinlerle ilgili yüzlerce makale vardır.

Gebelik sırasında vücuttaki hormonal değişiklikler fazla yeme isteğine neden olur. Ancak, herhangi bir şey yemeden önce, doğmamış bebeğinizin sağlığı hakkında düşünmeniz gerekir. Gebelik sırasında sağlıklı bir diyet takibi için doktorunuza başvurabilirsiniz.

gebelikte-yasak-yiyecekler.jpg

İşte sizlere tüm kadınların hamilelik sırasında kaçınması gereken bir kaç gıda.

1. Çiğ ve Pişmiş Yumurta (Kısmen)

Hamile kadınların çiğ ya da kısmen pişmiş yumurta yememeleri gerekir. Bunlar kusma ve ishale neden olabilir ve salmonella enfeksiyonu için büyük bir risk taşırlar. Bu da bebeğin sağlığını etkilemektedir.

Yumurta, protein, vitamin ve mineral için iyi bir kaynaktır, bu yüzden hamilelik sırasında yumurta yemek istiyorsanız, sadece pişmiş olanlarından yiyin.

Salmonella zehirlenmesini önlemek için sarısını ve beyazını iyi pişirin. Şunu da unutmayın salmonella  genellikle kabukların üzerinde bulunur. Bu nedenle yumurtaya dokunduktan sonra ellerinizi yıkayın.

Ayrıca, ev yapımı mayonez, sezar salata sosu ve çiğ ya da kısmen pişmiş yumurta ile yapılan gıdalardan hamilelik boyunca uzak durun.

2. Alkol

Alkolün hamile kadınların gebelik sonuçlarının üzerindeki olumsuz etkileri vardır. Alkol, fetal alkol sendromuna, gelişimsel bozukluklara ve düşük riskinin artmasına neden olur.

Alkol ilk trimesterde düşük yapma riskini artırır, ikinci trimesterde doğmamış bebeğe çok zararları vardır.

Özellikle hamilelik sırasında ve emzirme döneminde alkolden uzak durun. Alkol tüm kötülüklerin anasıdır.

3. Kahve

Gebelik sırasında içtiğiniz kahve miktarını sınırlayın. Kahvenin yüksek kafein içeriği bebeğin kalp atış hızını etkileyebilir bir uyarıcı olarak çalışır.

Kafein ayrıca düşük ve düşük doğum ağırlığı riskini artırır. Buna ek olarak, fazla kafein su kaybına neden olabilir.

Bir düşüğün olasılığını azaltmak için ilk trimesterde kafeinden kaçının. İlk trimester sonra aşırıya kaçmadan kahve içebilirsiniz.

Ayrıca, bitkisel çaylar, yeşil çay, enerji içecekleri, meşrubat, koyu çikolata ve diğerleri gibi kafein kaynaklarından kaçının.

4. Yüksek Civa İçeren Balık

Omega-3 yağ asitleri bakımından zengin olan balık sağlıklı bir besin olabilir, ancak hamilelik sırasında yüksek civa içeren balıklardan uzak durun. Yüksek civa çocuğun beyin ve sinir sisteminin normal gelişimine müdahale edebilir.

Civa oranı yüksek olan bazı balık türleri kral uskumru, kılıç, walleye, Şili bas, marlin, İspanyol uskumru ve köpek balığı.

İsterseniz haftada en fazla 2 porsiyon vahşi somon, tilapia, yayın balığı veya karides gibi balıklardan yiyebilirsiniz. Ayrıca beyaz balık ve kabuklu deniz ürünlerini pişirerek yiyebilirsiniz. Haftada 4 orta boy tuna veya 2 orkinos biftek de sınırlar dahilindedir.

Bu arada soğuk füme ya da balık turşusunu da yemeyin.

5. Çiğ ve az pişmiş et

Hamileyken asla çiğ et yemeyin. Çiğ ya da az pişmiş etteki, toksoplazma riski doğmamış bebeğe zarar verebilecek bir parazitin yol açtığı bir enfeksiyon nedenidir.

Eti iyice pişirdikten sonra yiyebilirsiniz. Etteki protein, bebeğinizin büyümesi için önemli bir besin içerir. Etin pişme durumundan emin olmak istiyorsanız evinizde pişirdiğiniz etten başkasını yemeyin. Dışarıda yemek yerken, et sipariş etmeyin.

Ayrıca hazır olarak satılan hindi veya biftek jambon soğuk et türlerini de tüketmeyin. Ayrıca çiğ ete dokunduktan sonra ellerinizi yıkayın ve durulayın.

6. Ham ve Yarı Olgun Papaya

Eğer hamileyseniz veya hamile kalmaya çalışıyorsanız, olgunlaşmamış papaya yemeyin. Ham veya yarı olgun papaya abortif olarak çalışır ve düşüğe neden olabilir. Olgunlaşmamış papaya rahim kasılmalarını tetikleyebilir.

Ayrıca, gebelik sırasında papain enzimi içeren herhangi bir gıda takviyesi almayınız. Günümüzde bile papayanın hamilelik sırasında tamamen güvenli olup olmadığı tam anlamıyla bilinmemektedir. Bu yüzden hamileyken papaya yemeyin.

7. Yumuşak Peynir

Hamilelik sırasında yumuşak peynir türlerinden ve göğermiş peynirlerden uzak durun. Genellikle pastörize edilmemiş süt, peynir ile yapılan bu tarz peynirler bakteri içerebilir. Bu tür peynirler düşük, erken doğum, ölü doğum ya da ciddi bir hastalığa neden olabilir.

Ancak, pastörize süt ile yapılan yumuşak peynir yemek güvenlidir. Emin olmak için, yumuşak peynir satın alırken daima etiketindeki “pastörize süt ile yapılmıştır” ibaresine bakın.

Benzer şekilde, pastörize edilmemiş süt doğmamış bebeklerde sağlık riskleri oluşturabilir. İnek, koyun veya keçi sütü de dahil olmak üzere çiğ süt içmeyin.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.