Hamilelik Lekeleri Nedir? Nasıl Geçer? Tavsiyeler…

Hamilelik Lekeleri Nedir? Nasıl Geçer? Tavsiyeler…

Hamilelik süreci kadınlar için oldukça zorlayıcı bir süreçtir. Bu sürecin zorlayıcı kısımları yani hamilelik bitince de etkileri devam eder. Hormonal ve fiziksel değişimler yaşayan kadının vücudunda meydana bazı lekeler hamilelik sonrası görünmeye devam

 

 

Hamilelik süreci kadınlar için oldukça zorlayıcı bir süreçtir. Bu sürecin zorlayıcı kısımları yani hamilelik bitince de etkileri devam eder. Hormonal ve fiziksel değişimler yaşayan kadının vücudunda meydana bazı lekeler hamilelik sonrası görünmeye devam eder.

 

Hamilelik Lekesi Nedir? Geçer mi?

hamilelik-lekesi.jpg

Hamilelik her kadın için zorlayıcı bir dönemdir ve hamilelik sonrası toparlanma ise ciddi bir titizlik ister. Hamilelik yaşayan kadının bedeninde hormonal ve fiziki değişimler meydana gelmektedir. Bazı cilt lekeleri ve sorunları da yine hamilelik sebebiyle ortaya çıkmaktadır. Doğum sonrası daha çok belirginleşen bu cilt sorunları hamilelik geçiren kadının canını daha çok sıkmaktadır. Doğumdan sonra kadının göğüs sarkması gibi sorunları yaşaması da yine can sıkıcı diğer durumlardır. Göğüs sarkmalarının yanında karında meydana gelen çatlamalar, ciltte oluşan lekeler, doğum sonrası kadının baş belaları olmaktadır. Bu gibi sorunlar için çözümler var elbette; ama dikkat edilmemesi halinde bu sorunlar kadında kalıcı olabilmektedir.

yuzdeki-kahverengi-lekeler-nasil-gecer-ibrahim-saracoglu-1.jpg

Hamilelik lekesi olarak adlandırılan lekeler koyu kahverenginde olmakta ve genellikle yüzde meydana çıkmaktadır. Genelde yüzde görünen bu lekeler boyun, göğüs çevresi ve kollarda da görülebilmektedir. Bu lekelenmelerin hamilelik dışındaki bazı diğer sebepleri de bu süreçte kullanılan doğum kontrol hapı gibi etkenleri de olabilmektedir. Bu lekelenmeler belirginleşmeye başladıkça tedavi edilmesi ve bu süreçlerde güneş ışığına çok fazla maruz kalınmaması gereklidir. Güneş ışığına maruz kalan lekelerin kalıcı olma ihtimali oldukça yüksek olabilmektedir. Bu lekelenmeler düzenli bir tedavi uygulaması ile çok kolay geçebilmektedir.

 

Kahverengi Akıntı ve Cinsel Organ Etrafında Lekelenmeler

Stresli bir süreç olan hamilelik döneminde buna bağlı olarak bikini bölgesinde lekelenmeler olabilmektedir. Ayrıca buna bağlı olarak yine akıntılarda meydana gelebilmektedir. Kahverenginde olan bu akıntının bir diğer sebebi ise fetüsün hareket etmesi ve vücudu zorlamasıdır.

 

Hamilelik Döneminde Cinsel İlişki

Bikini bölgesinde meydana gelen lekelenmelerin ve yaşanan akıntının en büyük sebeplerinden bir tanesi de bu dönemde yaşanan cinsel ilişki. Cinsel ilişki sebebiyle bu bölgede oluşan tahribat leke ve akıntı olarak kendini gösterebilir.

Hamilelikte bir diğer leke ve akıntıya sebep olan şey ise embriyonun rahme tutunmasından kaynaklıdır. Oldukça sık karşılaşılan bu durum kahverengi lekelere veya akıntıya sebep olabilmektedir. Ayrıca vajina kanseri de çok sık rastlanmasa da lekelere sebep olabilmektedir. Bu sebeple hamilelik sürecindeki kadının kontrollerini zamanında yaptırması şarttır.

