Hamilelik Döneminde Yaşanan Sorunlar

Hamilelik Döneminde Yaşanan Sorunlar

Hamilelik bir kadın için çok özel bir durumdur; doğurganlık çağına gelmiş her kadının yaşayacağı en güzel dönemdir.

Hamilelik bir kadın için çok özel bir durumdur; doğurganlık çağına gelmiş her kadının yaşayacağı en güzel dönemdir. Hamilelik dönemi annenin hem kendini hem bebeğin sağlığını koruması gereken bir süreçtir. Anne ne kadar doğru ve yeterli beslenirse bebeğin de sağlığı da aynı şekilde doğru ve yeterli olacaktır ve 9 ay sonunda bebek sağlıklı doğacaktır. Hamilelikte beslenmenin doğru olması anne karnındaki bebeğin hem bedensel hem zihinsel anlamda doğru gelişmesini sağlayacaktır.

Hamilelik döneminde annenin doğru beslenmesi; hem bebeğin sağlıklı büyümesini sağlar, hem de emzirme döneminde süt verebilmek için kendini hazırlar. Ve terazinin diğer kefesi misali hamilelikte sağlıklı beslenme olmazsa annede kansızlık meydana gelir. Hamilelik dönemi demir gereksinimine çok ihtiyaç olunduğu dönemdir. Bu mineral yeterli alınamadığı takdirde annede kansızlık başlayacaktır.

Hamilelikte Diyabet

Aile öyküsü içerisinde diyabet geçmişi varsa; hamile bir kadında diyabet görülme riski çok fazladır. Özellikle 35 yaş sonrası hamilelik söz konusu ise risk çok daha fazladır.

Hamilelikte özellikle son 3 aylık dönemde ödem yaşanabilir. Ödem tedavi edilmezse preeklemsi durumu ile karşı karşıya kalınabilir. Preeklemsi hem bebeğin hem annenin yaşamını riske sokar hatta hatta gebeliğin sonlanmasına kadar ilerler. Hamilelik dönemi hormonal değişikliklerin yaşandığı bir dönem olduğundan bağırsak hareketlerinin yavaşlaması dolayısıyla kabızlık sorunu yaşanmasına sebep olur.

Hamilelikte en önemli şey beslenmedir. Yeterli miktarda demir alımı sağlanmalıdır. Taze meyve ve sebze mutlaka alınmalıdır. Gebelikte gerekli olan bir başka mineral kalsiyumdur. Süt ve süt ürünleri tüketimi bir anne adayı için olmazsa olmaz yiyecek grubudur. Hamile bir kadının su tüketimi de son derece önemlidir. Böylelikle ödem şikayeti oluşmayacak, anne adayı da emzirme dönemine hazırlanacaktır. Emzirmenin sorunsuz olması için annenin su tüketimi çok önem taşır.

Hamilelik dönemi bir kadının en özel dönemidir. Sağlıklı ve huzurlu geçebilmesi için beslenme başta olmak üzere kendine dikkat etmesi demek bebeğine dikkat etmesi demektir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.