 

Hamilelik Lekesi İçin Bazı Önlemler

hamilelikte-gunes-kremi-1.jpg

Hamilelik sürecinde vücutta meydana gelen lekelenmeler oldukça normal kabul edilir. Ancak bu lekelenmelere karşı tedbirsiz davranılması durumunda kalıcı olması söz konusu olabilmektedir. Bu sebeple ilk dikkat edilmesi gerekilen şey güneş ışığına çok fazla maruz kalmamaktır. Ortaya çıkan lekeler güneş ışığı ile temas halinde ciltte kalıcı olabilmektedir. Güneş ışığından korunmak adına anne adaylarının dışarı çıkarken güneş kremi kullanması önerilir. Kullanılan güneş kreminin de doktor tavsiyesi ile kullanılması önerilmektedir. Öte yandan güneş görmeyen bölgelerde oluşan lekeler için de doktor tavsiyesi ile bazı kremler kullanılabilir. Rastgele krem kullanılmamalı, her şey doktora danışılmalıdır.

Anne adaylarının oluşan lekeler için bu dönemde kozmetik ürün kullanmaktan kaçınması da oldukça doğaldır ve alternatif olarak ev yapımı bazı doğal ürünler kullanılabilir. Yüzde oluşan lekeler için zencefil, tarçın ve yumurta akı karışımı kullanılabilir. Bu karışımı yüzü sürüp yaklaşık yarım saat beklenerek ondan sonra yıkama işlemi yapılabilir.

 

Hamilelik Lekelerini Makyaj İle Kapatmak

Yüzde ortaya çıkan hamilelik lekelerine karşın makyaj kullanmak ve makyaj ile bu lekeleri kapatmak zarar vermemektedir. Ancak dışarı çıkılması durumunda muhakkak güneş kremi sürülmeli ve bununla birlikte makyaj yapılmalıdır.

 

Hamilelik Lekelerinin Tedavisi Nasıl Yapılır?

dogum-lekeleri-nedir-nasil-gecer.jpg

Hamilelik sebebiyle meydana gelen lekelenmeler için tedavi yöntemleri mevcut olmakla birlikte, bu tedavinin hamilelik sonrası yapılması önerilmektedir. Hamilelik süresince belli başlı uygulamalar ile bu lekelerin en aza indirilmesinin veya yayılmasının önlenmesi gereklidir. Bu lekeler hamilelik sonrası düzenli beslenme ve yaşam ile geçerken, bazı durumlarda kalıcı veya geç iyileşebilmektedir. Bu tür durumlarda doktor yardımı almak oldukça faydalı olabilmektedir.

 

Hamilelik Lekeleri İçin Ev Yapımı Maskeler

Maydanoz Suyu ve Limon Suyu

primary-share.png

Maydanozdan ve limondan elde edilen suları eşit oranda birbirine karıştırarak maske elde edilmektedir. Elde edilen karışım leke oluşan yerlere sürülerek 15-20 dakika sonra yıkanabilir. Bu maske ile lekelerin yayılması ve en aza indirilmesi sağlanabilir.

 

Çilek Maskesi

Bir tane çileği kaşık yardımı ile ezerek bir kaşık limon suyu ile karıştırın. Ortaya çıkan karışımı leke oluşan bölgeye sürün ve yaklaşık olarak 20 dakika sonrada yıkayın.

 

Şeker – Limon Maskesi

limon-toz-seker.jpg

Yarım limondan çıkan su ile bir çay kaşığı şekeri iyice karıştırarak bu karışımı elde edin. Elde edilen karışımı leke oluşan bölgelere sürün. Cildiniz hassas ise 10 dakika olan bekleme süresini 5 dakikaya indirin. Bu maskenin her gün değil 3 günde 1 yapılması önerilmektedir.

 

Portakal – Limon – Maydanoz

Eşit oranda maydanoz suyu, limon suyu ve portakal suyunu birbiri ile karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı yine leke oluşan bölgeye sürerek 5 ila 10 dakika arasında bekleyin ardından yıkayın.

 

Not: Bu içerikte yer alan öneri ve bilgiler farklı kaynaklardan derlenerek toplanmıştır. Herhangi ciddi bir sağlık sorununda en yakın sağlık kuruluşundan yardım alınması önemle belirtilmektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.